چطور داروی مناسب سرماخوردگی را انتخاب کنیم؟

چطور داروی مناسب سرماخوردگی را انتخاب کنیم؟

زمانی که بیمار هستید و سرماخورده اید، به دنبال یک داروی مناسب هستید که علائم شما را کاهش دهد. به سختی می توان تصمیم گرفت که مناسب ترین داروی سرماخوردگی کدام است. ولی با کمی آگاهی می توانید بهترین دارو را با توجه به علائم خود انتخاب کرده و به دنبال آن بهبودی خود را به دست آورید. فراموش نکنید اگر علائم شما روبه بهودی نیافت حتما به پزشک مراجعه کرده و خوددرمانی را تمام کنید.

و اما چگونه با توجه به علائم بهترین دارو را انتخاب کنیم؟

 

شتشو بینی و مجرای تنفسی
شتشو بینی و مجرای تنفسی
 • بینی و مجرای تنفسی خود را شستشو دهید.

اگر دچار گرفتی یا احتقان بینی هستید باید از داروهای ضد احتقان استفاده کنید. این کمک می کند تا مجرای تنفسی خود را ضدعفونی کنید. این داروها گرفتگی و احتقان بینی را برطرف می کنند.

برخی از داروها که برای تنظیم فشار خون مصرف می شوند به مواد ضد احتقان واکنش منفی نشان می دهند. در مورد این که این داروها برای شما مناسب هستند یا خیر حتما با پزشک مشورت کنید.

اسپری بینی نیز می تواند برای احتقان سینوس تسکین موقتی داشته باشد. ولی ممکن است استفاده طولانی مدت باعث بدتر شدن آن شود. اسپری بینی نمکی تسکین را سریع تر می کند.

 

تسکین درد با آنتی هیستامین
تسکین درد با آنتی هیستامین
 • اگر آلرژی دارید، آنتی هیستامین بخورید.

آنتی هیستامین ها برای علائم از نوع آلرژی مفید هستند. آن ها ترشحات را خشک می کنند. آنتی هیستامین برای آبریزش بینی، خارش چشم و موارد دیگر مناسب است. آنتی هیستامین ممکن است باعث خواب آلودگی شود پس در زمانی که نیاز به هوشیاری کامل دارید از مصرف آن بپرهیزید.

 

شربت اکسپوکترانت برای سرفه های مرطوب
شربت اکسپوکترانت برای سرفه های مرطوب
 • برای درمان سرفه های مرطوب از شربت اکسپکتورانت استفاده کنید.

این دارو برای سرفه های مرطوب که حاوی خلط است مناسب است. شربت اکسپکتورانت با افزایش حجم خلط و رفیق نمودن موکوس، ترشحات گلو و قفسه سینه شما را خارج می کند. اکسپکتورانت درمان خوبی برای سرفه است. خواب آلودگی از عارضه های جانبی این دارو است.

 

درمان تب و درد با مسکن
درمان تب و درد با مسکن
 • برای تب و درد، مسکن مصرف کنید.

در سرماخوردگی انواع مختلف تسکین دهنده درد وجود دارد. ولی باید با توجه به علائم خود آن ها را مصرف کنید. در صورت بروز گلودرد، سردرد، درد بدن یا تب بهتر است از نمونه هایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن استفاده کنید. اگر بیماری کلیوی دارید یا عملکرد کلیه شما مختل شده است، این داروها به اندام شما آسیب وارد می کنند.

استامینوفن بیشتر برای تب و درد مناسب است. اگر رفلاکس شدید معده یا اسید معده فعال دارید، استامینوفن گزینه خوبی است. ولی در صورت بروز مشکلات کبدی یا مصرف مشروبات الکلی بهتر است از مصرف آن خوداری کنید.

اگر سرماخوردگی مصرف می کنید، نباید داروی مسکن اضافی دیگری مصرف کنید. فراموش نکنید قبل از مصرف هریک از این داروها با پزشک مشورت نمایید.

 

داروی ضدسرفه خشک
داروی ضدسرفه خشک
 • برای درمان سرفه های خشک، از داروهای ضدسرفه استفاده کنید.

سرکوب کننده های سرفه به عنوان ضدسرفه شناخته می شوند. آن ها باعث سرکوب سرفه می شوند. داروهای حاوی دکسترومتورفان متداول ترین داروی سرفه های خشک است.

داروهای ضدسرفه خشک هیچ گونه خلظ و مخاطی ایجاد نمی کنند. برخی از داروهای سرفه حاوی کدئین است و فقط برای سرفه های شدید استفاده می شود. این داروها فقط با نسخه پزشک تجویز می شوند.

در بسیاری از موارد می توانید با استفاده از شیرگرم، عسل، آبلیمو و بخور آب و موادی مانند اکالیپتوس و دم کرده آویشن سرفه را کاهش دهید. این موارد در سرفه خشک اثربخشی خوبی دارند.

 

داروی ترکیبی
داروی ترکیبی
 • از داروهای ترکیبی استفاده کنید.

بیشتر داروهای سرماخوردگی علائم متعدد را درمان می کنند. معمولا آن ها شامل مواد مختلفی مانند تقویت کنند، تسکین دهنده درد و … هستند. این قرص ها به درمان سرماخوردگی بهتر کمک می کنند.

داروهای ترکیبی می تواند برای دردهای شما مناسب باشد ولی اگر مثلا داروی ترکیبی سرفه خشک را درمان می کند و شما سردرد دارید، بهتر است تنها از داروی سردرد مانند استومنفون استفاده کنید.

 

داروی سرماخوردگی
با انتخاب داروی مناسب از سرماخوردگی در امان بمانید

اگر میخواهید نتیجه بهتری از انتخاب دارو بگیرید:

 • سعی کنید علائم خود را به خوبی بررسی کنید و داروی مناسب را انتخاب کنید. برچسب روی داروها را به خوبی مطالعه کرده و بببنید برای علائم شما فایده ای دارد؟ مقدار دوزی از دارو که باید مصرف کنید معمولا روی دارو درج شده است. همچنین موارد منع مصرف و یا عوارض جانبی بر روی دارو نوشته شده است.
 • همزمان چند داروی سرماخوردگی را باهم مصرف نکنید. ممکن است داروی سرماخوردگی با داروهای دیگر شما نیز واکنش نشان داده پس سعی کنید حتما از مسئول داروخانه یا پزشک خود در مورد نحوه مصرف آن سوال کنید.
 • به داروهای خواب آور و غیر خواب آور دقت کنید. معمولا این موارد روی برچسب داروها درج شده است. در هنگام کار یا رانندگی حتما این موارد را درنظر بگیرید.
 • در دادن دارو به کودکان دقت کنید. ممکن است داروهای سرفه خطراتی برای کودک شما به دنبال داشته باشد. داروی سرفه برای کودکان 4 تا 6 سال مضر است و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.
 • و در نهایت حتما قبل از مصرف هرگونه دارو با پزشک مشورت نموده و داروهایی را که نمی شناسید بدون اطلاع مصرف نکنید. داروها را با توجه به علائم خود انتخاب و مصرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *