چطور حالت تهوع ناشی از عوارض دارو را در خانه درمان کنیم؟

چطور حالت تهوع ناشی از عوارض دارو را در خانه درمان کنیم؟

حالت تهوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ولی از اصلی ترین عوامل ابتلا به حالت تهوع، عوارض جانی مصرف داروهاست که باعث اختلال در معده می شوند. مصرف مسکن ها، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای شیمیایی و داروهای بی هوشی می توانند باعث ایجاد حالت تهوع شوند. حالت تهوع ممکن است خفیف یا شدید باشد. نحوه کاهش تهوع ناشی از مصرف دارو به درمان حالت تهوع شما کمک می کند.

درمان و پیشگیری از حالت تهوع در خانه

 

بعد از غذا دارو مصرف کنید
بعد از غذا دارو مصرف کنید

بعد از غذا داروهای خود را مصرف کنید.

همیشه سعی کنید پس از خوردن غذا داروهای خود را مصرف کنید مگر این که مصرف دارو با معده خالی توصیه شده باشد. هنگامی دارو با مواد غذایی مصرف شود، مواد غذایی ترکیبات ایجاد کننده حالت تهوع را جذب و رقیق می کند. از جمله این داروها، آنتی بیوتیک ها، ضد التهاب های غیر استروئیدی و حتی مولتی ویتامین ها هستند.

سعی کنید حتی مصرف دارو پس از یک میان وعده مانند یک تکه نان یا میوه و … باشد. خوردن یک وعده غذایی سبک چند ساعت قبل از شیمی درمانی نیز به مقابله با حالت تهوع کمک می کند.

 

از مصرف غذای چرب خودداری کنید
از مصرف غذای چرب خودداری کنید

از خوردن غذاهای چرب و سرخ شده خودداری کنید.

بهتر است هنگام خوردن دارو از غذاهای که چرب، سرخ شده یا فوق العاده شیرین هستند، دوری کرده، زیرا این مواد غذایی خطر ابتلا به حالت تهوع را افزایش می دهند. همچنین از پخت و پز غذایی که بوی بدی در خانه ایجاد می کند، مانند غذاهای چرب، سیر و پیاز جلوگیری کنید.

قبل از مصرف دارو یک تکه میوه تازه میل کنید. بیماران شیمی درمانی بهتر است مواد غذایی مانند سیر و پیاز را فریز کرده و در مواقعی که نیاز است میل نمایند.

 

درمان حالت تهوع با مایعات
مایعات زیاد بنوشید

مایعات زیاد بنوشید.

نوشیدن مایعات به اندازه کافی بین وعده های غذایی، باعث کاهش تهوع ناشی از مصرف دارو می شود. نوشیدن نوشیدنی های خنک، مانند آب تصفیه شده، آب میوه های طبیعی، چای گیاهی یا چای زنجبیل بسیار توصیه می شود. سعی کنید نوشیدنی ها را به آرامی بنوشید و خیلی خنک نباشد، زیرا هوای زیاد در معده باعث نفخ می شود.

از نوشیدن قهوه و نوشابه خودداری کنید. زیرا این مواد بسیار اسیدی هستند و باعث ناراحتی معده می شوند. با وعده های غذایی خود مایعات زیاد بنوشید زیرا آنزیم های گوارشی شما رقیق شده و معده شما پر می شود.

 

استراحت کنید، ولی دراز نکشید
استراحت کنید، ولی دراز نکشید

استراحت کنید، ولی دراز نکشید.

استراحت پس از خوردن وعده های غذایی و مصرف داره به تسکین معده و درمان حالت تهوع کمک کرده و شما را آرام می کند. نکته اصلی این است که 30 دقیقه پس از خوردن غذا هیچ فعالیتی انجام ندهید، اما درحالی که استراحت می کند، دراز نکشید. دراز کشیدن باعث سوء هاضمه و سوزش قلب شده که باعث ایجاد حالت تهوع است.

به جای دراز کشیدن روی مبل، روی یک صندلی راحت نشسته و تلویزیون ببینید یا کتاب بخوانید. همچنین می توانید یک پیاده روی آرام داشته باشید و در صورت مناسب بودن هوا، مقداری هوای تازه، تنفس کنید.

 

بیش از حد دارو مصرف نکنید
بیش از حد دارو مصرف نکنید

بیش از حد دارو مصرف نکنید.

مصرف بیش از حد یک دارو، باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ می شود. بنابراین حتما برچسب روی دارو را بخوانید و دستورالعمل های پزشک تان را دنبال کنید. مصرف دارو با دوز زیاد توصیه نمی شود و حتی سمی هستند. مصرف داروی بیش از حد باعث حالت تهوع شده زیرا بدن در تلاش است از مسمومیت بیش از حد پیشگیری کند.

اگر به طور ناگهانی وزن زیادی از دست داده اید، حتما با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است دوز دارو مناسب نباشد. استفاده بیش از حد دارو می تواند منجر به علائم مصرف مانند حالت تهوع، استفراغ، از بین رفتن هوشیاری و مرگ احتمالی شود.

 

مصرف دارو قبل از خواب
مصرف دارو قبل از خواب

برخی داروها بهتر است قبل از خواب مصرف شوند.

برای پیشگیری و درمان حالت تهوع، گاهی اوقات باید به زمان مصرف دارو توجه شود. به عنوان مثال، داروهای ضدافسردگی مانند SSRIs در زمان خواب، مانع از ایجاد حالت تهوع و سرگیجه شده، زیرا در خواب هستید.

این روش برای بیشتر داروها قابل استفاده است. اگرچه خوردن غذا قبل از خواب برای سوء هاضمه و سوزش معده خطرناک است، بهتر است یک ساعت قبل از خواب یک میان وعده سبک میل شود و سپس داروی خود را مصرف کنید.

اگر دارو برای تسکین درد است، احتمالا پس از بیدار شدن از خواب درد شما تسکین یافته است.

 

داروهای گیاهی مصرف کنید
داروهای گیاهی مصرف کنید

داروهای گیاهی مصرف کنید.

برخی از داروهای گیاهی برای درمان حالت تهوع مفید هستند. اما باید مراقب باشید که مصرف داروی گیاهی با داروهای شما مشکلی ایجاد نمی کند. زنجبیل یکی از شناخته ترین درمان های گیاهی برای حالت تهوع است. زیرا دارای خواص ضدالتهابی است و نارحتی معده را تسکین می دهد. اما با اکثر داروها سازگاری ندارد. زنجبیل همچنین برای بیماران شیمی درمانی مفید است.

نعناع یکی دیگر از داروهای سنتی است که برای درمان حالت تهوع، سوء هاضمه و معده ناراحت استفاده می شود. هم برگ نعناع (در چای بریزید) و هم روغن نعناع برای مقابله با تهوع ناشی از مصرف دارو مناسب است.

چای گیاهی تمشک نیز یک روش درمانی سنتی برای مقابله با حالت تهوع صبحگاهی استفاده شده و برای گرفتن نتیجه بهتر، حتما تمشک را حداقل 15 دقیقه در آب داغ دم بیاندازید.

 

درمان حالت تهوع
به پزشک مراجعه کنید

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مرتبا به حالت تهوع مبتلا می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز باشد زمان و نحوه مصرف دوز داروها عوض شود یا داروهای دیگری تجویز شود. انتقال قرص به داروهای مایع ممکن است به میزان قابل توجهی حالت تهوع را کاهش دهد. گاهی نیز تغییر مارک دارو، می تواند به پیشگیری از حالت تهوع کمک کند. حالت تهوع ممکن است به علت حساسیت نسبت به رنگ های مختلف، شیرین کننده ها و … موجود در قرص ها ایجاد شود.

اگر تغییر دوز، فرمولاسیون ها و مارک های داروهای تجویز شده حالت تهوع شما را کاهش ندهد، ممکن است پزشک یک ضدتهوع تجویز نماید.

دیدگاه

 • سید پاسخ

  من معده درد بودم
  قرص خوردم دمپریدون و متروماکس
  دو تا آمپول‌هم زدن برای زخم‌معده خوب شدم.
  بعد از هشت ساعت باید دوبارع میخوردم
  حالت تهوع گرفتم الان.
  چیکار کنم نخورم دیگ؟

  16 جولای 2021 در 11:03 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *