چطور به طور طبیعی از عفونت تنفسی فوقانی جلوگیری کنیم؟

چطور به طور طبیعی از عفونت تنفسی فوقانی جلوگیری کنیم؟

عفونت های تنفسی فوقانی معمولا توسط ویروس ها، عفونت های باکتریایی یا محرک های محیطی ایجاد می شوند. شایع ترین این عفونت ها شامل سرماخوردگی، لارنژیت، فارنژیت، لوزه، سینوزیت و تراکئوبرونشیت است. عفونت تنفسی فوقانی نسبتا متداول بوده و در فصل های خاصی بیشتر رایج هستند. خوشبختانه با روش های از جمله پیشگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس های احتمالی و تقویت سیستم ایمنی بدن می توان از ابتلا به این عفونت ها جلوگیری کرد.

از قرار گرفتن در معرض ویروس ها جلوگیری کنید.

مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید.

تماس ویروس با دست از مهم ترین راه های انتقال عفونت تنفسی فوقانی است، مگر این که فورا دست های خود را بشویید. اگر دست ها در معرض ویروس قرار گرفته و به طور تصادفی صورت خود را لمس نمایید، عفونت وارد بدن می شود. برای جلوگیری از این اتفاق از صابون و آب گرم در صورت لمس موارد زیر استفاده نمایید:

 • لمس کردن دستگیره درب
 • لمس کردن اشیاء مانند ریموت یا تلفن
 • لمس اشیاء عمومی

اگر آب و صابون در دسترس شما نیست، از مواد ضدعفونی کننده مانند الکل یا سایر مواد ضدعفوتی کننده برای تمیز کردن دست های خود استفاده کنید.

 

استفاده از وسائل شخصی
استفاده از وسائل شخصی

از وسائل شخصی خود به تنهایی استفاده کنید.

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از عفونت تنفسی فوقانی از به اشتراک وسایل شخصی تان با دیگران خودداری کنید، حتی اگر آلوده نیستند. این امر به ویژه برای سیستم های ایمنی ضعیف بسیار مهم است. این وسایل را همیشه به صورت شخصی استفاده نمایید:

 • ظروف، لیوان آب یا بطری و مواد غذایی
 • حوله
 • مسواک

 

از افراد که علائم دارند دوری کنید
از افراد که علائم دارند دوری کنید

از افرادی که علائم بیماری دارند دوری کنید.

اگر دوستی دارید که علائم عفونت تنفسی فوقانی دارد، از ملاقات با آن ها خودداری کنید. بیمار به راحتی می تواند ویروس را به شما منتقل کند. اگر به صورت اتفاقی با فرد بیمار روبه رو شدید، بلافاصله دست های خود را ضدعفونی کرده و با آب گرم و صابون بشویید. همچنین با استفاده از ماسک از ورود ویروس جلوگیری کنید.

 

کمتر در مکان های شلوغ حاضر شوید.

حضور در مکان های شلوغ از جمله مراکز تفریحی، پارک ها، سالن های کنسرت، سالن های اجتماعات، ساختمان های اداری و … امکان انتقال ویروس را بیشتر می کنند. از حضورهای غیرضروری در مکان های عمومی در فصل های که بروز آنفولانزا و سرماخوردگی بیشتر است در صورت امکان خودداری کنید. اگر نیاز است که در این مکان ها حاضر شوید حتما از ماسک استفاده کنید.

 

غرغره به کاهش عفونت تنفسی فوقانی کمک می کند
غرغره به کاهش عفونت تنفسی فوقانی کمک می کند

غرغره کنید.

غرغره آب به مرطوب نگه داشتن مخاط دهان کمک کرده و از بروز عفونت ها جلوگیری می کند. غرغره آب همچنین به از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و میکروارگانیسم ها که در جلوی گلو قرار دارند کمک می کند. می توانید از آب و نمک نیز برای غرغره کردن استفاده کنید تا تاثیر بهتری داشته باشد.

 

استفاده از دستگاه بخار در منزل
استفاده از دستگاه بخار در منزل

از دستگاه بخار در محیط استفاده کنید.

در طول فصل سرما، یک مرطوب کننده هوا در فضای خانه خود قرار دهید. مرطوب کننده ها به مرطوب نگه داشتن غشای بینی و گلو کمک کرده و به نوبه خود از ابتلا به عفونت تنفسی فوقانی جلوگیری می کند. در بیرون از خانه نیز حتما لباس گرم بپوشید.

 

استفاده از ماست در محیط های آلوده
استفاده از ماست در محیط های آلوده

اگر محیط آلوده است، از ماسک استفاده کنید.

گرد و غبار مضر است و باعث عفونت می شود. استفاده از ماسک از تحریک کننده هایی که در معرض آن ها هستید جلوگیری می کند. سایر مواد تحریک کننده عفونت تنفسی فوقانی شامل دود دخانیات، دود اگزوز ماشین، گرده ها و آلودگی صنعتی است.

با دمنوش ۱۱ گیاه ضد سرماخوردگی عطارین می توانید یک داروخانه کامل و مطمئن را در کنار خود داشته باشد.

 

تقویت سیستم ایمنی

زمانی که سیستم ایمنی بدن به خوبی کار کند، به راحتی با بسیاری از عفونت هایی که منجر به عفونت تنفسی فوقانی می شود، مقابله می کند. راه های بسیاری برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 

تقویت سیستم ایمنی با ورزش
تقویت سیستم ایمنی با ورزش

به طور منظم ورزش کنید.

هنگامی که به طور مرتب ورزش می کنید، عملکرد نوتروفیل ها در گلبول های سفید به درستی انجام می شود. این عملکرد تا حدی مسئول مبارزه با عفونت است. ورزش متوسط شامل پیاده روی، دویدن آهسته، دوچرخه سواری و شنا است. در صورت امکان هر روز 30 دقیقه ورزش کنید.

 

سبزیجات و داروهای گیاهی بیشتر مصرف کنید
سبزیجات و داروهای گیاهی بیشتر مصرف کنید

سبزیجات بیشتر بخورید.

سبزیجات با تنظیم لنفوسیت ها داخل اپیتلیال در بدن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. آن ها همچنین به ترمیم زخم ها نیز کمک می کنند. سعی کنید هر روز چهار تا پنج وعده سبزیجات با برگ سبز بخورید.

 

از گیاهان دارویی استفاده کنید.

ادویه و گیاهان دارویی نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده بلکه باعث بهبود ارتقای سلامت کلی شما می شوند. با مصرف داروهای گیاهی زیر به سیستم ایمنی بدن کمک کنید.

 • دارچین: دارچین ایمنی بدنتان را بالا می‌برد. جز فعال دارچین است که باعث کاهش قند خون، کلسترول تام و تری گلیسیریدها شده و کلسترول خوب را افزایش می‌دهد.
 • فلفل کائن: کائن یا همان فلفل قرمز نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. از مزایای شگفت‌انگیز آن می‌توان به ارتقای سلامت قلبی عروقی اشاره کرد.
 • فلفل سیاه: فلفل سیاه خاصیت ضدباکتریایی دارد و علاوه بر این که به باعث تقویت سیستم ایمنی شما می‌شود.
 • پونه کوهی: پونه کوهی یک محافظت‌کننده‌ی طبیعی از شما در برابر عفونت است. از ترکیبات فعال موجود در پونه کوهی می‌توان به کارواکرول و تیمول اشاره کرد. این ترکیبات دارای خواص ضدویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی‌ای هستند.
 • نعنا: نعناع دستگاه گوارش شما را آرام کرده و از آنجایی که سرشار از منتول است، احتقان بینی و ناراحتی تنفسی را کاهش می‌دهد و به راحت‌تر نفس کشیدن شما کمک می‌کند.
 • زردچوبه: زردچوبه قدرت آنتی‌اکسیدانی فوق ‌العاده‌ای دارد که نشان داده شده تقریباً از هر عضوی از بدن انسان محافظت می‌کند و باعث التیام آن می‌شود. این ماده به افزایش سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند.
 • ادویه کاری: کاری، یک ادویه برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل دیابت، پیشگیری یا درمان بیماری‌های قلبی، عفونت، کاهش حافظه‌ی مرتبط با سن و التهاب مناسب است.
 • زنجبیل: از آنجا که زنجبیل سرشار از فیتونوترینت‌هایی است که جینجرول نامیده می‌شوند، دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی، ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدالتهابی است.
 • پودر سیر: سیر یا پودر سیر با تحریک سلول‌های ایمنی خاص و تنظیم ترشح سیتوکین‌ها، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. سیتوکین‌ها مواد شیمیایی طبیعی تولید شده توسط سلول‌های ایمنی بدن هستند که به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

مطالعه بیشتر: معرفی گیاهان دارویی مفید برای درمان و جلوگیری از سرماخوردگی

 

عفونت تنفسی فوقانی
مصرف ویتامین C

مکمل های ویتامین C بیشتر مصرف کنید.

این ویتامین یک آنتی اکسیدان است که تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین C باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد بدن شده که در صورت عدم کنترل منجر به عفونت می شوند. هر روز به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید. مواد غذایی حاوی ویتامین C شامل مرکباتی مانند لیمو، پرتقال، کیوی، انبه، طالبی، آناناس، انواع توت ها و هندوانه است.

 

تقویت سیستم ایمنی با خواب کافی
تقویت سیستم ایمنی با خواب کافی

شب ها به میزان کافی بخوابید.

هنگامی که خواب کافی ندارید، توانایی سیستم ایمنی بدن و بسیاری از سیستم های دیگر بدن کاهش می یابد. هنگام خواب، سلول ها و بافت های آسیب دیده ترمیم شده و بدن را برای مبارزه با عفونت قوی می کند. بسته به سن، سبک زندگی و عوامل مختلف دیگر هر فرد به مقداری خواب نیاز دارد. با این حال بهتر است بزرگسالان به مدت 8 الی 9 ساعت در شبانه روز بخوابند و این میزان برای کودکان بین 9 تا 11 ساعت است.

 

اگر دچار سرماخوردگی شده اید و سینوس های شما دچار عفونت شده است مصرف معجون گیاهی سینوزیت و سرماخوردگی عطارین می تواند تا حد بسیار زیادی این مشکل شما را رفع کند.

 

عفونت تنفسی فوقانی
پیشگیری از عفونت تنفسی فوقانی

با این کارها از انتشار عفونت جلوگیری کنید.

اگر احساس کردید دچار عفونت تنفسی فوقانی شده اید، حداقل 2 الی 3 روز در خانه بمانید. فراموش نکنید که با هر بار سرفه، عطسه یا حتی صحبت کردن خطر ابتلا به شخص دیگر را فراهم کرده اید. عفونت های تنفسی فوقانی مسری هستند پس حتما هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بپوشانید. سعی کنید از یک دستمال برای این کار استفاده کرده یا به صورت کج در آستین خود عطسه یا سرفه کنید. دلیل این کار این است که با دست زدن به اشیاء امکان انتقال ویروس را فراهم می کنید. اگر دستمال ندارید، بالافاصله دست های خود را با آب و صابون بشویید.

ویروس ها و باکتری ها با لمس شی توسط فرد آلوده به فرد سالم به راحتی انتقال می یابد. به همین دلیل تمیز کردن اشیاء پس از لمس آن ها بسیار مهم است. برای این کار از یک ضدعفونی کننده 70 درصد الکل استفاده کنید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد سلامت سیستم تنفسی دارید، پیشنهاد میکنیم مقالات مربوط به آن ها را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *