چطور به راحتی پریود نامنظم خود را درمان کنم؟

چطور به راحتی پریود نامنظم خود را درمان کنم؟

چرخه قاعدگی اگر هر ماه اتفاق بیفتد، منظم در نظر گرفته می شود. چرخه منظم معمولا در فاصله 21 تا 35 روز است. اگر بیش از یک ماه باشد و ماه دیگر کوتاه تر شود، نامنظم تلقی می‌شود. بی نظمی جزئی در چرخه قاعدگی، زیاد نگران کننده نیست. با این حال داشتن پریود نامنظم تا حدودی نگران کننده بوده و ممکن است علائمی از عدم سلامتی شما را نشان دهد. خوشبختانه روش هایی مانند استفاده از هورمون درمانی یا حتی مصرف داروهای گیاهی برای درمان پریود نامنظم وجود دارد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

درمان پریود نامنظم با داروهای ضدبارداری

قرص های ضدباردای هورمون های تولید مثل را تنظیم و تثبیت می‌کند. قرص های ضدباردای که معمولا برای تنظیم چرخه قاعدگی تجویز می شوند علائم جسمی و روانی سندرم قبل از قاعدگی را تسکین داده و چرخه پریودی را تنظیم می کنند. داروهای ضدبارداری خوراکی معمولا قرص هایی هستند که به مدت یک ماه کامل مصرف می شوند. دو نوع قرص ضدبارداری وجود دارد که شامل: قرص های حاوی هورمون ها و قرص های دارونما که باید در روزهای پریود مصرف شوند.

 

انتخاب داروهای ضدبارداری با مشورت پزشک
انتخاب داروهای ضدبارداری با مشورت پزشک

بسته داروهای ضدبارداری مناسب خود را انتخاب کنید.

قرص های ضدبارداری شامل بسته های 21، 28 و 91 عددی هستند. این قرص ها خوراکی بوده و هر روز باید مصرف شوند. حتما طبق دستورالعمل پزشک این داروها را مصرف کنید. اگر یک نوع دارو برای درمان پریود نامنظم شما مناسب نیست، با پزشک خود برای انتخاب داروی دیگر مشورت کنید.

انواع و مارک های داروهای ضدبارداری وجود دارد، برای مثال قرص های تریفیکیک که شامل میزان پروژستین و استروژن در مقادیر مختلفی است. همچنین قرص های مینی موجود است که فقط پروژسترون هستند. در واقع تمام داروها به یک میزان هورمون ندارند. برخی دارای استروژن و برخی حاوی پروژسترون هستند. این دو هورمون ممکن است تاثیر متفاوتی بر بدن داشته باشند. بهتر است قبل از انتخاب دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

بررسی گزینه های هورمونی
بررسی گزینه های هورمونی

تمام گزینه های درمان هورمونی را بررسی کنید.

قرص های ضدبارداری تنها گزینه برای درمان پریود نامنظم نیست. می توانید از حلقه واژینال، IUD، کاشت پروژسترون و سایر روش های دیگر موجود نیز استفاده کنید. این انتخاب بستگی به شیوه زندگی شما دارد. همچنین می توانید از قرص های مخصوص پروژسترون برای تحریک چرخه ماهانه استفاده کنید.

یکی از مواردی که تقریبا خانم ها را آزار می دهد عدم تنظیم دوره عادت ماهانه و به همراه داشتن دردهای بسیار شدید می باشد. با مصرف روزانه یک استکان از معجون زنان عطارین می‌توانید تا حد بسیار زیادی این مشکل را برطرف کنید.

علت پریود نامنظم خود را ریشه یابی کنید.

ابتدا با پزشک خود در مورد شرایط خود صحبت کنید. شایع ترین علت نامنظم بودن پریود، بیماری تیروئید و مسائل زنان و زایمان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

 

درمان اختلالات تیروئید
درمان اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئید را درمان کنید.

غده تیروئید هورمونی تولید کرده که روند سوخت و ساز بدن را تغییر می دهد. این فرایند می تواند بر چرخه قاعدگی شما تاثیر بگذارد. اگر به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا هستید، درمان شامل هدف قرار دادن بافت های تیروئید با استفاده از دارو برای کاهش تولید هومون تیروئید است. اگر دچار کم کاری تیروئید هستید، دوره های شما ممکن است طولانی و سنگین تر باشد. کم کاری تیروئید با جایگزینی هورمون تیروئید درمان می‌شود.

 

درمان تخمدان پلی کیستیک
درمان تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک را درمان کنید.

شایع ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک، دوره های نامنظم پریودی است. اغلب اوقات تخمک گذاری در این بیماران انجام نمی‌شود. درمان تخمدان پلی کیستیک معمولا با قرص های ضدبارداری یا داروهای ضدبارداری جهت ترشح و تعادل هورمون های زنانه است.

اگر اضافه وزن دارد، برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک بهتر است وزن خود را کم کنید. بسته های قرص درمان این سندرم شامل بسته های 21 عددی شامل استروژن و هورمون پروژسترون و 7 قرص دارونما هستند.

 

سریع وزن خود را کم نکنید
سریع وزن خود را کم نکنید

از کاهش وزن سریع و شدید پیشگیری کنید.

یکی از دلایل پریود نامنظم کاهش وزن شدید از طریق رژیم غذایی نادرست و ورزش بیش از حد است. افزایش سریع وزن و استرس باعث تغییر روند طبیعی هورمون ها در بدن می شود. شاخص توده بدنی پایین یا هر نوع کمبود تغذیه ای نیاز به جلسات مشاوره تغذیه ای دارد.

کاهش وزن یا افزایش وزن ایده آل، نباید بیش تر از 2 کیلوگرم در ماه باشد. اگر قصد کاهش وزن دارید، از رژیم غذایی با کالری زیر 1200 استفاده نکنید. رژیم غذایی با کالری پایین باعث ایجاد هرج و مرج هورمونی در بدن می شود. بهتر است از طریق رژیم غذایی صحیح و ورزش اصولی، وزن خود را متعادل کنید.

 

درمان پریود نامنظم با اصلاح سبک زندگی
درمان پریود نامنظم با اصلاح سبک زندگی

سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

  • عادات ناسالم مانند یک زندگی بی حرکت، سلامت تولید مثل شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. ورزش به شما در حفظ سلامتی کمک کرده که به نوبه خود هورمون های شما را نیز متعادل می‌کند. سعی کنید روزانه حداقل 30 دقیقه به مدت 5 روز در هفته ورزش کنید.
  • مصرف کربوهیدارت ها مانند چیپس های فراوری شده و سایر کربوهیدارت های تصویه شده می تواند سطح قند خون شما بالا ببرد. خوردن این غذاها ممکن است باعث اضافه وزن و در نتیجه بهم ریختن چرخه قاعدگی شود.
  • نوشیدنی ها الکلی و کافئین دار ممکن است به سیستم ایمنی بدن آسیب رسانده و باعث کمبود آب بدن شود. مصرف بیش از حد این مواد باعث چرخه پریود نامنظم می شود.
  • انرژی بدن از طریق راه های خاصی در بدن جریان می یابد. قطع شدن این انرژی‌ها باعث عدم تعادل هورمون‌ها و سایر نقاط بدن می شود. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن در نقاط فشاری خاصی از بدن برای برگرداندن جریان انرژی است. بهتر است برای درمان پریود نامنظم، طب سوزنی را امتحان کنید.

با مشورت پزشک از داروهای گیاهی استفاده کنید.

مصرف زنجبیل بیشتر
مصرف زنجبیل بیشتر
  • بیشتر زنجبیل بخورید.

طبق مطالعات انجام شده، زنجبیل باعث افزایش قاعدگی می شود. اگر با تاخیر در قاعدگی مواجه هستید بهتر است زنجبیل بیشتر مصرف کنید. تهیه چای زنجبیل شامل مراحل زیر است:

نصف قاشق چای خوری زنجبیل تازه را در یک فنجان آب بجوشانید. در صورت لزوم عسل اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود. این مخلوط را سه بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید.

 

دارچین بیشتر بخورید
دارچین بیشتر بخورید
  • مصرف دارچین را افزایش دهید.

دارچین تاثیر گرم کننده در بدن دارد. این گرما برای تنظیم قاعدگی مفید است. همچنین به کاهش گرفتگی قاعدگی کمک می‌کند. سطح بالای انسولین در بدن باعث قاعدگی نامنظم می شود، دارچین حاوی هیدروکسی کلسون است که انسولین را در بدن تنظیم می‌کند.

برای مصرف دارچین، بهتر است نصف قاشق پودر دارچین را به یک لیوان شیر اضافه کرده و میل کنید. همچنین می توانید چای دارچین دم کنید یا چوب دارچین را به تنهایی بجوید.

 

درمان پریود نامنظم با کنجد
درمان پریود نامنظم با کنجد
  • دانه های کنجد به تنظیم قاعدگی کمک می‌کند.

کنجد به تعادل سطح هورمون ها کمک می‌کند. دانه‌های کنجد حاوی لیگنان است که هورمون های بدن را تنظیم می‌کند. کنجد همچنین خاوی اسیدهای چرب ضروری است که باعث تولید هورمون می‌شود.

می توانید کنجد را به صورت کامل یا پودر کرده روی مواد غذایی خود ریخته و مصرف نمایید. کنجد سفید و کنجد سیاه هر دو برای مصرف مفید هستند.

 

درمان پریود نامنظم
زردچوبه بیشتر مصرف کنید
  • در مواد غذایی خود، از زردچوبه بیشتر استفاده کنید.

زردچوبه دارای خواص محرک گیاهی است که به تحریک جریان قاعدگی کمک می کند. زردچوبه گیاهی گرم است که باعث تنظیم هورمون ها و قاعدگی می شود. برای مصرف زردچوبه بهتر است یک تا چهار قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کرده و آن را بنوشید. این محلول را روزانه چند بار مصرف نمایید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

فراموش نکنید قبل از مصرف هر یک از داروهای ذکر شده حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به هر دلیلی می‌خواهید دوره پریود خود را متوقف کنید، مقاله چگونه از پریودی جلوگیری کنیم، را مطالعه نمایید.

 

مشاهده تیزر این مقاله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *