چطور به راحتی تنش های روزمره را از بین ببریم؟

چطور به راحتی تنش های روزمره را از بین ببریم؟

در دنیای پرپیچ و خم امروز، تنش یک بیماری شایع است که توسط بسیاری افراد تجربه می شود. استرس و اضطراب ایجاد شده، هر دو تنش های متناوب و مزمن هستند که ممکن است به یک درد واقعی برای هرکس تبدیل شوند. راه های بسیاری به از بین بردن و کاهش تنش روزانه کمک می کند که در این مطلب به برخی از آن ها اشاره کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

با آرام کرده عضلات، تنش روزانه را از خود دور کنید.

 

ماساژ درمانی
ماساژ درمانی

از ماساژ استفاده کنید.

تنش باعث ایجاد تغییرات واقعی در عضلات آسیب دیده شده و ماساژ می تواند به از بین بردن آن کمک کند تا عضلات شما احساس آرامش کند. ماساژورهای حرفه ای گره ها و تنش را در عضلات شما حس کرده و همان نواحی و قسمت ها را ماساژ می دهند. انواع مختلفی از ماساژ به از بین بردن تنش کمک می کند اما ماساژ سوئدی به بافت عمیق نفوذ کرده و تنش روزانه را در کل بدن شما رفع می کند.

گرما درمانی به از بین بردن تنش کمک می کند.

استفاده از گرما روی عضلات، نه تنها باعث انقباض عضلات شده و شما را آرام می کند، بلکه به کاهش درد نیز کمک می کند. از کمپرس گرم گرفته تا حمام داغ، تنش ها را از شما دور می کند. یک دوش آب گرم خستگی و تنش روزانه را از بین برده و قرار دادن پد گرمکن یا کمپرس گرم نیز عضلات را آرام می کند. همراه با گرما عضلات خود را ماساژ دهید.

 

از بین بردن تنش
دوش آب گرم بگیرید

حمام کنید.

وقتی احساس تنش کردید، دوش بگیرید. آب گرم عضلات را تسکین داده و می تواند فورا تنش را از بین برده و شما را آرام کند. بهتر است حرارت آب بین 36 تا 40 درجه سانتی گراد باشد تا باعث سوختگی پوست نشود. وان آب گرم نیز به از بین بردن تنش عضلات کمک می کند. نمک حمام نیز تاثیر آرامش بخش داشته و به تسکین بیشتر عضلات کمک می کند.

 

کاهش تنش با پیاده روی
کاهش تنش با پیاده روی

با قدم زدن، تنش را از بین ببرید.

پیاده روی سبک، باعث از بین رفتن استرس ناشی از تنش و تسکین عضلات می شود. حتما ورزش ها سبک باشد تا باعث نشود که عضلات بیشتر دچار تنش شوند. سعی کنید هنگام پیاده روی، قدم ها را طولانی بردارید و بازوهای خود را به آرامی بچرخانید تا از مزایای کامل کشش استفاده کنید.

با سرعت و راحت قدم بردارید. هر زمان که می توانید و به مدت 10 دقیقه راه بروید. مکان های جذاب و طبیعت مانند جنگل، پارک، باغ یا در کنار رودخانه ها، راحت تر تنش را از بین می برند.

 

کاهش تنش با تمرین کششی
کاهش تنش با تمرین کششی

تمرینات کششی را امتحان کنید.

خستگی عضلات باعث ایجاد تنش می شوند. تمرینات کششی می توانند به کاهش تنش عضلات کمک کنند. حرکات کششی را به آرامی انجام دهید، زیرا آسیب ناشی از حرکات باعث تنش بیشتر می شود.

  • برای از بین بردن تنش پا، خم شوید و انگشتان پا را لمس کنید. اگر این کار سخت است، روی زمین نشسته و به سمت انگشتان پا خم شوید.
  • برای تسکین تنش در قسمت تحتانی کمر، به سادگی روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را به سمت قفسه سینه بکشید.
  • برای تسکین تنش در سینه و پهلو، دستانتان را پشت سرتان قرار دهید، آرنج ها را باز کرده و سپس به طرفین خم شوید.

شانه ها و گردن بیشتر تنش را در خود نگه داشته و کشش این نواحی به آرامی، می تواند بلافاصله تنش شما را تسکین دهد.

  • برای کشیدن گردن، سر خود را به سمت چپ خم کرده و به راحتی آن را با دست خود بکشید. این کار در طرف دیگر نیز انجام دهید.
  • برای کشیدن پشت گردن، چانه خود را به سینه نزدیک کرده و با دستتان به آرامی از پشت سر هل بدهید.
  • برای آرام کردن شانه ها، شانه های خود را به دست ها گرفته و به آرامی به سمت پایین بکشید.

این کشش ها به رفع فشار و گره در عضلات کمک می کند.

 

انجام تمرینات یوگا
انجام تمرینات یوگا

تمرین های ملایم یوگا را انجام دهید.

تمرینات یوگا به کشیدگی و افزایش ماهیچه کمک کرده و بدن را نیز آرام می کند. یوگا و ورزش های دیگر باعث تحریک و بهبود وضعیت استقرار بده شده که هر دو می توانند به کاهش تنش و فشار عضلات کمک کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه به کاهش اسید لاکتیک در عضلات کمک کنیم؟

 

به میزان کافی آب بخورید
به میزان کافی آب بخورید

بدن خود را آبرسانی کنید.

کم آبی بدن رابطه مستقیم با تنش عضلات دارد. مطمئن شوید که در طول روز به میزان کافی آب می خورید. آبرسانی بدن به جلوگیری از اسپاسم عضلات و تنش های مرتبط کمک می کند. آب شما را هیدراته نگه می دارد. اگر نوشیدنی های ورزشی یا آب میوه را ترجیح می دهید، حتما آن ها را به همراه مقداری آب در طول روز بنوشید.

 

استفاده از مسکن
استفاده از مسکن

و در نهایت استفاده از مسکن

اگر روش های گفته شده به کاهش تنش کمک نکرد و دچار درد هستید، از داروهای مسکن برای از بین بردن تنش خود استفاده کنید. اگر درد مدت طولانی تری ادامه یافت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. ایبوپروفن یا داروهای ضدالتهابی و غیر استروئیدی نیز التهاباتی که باعث تنش می شوند را از بین می برند.

برای مطالعه بیشتر: چگونه به راحتی با اسپاسم مقابله کنیم؟

 

تسکین و پیشگیری از استرس

تنش روزانه
تمرینات مراقبه

انجام تمرین های مراقبه:

تکنیک های مراقبه به رشد تمرکز، مثبت بودن عاطفی و پذیرش ماهیت واقعی امور کمک می کند. سعی کنید روزانه 15 تا 30 دقیقه مراقبه ذهنی انجام دهید. برای مراقبه زانو بزنید، روی پشت خود دراز بکشید، یا زمانی که پاهایتان را دراز کرده اید بنشینید. تمامی این روش های مدیتیشن به آرامش و کاهش تنش شما کمک می کند.

 

تمرینات تنفس برای کاهش تنش روزانه
تمرینات تنفس برای کاهش تنش روزانه

انجام تمرینات تنفس:

این تمرینات به آرام کرده ذهن و کاهش استرس کمک کرده و با از بین بردن تنش روزانه به خواب بهتر در شب کمک می کند. برای تمرین تنفس، زبان خود را به مدت 4 ثانیه در پشت دندان فشار دهید، نفس خود را به مدت 7 ثانیه نگه دارید و به مدت 8 ثانیه بازدم کنید. این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.

راهی دیگر این است که به پشت نشسته و چشمان خود را ببندید، سوراخ بینی سمت چپ را گرفته و استنشاق کنید. سپس هنگام بازدم، سوراخ بینی راست خود را با انگشت شست بگیرید.

هنگام انجام تمرینات یوگا حتما نفس عمیق بکشید تا نیروی شما بیشتر شود و تنش کاهش یابد.

 

دور از موقعیت های استرس زا
دور از موقعیت های استرس زا

از موقعیت های استرس زا دوری کنید.

استرس از مهم ترین علت های تنش است. اجتناب از شرایط استرس زا، به از بین بردن تش روزانه کمک می کند. استراحت کافی و برنامه ریزی نیز باعث تسکین و جلوگیری از استرس می شود. اگر می توانید از شرایط استرس زا دوری کرده، در غیر این صورت نفس عمیق بکشید و فورا واکنش نشان ندهید، تا احساسات و تنش های غیرضروری از بین برود.

 

خوارک سالم
خوارک سالم

مواد غذایی سالم بخورید.

تغذیه بد باعث استرس و تنش شدید می شود. خوردن غذاهای سالم نه تنها به بهزیستی کلی شما کمک کرده، بلکه با استرس و تنش نیز مبارزه می کند. اگر دچار استرس هستید، از جویدن کمک بگیرید. این حرکت یک ماده آرامش بخش طبیعی است.

  • گیاهان دارویی مانند مارچوبه، تخم شربتی، چای بابونه، چای سبز، اسطوخودوس، بادرنجبویه، سنبل الطیب، گیاه رازک و زالزلک می توانند به کاهش استرس کمک کنند.
  • غذاهای پر از ویتامین B مانند آووکادو نیز به کاهش استرس کمک می کنند.
  • یک لیوان شیر گرم می تواند به بی خوابی و اضطراب کمک کرده و پروتئین های آن فشار خون را کاهش می دهد. در حالی که پتاسیم می تواند به کاهش اسپاسم عضلات ناشی از تنش کمک کند.

 

از بین بردن تنش با خواب کافی
از بین بردن تنش با خواب کافی

به میزان کافی بخوابید.

هر فرد به منظور حفظ سلامتی نیاز به خواب کافی دارد. خواب کافی همچنین کمک کرده تا بدن استراحت کند و استرس از شما دور شود. برای کاهش تنش هر شب به میزان 7 تا 9 ساعت بخوابید. افزایش استرس و تنش یکی از پیامدهای منفی خواب ناکافی است. چرت کوتاه مدت نیز به میزان 20 تا 30 دقیقه، می تواند به کاهش استرس کمک کند.

اگر نمی توانید به خوبی بخوابید،پیشنهاد می کنیم، مقاله نحوه خوابیدن راحت را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *