چطور به راحتی از گرفتگی گوش جلوگیری کنیم؟

چطور به راحتی از گرفتگی گوش جلوگیری کنیم؟

آیا تا به حال دچار گرفتگی گوش شده اید؟ این احساس ناراحتی گاهی در گوش ایجاد شده و هنگام تغییر فشار باعث فشار به گوش داخلی می شود. معمولا این حالت در جاده ها یا در هواپیما وقتی در حال اوج یا پایین آمدن هواپیما است، رخ می دهد. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که از گرفتگی گوش جلوگیری می کند.

علائم را بشناسید.

زمانی که فشار هوا در اطراف شما تغییر کند، مانند زمانی که در هواپیما هستید، از ارتفاع بالا می روید یا در حال پایین آمدن هستید، فشار در حفره داخل گوش شما تغییر می کند. با این وجود، هنگامی که تغییر فشار کاملا ناگهانی است، فشار داخل گوش سریع برطرف نمی شود. این اختلاف فشار بین حفره گوش و محیط بیرون در صورت بروز علائم زیر، ممکن است ناراحت کننده و حتی دردناک باشد:

  • درد یا ناراحتی در گوش
  • احساس پر بودن یا فشار در گوش
  • زنگ زدن در گوش (وزوز گوش)
  • تغییر شنوایی، تقریباً گویی که در آب غرق شده اید و صداها خفه می شوند.
  • در موارد شدید شنوایی کم، خونریزی و استفراغ

 

برای رفع گرفتگی گوش خمیازه بکشید
برای رفع گرفتگی گوش خمیازه بکشید

خمیازه و بلعیدن

برای جلوگیری از ناراحتی و درد ناخوشایند گوش، بهتر است اختلاف فشار را متوقف کنید. برای این کار می توانید تظاهر به خمیازه کشیدن یا بلعیدن کنید. این اقدامات باعث باز شدن گوش شده و این امکان را فراهم کرده تا فشار داخل گوش با فشار موجود در محیط همگام شود.

همچنین می توانید با آدامس جویدن یا مکیدن آب نبات وادار به بلع نموده که باعث باز شدن گوش می شوند.

 

فشار متقابل به گوش
فشار متقابل به گوش

فشار متقابل اعمال کنید.

می توانید این کار را با انجام یک تمرین ساده انجام دهید. دهان خود را ببندید، بینی خود را گرفته و به آرامی با تکان دست به بینی ضربه بزنید. در این حالت هوا جایی برای رفتن ندارد، بنابراین روی لوله های استوستای شما فشار وارد شده و گرفتگی را کاهش می دهد.

هنگام انجام این تمرین، خیلی ضربه نزنید، اگر بیش از حد فشار و ضربه وارد کنید، دردناک شده و این احتمال وجود دارد که به درام گوش آسیب برساند. این تمرین را چندین بار تکرار کرده، مخصوصا هنگام سفر در جاده یا هنگام برخاستن و فرود در هواپیما.

 

درمان بیماری های قبلی
درمان بیماری های قبلی

تراکم قبل از رسیدن به ارتفاع را درمان کنید.

گاهی گرفتگی در اثر سرماخوردگی، عفونت سینوس یا احتقان رخ می دهد. این امر به این دلیل است که لوله اوستاچین همیشه به درستی باز نمی شود و به دلیل حساسیت یا سرماخوردگی ملتهب می شود. اگر قبل از تغییر ارتفاع و سفر احساس خستگی و گرفتگی کرده اید، از آنتی هیستامین استفاده کنید.

بهتر است هر شش ساعت یک ماده ضدعفونی کننده مصرف کنید. می توانید از اسپری بینی نیز استفاده کنید. اگر احتقان بسیار بد است، ممکن است بخواهید برای داشتن حس بهتر، برنامه سفر را به تعویق انداخته و دوباره برنامه ریزی کنید.

برای مطالعه بیشتر: درمان کم شنوایی یا سنگینی گوش به کمک طب سنتی

 

درمان گرفتگی گوش در کودکان
درمان گرفتگی گوش در کودکان

پیشگیری از گرفتگی گوش در کودکان

ممکن است وسوسه شوید که کودک خود را هنگام سفر یا قبل از صعود و فرود بخوابانید. اگر بیدار باشد می توانید کمک کرده تا از گرفتگی بینی جلوگیری کنید.

کودک را تشویق به بلع کنید. اگر گرفتگی گوش باعث آزار و اذیت کودکان است، سعی کنید او را وادار به بلع و خوردن چیزی نمایید. اگر نوزاد است و توانایی خوردن چیزی ندارد، سعی کنید به او شیر دهید. اگر بزرگتر است می تواند با نی یک نوشیدنی بنوشد یا آدامس بجود. نکته مهم این است که او را وادار به بلعیدن کنید.

سعی کنید او را وادار به خمیازه کشیدن کنید. با انجام خمیازه جعلی، به او یاد دهید چگونه خمیازه جعلی بکشد. خمیازه باعث برابر فشار و باز شدن گوش می شود.

اگر کودک شما بیمار است، بهتر است سفر خود را لغو کنید تا از گرفتگی شدید گوش پیشگیری کنید. به طور کلی استفاده از داروهای ضداحتقان برای کودکان مضر است. بنابراین اگر کودک دچار آلودگی بینی یا سینوس است، بهتر است سفر خود را عقب انداخته تا بروز مشکل جلوگیری کنید.

در مورد استفاده از قطره گوش نیز با پزشک صحبت کنید. کودکان ممکن است در صورت بروز گرفتگی گوش احساس درد و ناراحتی کنند. اگرچه مراجعه به پزشک ممکن است در درجه آخر درمانی باشد، اما در صورت درد و گرفتگی بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر آب داخل گوشتان هست، با این راه ها مایع اضافی داخل گوش را خارج کنید.

 

چطور با گرفتگی گوش برخورد کنیم؟

 

تعادل فشار هوا
تعادل فشار هوا

صبر کنید تا تعادل برقرار شود.

اگر گوش های شما هنگام سفر یا پرواز دچار گرفتگی شد، هنگام رسیدن به فشار عادی، مشکل خود به خود رفع می شود. حتی اگر فشار یکسان نباشد، بعد از یک الی دو ساعت گوش ها به صورت نرمال برگشته و خمیازه کشیدن یا بلعیدن می تواند به بهبود سریع تر شما کمک کند.

در برخی افراد، چندین روز طول کشیده تا فشار گوش ها برابر شود، در طی این مدت شنوایی دچار مشکل شده، هرچند که بسیار نادر است.

 

رفع علائم شدید
رفع علائم شدید

به دنبال رفع علائم شدید باشید.

اگر ناراحتی شدید است، یا اگر بیش از یک روز ادامه داشت، از مراقبت های پزشکی استفاده کنید. گرفتگی شدید نادر است، اما می تواند باعث آسیب دائمی گوش و کاهش شنوایی شود. در موارد بسیار شدید، گرفتگی باعث پارگی گوش داخلی می شود. این آسیب معمولا خود به خود بهبود یافته اما در صورت بروز مشکل دیگر، این آسیب پیچیده تر می شود. اگر هر یک از علائم زیر را دارد، ممکن است باعث پارگی گوش داخلی شود، پس بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

  • ناراحتی یا دردی که چند ساعت ادامه دارد
  • درد شدید
  • خونریزی از گوش
  • از دست دادن شنوایی که از بین نمی رود

 

درمان جراحی گرفتگی گوش
درمان جراحی گرفتگی گوش

اگر گرفتگی همچنان ادامه داشت، بهتر است به دنبال درمان باشید.

در موارد نادر، برای بازگرداندن تعادل داخل گوش، نیاز به جراحی است. در جراحی برشی در پرده گوش ایجاد شده تا فشار و مایعات داخل تخلیه شود. اگر درد شدید است و از بین نمی رود به پزشک مراجعه کرده تا تشخیص دهد نیاز به جراحی هست یا خیر؟

در ضمن از انجام شیرجه، شنا و فعالیت های دیگر که باعث آسیب به گوش می شود، پرهیز کنید. اگر گوش ها مجددا پر شود، امکان آسیب جدی وجود دارد.

به دنبال درمان های گیاهی باشید.

خوشبختانه راه های طبیعی برای درمان گرفتگی گوش وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

درمان با روغن زیتون

مقداری روغن زیتون را گرم کنید و آن را داخل گوش بریزید. سر را خم کنید تا به آرامی روغن ها خارج شوند.

درمان گرفتگی با الکل و سرکه سیب

مقداری الکل و سرکه سیب را مخلوط کرده و به پهلو بخوابید و این قطرات را داخل گوش ریخته و روی آن پنبه بگذارید.

درمان با روغن سیر

روغن سیر علاوه بر رفع گرفتگی به درمان عفونت های گوش نیز کمک می کند. 2 حبه سیر را له کرده و 5 قاشق روغن اضافه کنید و کمی حرارت دهید تا خواص سیر وارد روغن شود و پس از خنک شدن 1 قطره روغن را داخل گوش بریزید تا گوش باز شود.

اگر به دنبال راه هایی برای حفظ سلامتی گوش با طب سنتی، هستید. مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *