چطور به راحتی از عفونت گوش در بزرگسالان پیشگیری کنیم؟

چطور به راحتی از عفونت گوش در بزرگسالان پیشگیری کنیم؟

عفونت گوش معمولا در کودکان شایع است، اما عفونت گوش در بزرگسالان نیز به همان اندازه دردناک و مشکل ساز است. برای پیشگیری از عفونت گوش باید یک سیستم ایمنی قوی داشته باشید و بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنید تا بدن شما بتواند با باکتری ها و ویروس ها مبارزه کند. برای محافظت از گوش، آلودگی های اطراف گوش خود را پاک کنید و از قرار دادن وسایلی که باعث ایجاد میکروب در گوش می شوند، خودداری کنید. اگر عفونت گوش دارید، علاوه بر خشک نگه داشتن گوش، مرتب دست های خود را شسته و از استعمال دخانیات که باعث التهاب بافت گوش می شود، اجتناب کنید.

گوش های خود را تمیز و خشک نگه دارید.

بیرون گوش خود را هفته ای یک بار با حوله گرم تمیز کنید.

گوش داخلی شما به تمیزکاری خاصی احتیاج ندارد، اما بهتر است پوست گوش خارجی را از آلودگی ها پاک کنید. یک حوله نم دار به کمی صابون آغشته کرده و پشت گوش خود را پاک کنید و چین های گوش خارجی را تمیز کنید.

پوست های مرده از گوش داخلی کنده شده و از گوش خارج می شود. این اتفاق معمولا در هنگام خواب اتفاق می افتد.

خشک کردن گوش
خشک کردن گوش

گوش های خود را پس از خیس شدن، خشک کنید.

باکتری هایی که باعث عفونت گوش می شوند در محیط های مرطوب رشد می کنند. بنابراین برای جلوگیری از عفونت گوش در بزرگسالان ، خشک نگه داشتن گوش مهم است. برای خشک کردن گوش خود پس از شنا یا دوش گرفتن، یک پارچه یا حوله تمیز برداشته و گوش خارجی را پاک کنید. سر خود را کج نگه دارید تا آب گوش تخلیه شود.

از وارد کردن پارچه به داخل مجرای گوش خودداری کنید. اگر ترجیح می دهید از سشوار استفاده کنید. درجه سشوار را روی کمترین حالت قرار داده و در فاصله 30 سانتی متر و به مدت 30 ثانیه در مقابل گوشتان نگه دارید.

عفونت گوش در بزرگسالان
جلوگیری از ورود مواد شیمیایی

از ورود مواد شیمیایی به گوش جلوگیری کنید.

مواد تحریک کننده شیمیایی از محصولات آرایشی ممکن است باعث التهاب و عفونت گوش در بزرگسالان شود. برای محافظت از گوش خود، هنگام استفاده از اسپری مو، رنگ یا محصولاتی که ممکن است وارد گوش شوند، از گوله های پنبه داخل گوش استفاده کنید.

توجه داشته باشید که گوله های پنبه را به داخل گوش فشار ندید.

عفونت گوش در بزرگسالان
استفاده از گوش پاک کن

از استفاده از گوش پاک کن برای از بین بردن جرم گوش خودداری کنید.

اگر برای از بین بردن جرم گوش، عادت دارید که از گوش پاک کن استفاده کنید، جدا از این کار پرهیز کنید. استفاده مداوم از گوش پاک کن باعث آسیب و خراش مجرای گوش می شود. اگر جسم سختی وارد گوش کنید، ممکن است به طور تصادفی لاله گوش خود را سوراخ کنید. سوراخ شدن لاله گوش می تواند باعث عفونت گوش و کاهش شنوایی شود.

اگر به طور مرتب گوش شما دچار جرم می شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. شستشو گوش توسط پزشک به از بین بردن جرم داخلی و بهبود شنوایی شما کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: چطور با راهکارهایی ساده، به بهبود شنوایی کمک کنیم؟

تغییر سبک زندگی

پیشگیری از عفونت گوش
سیگار را ترک کنید

سیگار را ترک کنید.

از آنجا که سیگار کشیدن می تواند باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و گوش شود، قطع مصرف سیگار خطر ابتلا به عفونت گوش در بزرگسالان را کاهش می دهد. ترک سیگار، سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و التهابات بدن را کاهش می دهد.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار، از مکان های عمومی که سیگار کشیدن در آنجا مجاز است، خودداری کنید. به اطرافیان خود که سیگاری هستند نیز بگویید که در اطراف شما سیگار نکشند.

درمان آلرژی
درمان آلرژی

برای کاهش التهاب، آلرژی های خود را درمان کنید.

اگر آلرژی های فصلی یا به حیوانات خانگی حساسیت دارد، برای مدیریت علائم با پزشک مشورت کنید. همچنین مهم است از مواردی که باعث ایجاد حساسیت می شوند دوری کنید. تحت کنترل گرفتن آلرژی ها باعث کاهش التهاب و پیشگیری از عفونت گوش می شود.

بهبود سیستم ایمنی بدن
بهبود سیستم ایمنی بدن

با رعایت بهداشت، رژیم غذایی مناسب و خواب کافی، سیستم ایمنی خود را بهبود بخشید.

برای این که سیستم ایمنی بدنتان به اندازه کافی قوی باشد تا از عفونت گوش جلوگیری کند، دستان خود را مرتب بشویید. همچنین مطمئن باشید که غذای سالم می خود و حداقل 8 ساعت در شبانه روز می خوابید.

سعی کنید از بودن در کنار افرادی که سرماخورده اند یا بیماری های تنفسی فوقانی دارند، خودداری کنید. حتی اگر به طور مرتب دست های خود را می شویید، به هیچ عنوان انگشتان خود را داخل گوش نکنید.

سالم ماندن، قسمت مهمی در پیشگیری از عفونت گوش است، زیرا سیستم ایمنی توانایی مقابله با عفونت را ندارد.

برای مطالعه بیشتر: چطور با روش های خانگی احتقان گوش را درمان کنیم؟

پیشگیری از عفونت گوش
پیشگیری از عفونت گوش

روش های خانگی برای درمان عفونت گوش

اگر دچار عفونت گوش شده اید، درمان های خانگی برای گوش درد می توانند به تسکین این شرایط کمک کنند. البته بهتر است پیش از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. با این حال برخی از درمان های خانگی به شرح زیر هستند:

  • روغن لیمو: روغن لیمو فواید بسیاری دارد و می تواند عفونت گوش را نیز درمان کند. یک یا دو قطره روغن لیمو را با یک تا دو قطره روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را به گوش خارجی خود بمالید.
  • روغن ریحان: این روغن دارای خواص ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد التهابی است. پد را آغشته به روغن ریحان کنید، سپس آن را گوش خود زده و چند دقیقه صبر کنید. مراقب باشید که پد آغشته به روغن را بیش از حد داخل گوش فشار ندهید.
  • سیر: سیر دارای خواص ضد التاب و آنتی اکسیدانی است که به پیشگیری از عفونت گوش و درمان آن کمک می کند. یک حبه سیر را له کرده و آن را با روغن داغ ترکیب کنید و پس از خنک شدن، چند قطره از آن را داخل گوش بچکانید.
  • روغن خردل: چند قطره روغن خردل را با مقداری روغن کرچک ترکیب کرده و چند دقیقه آن را گرم کنید و اجازه دهید تا خنک شود. سپس دو الی سه قطره را به ناحیه مورد نظر در گوش بچکانید.
  • روغن زیتون: روغن زیتون داریا خواص ضد میکروبی است و برای رفع عفونت مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *