چطور به ابراز احساسات کودکم کمک کنم؟

چطور به ابراز احساسات کودکم کمک کنم؟

سلامت عاطفی کودکان موضوعی پیچیده است. اگر فرزندتان در سن خردسالی ست، به او بیاموزید احساسات چیست. چگونه احساسات خود را مدیریت کند و چگونه با دیگران برخورد کند. زمانی که فرزند شما بالغ شد، او را تشویق کنید تا احساسات خود را با شما درمیان بگذارد و با ابراز احساسات به او، یک الگوی مناسب باشید. شما وظیفه دارید امنیت کودک خود را تضمین کنید، استقلال یک جنبه اصلی سلامت عاطفی است. اجازه دهید کودکتان کارهای شخصی ش را خودش انجام دهد، به این ترتیب یک بزرگسال با اعتماد به نفس تربیت کرده اید. در ادامه این مقاله در فروشگاه عطارین با ما همراه باشید.

خانواده خود را محکم بسازید.

به فرزند خود بگویید که او را دوست دارید.

صرف نظر از احساساتی که کودک شما در حال تجربه است، حتما به او بگویید که دوستش دارید. شنیدن این موضوع برای کودک مهم است. هرچند وقت یک بار بگویید: “دوستت دارم”. مهم است که کودک این کلمات را از زبان شما بشنود و یاد بگیرد.

از واژه دوست داشتن معمولا قبل از خواب یا هنگام ناراحتی و عصبانیت استفاده کنید.

 

ابراز احساسات در کودکان
برای مکالمه با فرزند وقت بگذارید

هر روز برای مکالمه با کودک وقت بگذارید.

سعی کنید زمانی را برای صحبت با فرزند خود قرار دهید. مثلا هنگام صبحانه، نهار ، شام و قبل از خواب با گپ زدن بپردازید. به جای مطرح کردن سوالات عمومی که جواب آن ها بله و خیر است، سوالاتی در مورد روز آن ها بپرسید.

برای مثال به جای این که بپرسید: “روز خوبی داشته ای؟”، این گونه سوال کنید: چه اتفاق جالبی امروز در مدرسه افتاد؟” یا “امروز چه چیز جالبی در مدرسه یاد گرفتی؟”

اگر فکر می کنید برای پاسخ دادن راحت نیستند، از فشار برای صحبت پرهیز کنید. به جای ایجاد فشار به آن ها بگویید که می توانند به شما اعتماد کنند. به آن ها بگویید که در صورت نیاز به حرف هایشان گوش می دهید. ایجاد حس راحتی و اعتماد برای صحبت مهم ترین نکته در ارتباط با کودکانتان است.

 

آداب و رسوم خانوادگی را رعایت کنید
آداب و رسوم خانوادگی را رعایت کنید

دورهمی های خانوادگی مانند صرف وعده غذایی کنارهم و تعطیلات آخر هفته را عادت کنید.

آداب و رسوم خانوادگی می تواند پیوند شما را محکم تر کند. سعی کنید، صبحانه، نهار و شام را در کنار هم میل کنید. اگر این فرصت را دارید با فرزندان خود برای آخر هفته به دوچرخه سواری، پیاده روی یا بازی های گروهی بروید. در مورد علایق فرزندانتان اطلاعات کسب کرده و در رابطه با آن علایق آن ها را خوشحال کنید. برای مثال اگر عاشق موسیقی هستند، با هم به کنسرت بروید و مواردی مشابه به آن.

به فرزندان خود اجازه دهید فعالیت ها را خودشان انتخاب کنند. وقتی به آن ها اجازه تصمیم گیری می دهید، از صرف وقت در کنار شما لذت برده و هیجان زده می شوند.

 

ابراز احساسات در کودکان
کودک در مورد احساسش صحبت کند

کودک را تشویق کنید تا در مورد مشکلاتش با شما صحبت کند.

صحبت کردن در مورد احساسات و مسائل استرس زا آسان نیست. اگر فرزندتان در حال مقابله با یک مشکل عاطفی است، از او بخواهید تا احساساتش را با شما درمیان بگذارد.

فرض کنید آن ها با هم سالان خود در مدرسه مشکل دارند. با پرسیدن این گونه سوال ها او را وادار به پاسخ گویی و صحبت در مورد موضوع کنید:

  • آیا دوباره با دوستت مشکل پیدا کردی؟
  • آیا دوست داری در مورد این موضوع صحبت کنیم؟
  • آیا می دونی صحبت در مورد موضوع به جای ریختن درون خودت، باعث می شود حس بهتری داشته باشی؟

ممکن است فرزند شما از صحبت کردن در مورد موضوع خجالت بکشد. ولی سعی کنید با ایجاد حس راحتی در سوالات خود او را وادار به صحبت و بیان حس خود کنید.

 

با هرکسی راحت است صحبت کند
با یک فرد مورد اعتماد صحبت کند

اگر به شما اعتماد ندارند، به آن ها کمک کنید.

ممکن است با فرزند خود رابطه خوبی داشته باشید. اما صحبت با والدین همیشه راحت نیست. اگر مساله ای ذهن آن ها را درگیر کرده است، از آن ها بخواهید با فردی که مورد اعتمادشان است صحبت کنند. ممکن است با عمه ، دایی، عمو، پدربزرگ یا مادربزرگ و یا یک دوست نزدیک خانوادگی احساس راحت تری داشته باشند.

اگر فرزندتان نمی خواهد رویش به روی شما باز شود، بگذارید راحت باشد. این که کودک مورد آزاد و اذیت قرار می گیرد یا در درس هایش مشکل دارد، برای گفتگو با والدین کمی مشکل است.

اگر آن ها تمایل دارند با فردی مورد اعتماد صحبت کنند، بهتر است به حریم خصوصی آن ها احترام بگذارید.

 

و اما چطور به کودکم ابراز احساساتش را یاد بدهم؟

 

ابراز احساسات در کودکان
احساسات را آموزش دهید

احساسات را برای کودک عادت کنید.

هنگامی که کودک شما برای اولین بار شروع به صحبت کردن می کند، شروع به آموزش احساسات از قبیل شادی، غم، عصبانیت و ترس کنید. کتاب کودکان و رسم صورتک های چهره راه های خوبی برای آموزش به کودک است.

برای مثال به یک نقاشی ساده اشاره کنید و از او سوال کنید “فکر میکنی این چهره چه معنی میده؟”

از موسیقی ها و بازی هایی که احساسات را آموزش می دهد استفاده کنید. علاوه بر یاد دادن احساسات به آن ها دهید که چطور در برابر احساسات دیگران رفتار کنند. “مثلا چطور به این خانم که غمگین است کمک کنیم تا خوشحال شود؟”

 

حس ناراحتی فرزند را تشخیص دهید
حس ناراحتی فرزند را تشخیص دهید

حس ناراحتی فرزند را تشخیص دهید.

کودکان خردسال وقتی احساس بیش از حد را تجربه می کنند نمی توانند با کلمات ابراز کنند. برای آموزش ابراز احساسات در کودکان به جای این که به آن ها بگویید در هنگام ناراحتی ساکت باشند، به آن ها در بیان احساسات و استفاده از کلمات کمک کنید. به فرزند خود مکان مناسب برای بیان احساسات خود را بیاموزید. مثلا بیاموزید که سعی کند عصبانیت خود را در یک مکان عمومی مطرح نکند.

 

الگو فرزند خود باشید
الگو فرزند خود باشید

با احساسات خود برای فرزند الگو باشید.

کودکان در هر سنی به والدین خود نگاه می کنند. بنابراین برای فرزند خود الگو باشید. از دادن زدن، کوبیدن درها بهم، شکستن وسایل و سایر رفتارهای خصمانه در هنگام عصبانیت خودداری کنید. اگر با همسر خود اختلاف نظر دارید مقابل فرزند خود، به جای توهین و فریاد زدن، در آرامش مشکلات خود را حل کنید.

الگو شدن به این معنا نیست که مانند روبات در مقابل بچه های خود رفتار کنید. خوب است که احساسات خود را صحیح بیان کنید، چه ناراحت هستید و چه عصبانی. ولی باید کنترل ناراحتی و عصبانیت خود را نیز نشان دهید. مانند این که یک نفس عمیق بکشید یا به موسیقی گوش دهید.

در مورد ابراز احساسات در کودکان به آن ها توضیح دهید، مثلا: “مامان امروز روز خوبی سر کار نداشته، بهتره یه نفس عمیقی بکشم تا این احساسات از بین بره”.

 

ابراز احساسات در کودکان
همدلی و مسئوایت پذیری را یاد دهید

به کودکان همدلی و مسئولیت پذیری را بیاموزید.

اگر فرزندانتان بدرفتاری می کنند، از این فرصت استفاده کرده و به آن ها بیاموزید چطور خود را اصلاح کنند. همچنین به آن ها یاد دهید چگونه با دیگران همدلی کنند.

برای مثال اگر کودک شما یک وسیله ای را از دوستش برداشته، به او بگویید که چقدر کارش عواقب دارد و بهتر است ابراز پشیمانی کند، به او بگویید: “اگر دوستت وسایل تو را بردارد، چه حسی داری؟ناراحت نمیشی؟”

بهتر است وسیله را به دوستش برگردانده و نحوه برخورد را این گونه به کودک خود آموزش دهید: “خیلی متاسفم که پسرم اسباب بازی شما را گرفت، او خیلی ناراحت است”. این ایجاد همدلی به هر دو کودک یاد می دهد که نباید به دیگران صدمه بزنند.

 

چطور کودک با احساسات مقابله کند
چطور کودک با احساسات مقابله کند

نحوه مقابله با احساسات را به کودکان خود یاد دهید.

  • در راستای آموزش ابراز احساسات در کودکان ، کودک باید یاد بگیرد احساسات منفی مانند عصبانیت، غم، ناامیدی و حسادت را تجربه و آن ها را کنترل کند. بگویید عصبانی بودن مشکلی ندارد اما هرگز در مواقع عصبانیت کاری نکند که بعد از آن پشیمان شود.
  • به کودک یاد دهید که چگونه عصبانی شود. به او بگویید وقتی عصبانی هستید مهم است که اعمال خود را کنترل کنید. مثلا سعی کنند به جای داد زدن در موقع عصبانیت نفس عمیق کشیده و آرام شوند.
  • راه سالم ابراز غم و اندوه را به کودک یاد دهید. به آن ها بگویید مانند تمام احساسات، غم و اندوه نیز از بین می رود. گریه کردن و صحبت کردن در مورد غم و اندوه شان راه هایی است که باید به آن ها یاد دهید و انجام فعالیت هایی که به آن ها کمک کند حس بهتری داشته باشند.
  • به کودک بگویید مشکلی ندارد اگر در زمان ناراحتی گریه کند. گریه به بیرون آمدن غم کمک می کند و حس بهتری می دهد. اگر نیاز به آغوش دارد حتما بگوید ولی اگر میخواهد تنها باشد و به موسیقی گوش دهد هیچ ایرادی ندارد.
  • به آن ها مقابله با استرس و نگرانی را آموزش دهید. به کودک اطمینان دهید که استرس و نگرانی طبیعی است. اما باید روحیه خود را حفظ کند. به جای این که استرس بر آن ها غلبه کند، به آن ها آموزش دهید چگونه برای آن ها راه حل هایی پیدا کند.
  • مراقب علائم استرس کودک خود باشید و به او کمک کنید که آن ها را تشخیص دهد. برخی علائم شامل، گریه کردن، خواب بیش از حد یا بی خوابی، پرخوری یا عدم تحرک، دوری از والدین و دوستان، ابراز نگرانی یا شکایت بیش از حد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *