چطور بهداشت روان را بهبود بخشیم؟

چطور بهداشت روان را بهبود بخشیم؟

حتما شما هم با کلمه بهداشت، به یاد مسواک زدن، حمام کردن و حفظ ظاهرتان می افتید! ولی این‌ها بهداشت جسمی هستند. منظور ما از بهداشت روان، حفظ سلامت روان و بهزیستی ست. در واقع به دلیل ارتباط ذهن و بدن، سلامت روان یک مولفه مهم برای سلامت جسمی است. پس اگر به سلامتی و رفاه عمومی خود اهمیت می‌دهید، در این مقاله ما چند راهکار در جهت بهبود بهداشت روانی‌تان ارائه داده ایم.

با ایجاد نگرش مثبت شروع کنید…

 

تفکرات منفی را از بین ببرید
تفکرات منفی را از بین ببرید

تفکرات منفی را به چالش بکشید.

نحوه درک موقعیت هایی که در زندگی شما اتفاق می افتد، در وضعیت و روحیه شما تاثیر به سزایی دارد. فکر کردن مداوم در مورد مشکلات، باعث احساس افسردگی و حتی منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود.

تفکرات منفی را کنار بگذارید. از خود بپرسید آیا وضعیت بدتر از این هم امکان پذیر است؟

خود را با دیگران مقایسه نکنید.

مقایسه، از تلاش برای بزرگنمایی دستاوردها و صفات شخصی، همچنین استعدادهای منحصربه فردتان کم می‌کند. هر طور به این مساله نگاه کنید ضرر کرده اید.

اگر خود را کسی که از شما بدتر است مقایسه کنید، احساس رضایت کاذب به دست می آورید. مقایسه خود با شخص دیگری که از شما بهتر است، باعث می شود نقاط قوتتان را فراموش کنید.

همه با هم متفاوت هستند. از این ها گذشته، همه دارای نقاط ضعف یا استعدادهایی هستند. مقایسه از فردیت شما فاصله گرفته و به سلامت روان ضرر می رساند. تنها کسی که حق دارید خود را با آن مقایسه کنید، شخصی هست که دیروز بوده اید.

 

قدردان خود واطرافیان باشید
قدردان خود واطرافیان باشید

قدردان خود و اطرافیانتان باشید.

یکی از بزرگترین عوامل سلامت روان و محافظت از خود در برابر حوادث منفی زندگی، توانایی شما در معاوضه نفس است. جنبه های مثبت همیشه در همه سختی های زندگی وجود دارد. بر طبق تحقیقات، قدردانی با احساسات بد مبارزه کرده، همدلی را افزایش می دهد، باعث خواب بهتر شده و در نهایت باعث ایجاد روابط بهتر و سلامت جسمی می شود.

بگذارید افرادی که برای شما عزیز هستند بدانند که چقدر در زندگی شما اهمیت دارند و قدردان آن ها هستید.

 

بهداشت روان با اعتماد به نفس
اعتماد به نفس داشته باشید

اعتماد به نفس خود با با افکار مثبت تقویت کنید.

سعی کنید عزت نفس خود را حفظ کنید. بعد از شکست یا خرابی، به چیزهای مثبت فکر کنید. با روش های زیر هر روز خود را تایید کنید تا اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید.

 • من عاشق کی هستم؟
 • خودم را باور دارم.
 • من یک شخص ارزشمند هستم که شایسته احترام است.
 • موفقیت من به این بستگی دارد که من با خودم چقدر گرم و دوست داشتنی هستم.
 • من چه نعمت ها و ویژگی های منحصربه فردی دارم؟
 • من در کارم در حال پیشرفت هستم.
 • من همان فردی هستم که می خواهم باشم.
 • نقاط قوت خود را می شناسم.

چطور احساسات خود را مدیریت کنیم؟

 

به احساسات بدتان توجه کنید
به احساسات بدتان توجه کنید

اگر احساس خوبی ندارید، به آن توجه کنید.

آکاهی عاطفی فرایند شناخت و تایید احساسات شماست. داشتن آگاهی عاطفی به شما در مدیریت صحیح و بهداشت روان تان کمک می کند. وقتی انسان نسبت به مساله ای حس خاصی دارد، یک واکنش جسمی یا روحی به آن نشان می دهد. توجه به علائم جسمی و روحی کمک کرده تا احساسات خاص تان را شناسایی کنید.

یک فاصله زمانی را برای مشاهده افکار و اعمال خود درنظر بگیرید.

 

احساسات خود را به روشی سالم بیان کنید.

پس از شناسایی احساساتتان، می توانید راه های مثبت بیان آن ها را پیدا کنید. بیان احساسات لازم است، زیرا سرکوب احساسات منجر به پیامدهایی مانند افسردگی و اضطراب می شود. روش های بسیاری برای بیان احساسات وجود دارد از جمله:

 • صحبت با دیگران یکی از بهترین راه ها برای بیان احساسات است. فقط مطمئن شوید فردی که با او صحبت می کنید قابل اعتماد و بی طرف است. او می تواند بهترین دوست، خواهر، برادر، پدر، مادر یا مشاور باشد.
 • نوشتن احساسات نیز مفید است. افکار خود را بنویسید. با گذشت زمان به آن ها نگاه کرده و ببینید پیشرفتی کرده اید یا خیر. نوشتن احساسات برای سلامت و بهداشت روان مناسب است.
 • اگر لازم است، گریه کنید. اکثر افراد در زمان غم و اندوه از گریه کردن حس شرم و گناه می کنند. اگر احساس غم می کنید و نمی توانید گریه کنید، فیلم ببنید، شعر بخوانید یا به موسیقی گوش دهید که متناسب با شرایط روحی شماست. به این صورت به راحتی اشک شما سرازیر می شود.
 • از تنش ها فاصله بگیرید. عصبانیت از سخت ترین احساساتی ست که بیان آن نیز دشوار است. برای رهایی از حس عصبانیت از روش های مدیریت استرس استفاده کنید، قدم بزنید، درون یک بالشت فریاد بزنید و یا از نسخه های طب سنتی برای رسیدن به آرامش استفاده کنید.

 

احساسات منفی و احساسات مثبت
احساسات منفی و احساسات مثبت

این را بدانید که احساسات منفی و مثبت هر دو ضروری هستند.

همه دوست دارند که ابراز شادی، هیجان و عشق کنند. اما کار سخت، دور کردن احساسات منفی است. ممکن است فکر کنید که بروز خشم، شرم یا ناامیدی ناپسند است و این احساسات را کنار می گذارید. اما فراموش نکنید که سرکوب احساسات باعث بدتر شدن حس اضطراب ، هراس و افسردگی می شود.

همیشه با وسوسه خود برای پنهان کردن یا ایستادگی در برابر احساسات منفی مقابله کنید. احساسات منفی مانند غم و اندوه یا عصبانیت همان اندازه برای بهداشت روان مفید است که احساسات مثبت اهمیت دارند.

 

با رژیم مناسب با استرس مبارزه کنید
با رژیم مناسب با استرس مبارزه کنید

چطور با استرس مبارزه کنیم؟

 • برای مدیریت استرس ورزش کنید. یکی از بزرگ ترین سلاح های شما در برابر استرس، توانایی حرکت بدن است. فعال بودن از نظر جسمی باعث مقاومت بدن در برابر بیماری، کاهش وزن، تقویت ایمنی بدن و در نهایت بهداشت روان است. ورزش منظم به کاهش تنش، افزایش روحیه، بهبود عزت نفس و خواب بهتر کمک می کند.
 • رژیم غذایی مناسب داشته باشید. آنچه می خورید به شما در رفع استرس کمک می کند. برخی از غذاها و نوشیدنی ها مانند فست فود، انواع پنیر، آجیل ها، کافئین، قند، الکل و … باعث تشدید استرس می‌شوند. برعکس برخی غذاها مانند میوه و سبزیجات تازه، ماهی، ماست، نوشیدن آب کافی و همچنین مصرف داروهای گیاهی به رفع استرس کمک می کند.
 • خوب بخوابید. خواب کافی به بهبود استرس کمک می کند. سعی کنید در شبانه روز 8 ساعت کامل بخوابید. شب ها در یک ساعت خاص به رختخواب بروید و صبح ها در یک ساعت بیدار شوید. دوش آب گرم گرفته و بدون هر گونه لوازم الکترونیکی بخوابید.
 • نفس عمیق بکشید. یک نفس عمیق تنش را از شما دور کرده و موجب آرامش می شود. با 4 شماره از دهن نفس بکشید، تا شماره 7 نفس را حبس کنید و با شماره 8 بازدم کنید.
 • مراقب خود باشید. وقت خود را برای کارهایی صرف کنید که از آن ها لذت می برید. پیاده روی، ورزش، همراه بودن با یک دوست و هرکار دیگری که فکرش را می کنید انجام دهید.
 • با افرادی وقت بگذرانید که لذت می برید. افرادی که بیشتر با آن ها وقت می گذرانید به نسبت ورزش و رژیم و سایر روش های دیگر بیشتر برای سلامتی و بهداشت روان شما مهم هستند. یک گروه از دوستان، خانواده و همسالان می تواند در ایجاد حس امنیت، افزایش اعتماد به نفس و بهداشت روان به شما کمک کند.

 

با معجون آرامش بخش عطارین، استرس خود را مدیریت کنید.

و اما در نهایت معجونی به شما معرفی می کنیم که برای رفع استرس بسیار مفید و با مصرف روزانه آن به آرامش می رسید. معجون اعصاب عطارین حاصل ترکیب عرقیات گیاهان مختلفی است. این معجون بی نظیر یک نوشیدنی کاملا گیاهی ست که تا حد زیادی آرامش را به شما بر می گرداند. شما می توانید این معجون را به راحتی از فروشگاه اینترنتی عطارین سفارش داده و درب منزل خود تحویل بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *