چطور بلفاریت یا التهاب پلک را در خانه درمان کنیم؟

چطور بلفاریت یا التهاب پلک را در خانه درمان کنیم؟

بلفاریت باعث ایجاد التهاب پلک می شود. علائم بلفاریت شامل پارگی بیش از حد، قرمزی، تورم، خارش و سوزش، حساسیت به نور، تاری دید، پوسته پوسته شدن مژه ها و خشکی چشم هستند. درمان بلفاریت معمولا دشوار است و نیاز به رعایت کامل بهداشت چشم است. در صورت شدید بودن التهاب ممکن است نیاز به دارو داشته باشید. برخی از درمان های جایگزین نیز به کاهش التهاب و درمان بلفاریت کمک می‌کند.

 

برای درمان بلفاریت چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

زمان مراجعه به پزشک
زمان مراجعه به پزشک

قبل از هرگونه خود درمانی و انتخاب دارو برای درمان بلفاریت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در مورد همه علائم خود با پزشک صحبت کنید. پزشک با معاینه دقیق عفونت های باکتریایی و قارچی را بررسی کرده و درمان مناسب را ارائه می دهد. اگر وضعیت شما شدید یا مزمن است، احتمالا به یک متخصص چشم برای معاینه کامل تر نیاز خواهید داشت.

بیماری های مختلفی از جمله گرفتگی غدد روغنی در پلک، عفونت های باکتریایی، کنه چشم، آلرژی و … ممکن است باعث بلفاریت شوند. این بیماری ها نیاز به پیگیری جدی و معاینه چشم پزشک دارند. گاهی اوقات کم کاری تیروئید نیز باعث ایجاد التهاب پلک و بلفاریت شده که با درمان و پیشگیری آن می توانید از بروز بلفاریت نیز جلوگیری کنید. در موارد بسیار نادر سرطان چشم از دلایل بلفاریت است.

 

از پماد آنتی بیوتیک برای پلک خود استفاده کنید.

پزشک ممکن است برای کاهش التهاب پلک، پماد تجویز کند. در صورت شدید بودن یا عدم پاسخ به درمان های خانگی برای درمان بلفاریت روزانه یک بار پس از شستشو و خشک کردن، روی لبه های پلک خود پماد بمالید. زمان مناسب برای استفاده پماد درست بعد از شستشو و تمیزکردن روزمره است.

مراقب باشید که پماد وارد چشم های شما نشود و فقط آن را روی پلک های خود بمالید. اگر اتفاقی پماد وارد چشم هایتان شد، سریعا آن را آب سرد بشویید.

 

درمان بلفاریت با آنتی بیوتیک خوراکی
درمان بلفاریت با آنتی بیوتیک خوراکی

از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کنید.

گاهی آنتی بیوتیک موضعی پاسخگو نیست و نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی است. در صورت شدید بودن بیماری بلفاریت، پزشک ممکن است مقدار کم تتراسایکلین یا داکسی سایکلین تجویز کند. دقیقا طبق تجویز پزشک این دارو را مصرف کنید. حتی اگر علائم بیماری بهبود یافت، دروه درمان را به طور کامل تمام کنید. عدم اتمام دوره آنتی بیوتیک ممکن است منجر به مقاومت آنتی بیوتیک شود که درمان بلفاریت را در آینده سخت تر می کند.

 

درمان بلفاریت با قطره های چشمی
درمان بلفاریت با قطره های چشمی

برای کنترل التهاب از قطرات چشم و پمادهای استروئیدی استفاده کنید.

قطره چشم و پماد استروئیدی می تواند در کنار پاکسازی روزانه به کنترل التهاب و بهبود علائم شما کمک کند. بعد از پاکسازی و خشک کردن چشم، قطره چشم را داخل چشم بریزید. از قطره چشم استروئیدی تحت نظر چشم پزشک استفاده کرده و در مورد خطرات احتمالی استفاده از این دارو از پزشک خود سوال کنید.

برای مطالعه بیشتر: چگونه به راحتی از شر پرش پلک خلاص شویم؟

 

با رعایت بهداشت روزانه، به درمان بلفاریت کمک کنید.

درمان بلفاریت ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. بنابراین بهتر است روزانه بهداشت را رعایت کرده و این روند را ادامه دهید. پس از بهبودی بلفاریت، ممکن است دوباره به آن مبتلا شوید. سعی کنید شستشو و پاک کردن پلک را 2 بار در روز انجام داده تا علائم به طور کامل از بین برود. این کار به درمان بلفاریت و جلوگیری از پیشرفت آن کمک می کند. بهتر است این کار را اول صبح و قبل از خواب در شب انجام دهید.

 

استفاده از کمپرس گرم روی چشم
استفاده از کمپرس گرم روی چشم

از کمپرس مرطوب روی چشم استفاده کنید.

استفاده از کمپرس مرطوب به مدت 5 تا 10 دقیقه به درمان بلفاریت چشم کمک می کند. یک حوله را با آب گرم مرطوب کنید و آن را روی چشم آسیب دیده نگه دارید. حوله را به آرامی فشار دهید تا با پلک های شما ارتباط برقرار کند.

روزانه 2 تا 4 بار از کمپرس گرم استفاده کرده تا به تسکین و کاهش التهاب پلک کمک کند.

 

برای درمان بلفاریت پلک را با آب گرم بشویید
برای درمان بلفاریت پلک را با آب گرم بشویید

پلک های خود را با آب گرم و شامپو بچه بشویید.

240 میلی لیتر آب را با 2 تا 3 قطره شامپو بپه مخلوط کنید و آن را روی یک پارچه تمیز بریزید. سپس پلک های خود را به آرامی با صابون و دستمال مرطوب تمیز کنید و از لبه داخلی به لبه بیرونی پلک بروید. این کار را حداقل 3 بار در روز برای هر پلک انجام دهید و هر بار پلک خود را پاک کردید دستمال را کاملا بشویید.

همچنین می توانید با نوک انگشتان پلک را ماساژ دهید. توجه داشته باشید که دست هایتان را به خوبی بشویید. حین انجام این کار حتما چشم را بسته نگه داشته و از شامپو خفیف استفاده کنید.

 

پس از شستن پلک ها را خشک کنید.
پس از شستن پلک ها را خشک کنید.

پس از شستن پلک ها را خشک کنید.

چشم های خود را بسته و آب گرم به صورت بزنید. این کار را 3 بار در روز تکرار کرده تا اگر قبل از آن از صابون استفاده کرده اید، صابون ها نیز شسته شوند. برای پاک کردن صابون چشم های خود را حتما بسته نگه دارید.

بعد از این که صابون ها را با آب گرم پاک کردید، از یک حوله تمیز برای خشک کردن پلک استفاده کنید. پلک ها را با حوله ماساژ ندهید و به آرامی آن را روی پلک قرار دهید.

برای داشتن یک چشم سالم، این مطلب را بخوانید: چگونه یک چشم سالم داشته باشیم؟

 

استفاده از درمان های جایگزین برای درمان بلفاریت

 

بیشتر در روز پلک بزنید
بیشتر در روز پلک بزنید

20 بار چشمک زده و این کار را 4 بار در روز تکرار کنید.

هرچه کمتر پلک بزنید، بیشتر دچار بلفاریت می شوید. به سادگی با چشمک زدن، چشم های خود را تحریک کرده و با جاری شدن اشک، پلک ها تمیز می شود. 4 بار در روز 20 بار پشت سر هم چشمک بزنید.

 

شستن موها با شامپو ضدشوره
شستن موها با شامپو ضدشوره

از شامپو ضد شوره برای شستن موها استفاده کنید.

گاهی شوره سر باعث التهاب و بلفاریت پلک می شود. استفاده از شامپو ضد شوره برای تمیز کردن موها به درمان بلفاریت که از شوره سر است، کمک می کند. ممکن است یک هفته یا بیشتر برای درمان بلفاریت حاصل از شوره طول بکشد. به هیچ عنوان پلک های خود را با شامپو ضد شوره نشویید و فقط از آن برای شستن موها استفاده کنید.

 

استفاده از روغن گیاهی روی پلک
استفاده از روغن گیاهی روی پلک

از اسکراب یا روغن گیاهی روی پلک ها استفاده کنید.

می توانید چشم های خود را با اسکراب و روغن درخت چای که حاوی 50 درصد روغن درخت چای است پاک کنید. 2 تا 3 قطره روغن درخت چای را در یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کرده و یا یک تکه پنبه آن را روی پلک بمالید. چشم ها را 5 تا 10 دقیقه بسته نگه دارید و سپس بشویید.

روغن کرچک نیز به درمان بلفاریت کمک می کند. قبل از خواب و پس از شستن و استفاده از کمپرس آب گرم، مقداری روغن کرچک را با پنبه به پلک مالیده و صبح روز بعد چشم ها را به طور کامل با آب بشویید. روغن آلوئه ورا و وازلین نیز به کاهش التهاب پلک کمک می کند. قبل از مصرف این روغن ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

برای درمان بلفاریت بیشتر امگا 3 بخورید
برای درمان بلفاریت بیشتر امگا 3 بخورید

بیشتر امگا 3 مصرف کنید.

مصرف امگا 3 در روز به درمان بلفاریت و جلوگیری از عود آن در آینده کمک می کند. بهتر است قبل از مصرف مکمل های امگا 3 با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر داروهای بدون نسخه مصرف می‌کنید یا بیماری خاصی دارید.

می توانید بیشتر غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی سالمون، تخم کتان و گردو میل کنید. توجه داشته باشید که مصرف این مواد ممکن است فورا تاثیری نداشته باشید اما به مرور با گذشت زمان علائم را بهبود می بخشد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد درمان های سنتی بیماری های چشم دارید، مطالب را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *