چطور برگشت ادرار در کودکان را درمان کنیم؟

چطور برگشت ادرار در کودکان را درمان کنیم؟

برگشت ادرار یا ریفلاکس ادرار به معنای بازگشت ادرار به کلیه است. یعنی هنگام ادرار کردن بخشی از ادرار به جای خروج از مثانه به سمت کلیه برمی گردد. زیرا دریچه ای که ادرار را می برد ضعیف است. این مشکل بیشتر در کودکان رخ می دهد. اگر کودکتان به بازگشت ادرار مبتلا هست، قبل از اقدام برای عمل جراحی، سعی کنید با روش های طبیعی با مشورت پزشک آن را درمان کنید.

قبل از روش های جراحی، درمان های طبیعی را امتحان کنید!

مراقب سلامتی کودکان باشید و از آن ها مراقبت کنید.

بازگشت های ضعیف در اکثر کودکان بدون جراحی درمان می شود. این حالت معمولا در اثر رشد مثانه و دریچه مجرای آن اتفاق می افتد. اگر عفونت های مکرر باقی بمانند ممکن است باعث آسیب های کلیوی شوند.

احتمال برگشت ادرار تا حدودی به سن فرزند شما بستگی دارد. هرچه کودک بیشتر دچار برگشت شود، احتمال این که بیماری خود به خود برطرف شود، کمتر خواهد بود. شدت برگشت ادرار با عنوان درجه توصیف می شود. درجه 1 به احتمال زیاد بدون جراحی برطرف می شود. درجه های زیر به ترتیب احتمال نیاز به جراحی را نشان می دهد:

 • درجه 1: 80 تا 90٪. نیاز به جراحی ندارد.
 • درجه 2: 70 تا 80٪. نیاز به جراحی ندارد.
 • درجه 3: 50 تا 60٪. نیاز به جراحی ندارد.
 • درجه 4: 10 تا 20٪. نیاز به جراحی ندارد.
 • درجه 5: 5 تا 10٪. نیاز به جراحی ندارد.

 

عفونت اداری و برگشت ادرار
عفونت اداری و برگشت ادرار

عفونت ادراری ممکن است باعث برگشت ادرار شود.

درمان اختلال عملکرد تخلیه معمولا نیاز به کارهایی از جمله تمرینات مثانه، اصلاح رفتار، داروها و درمان بیوفیدبک کف لگن دارند.

کودکان به ویژه دخترها، که دارای اختلال در عملکرد هستند، مستعد ابتلا به عفونت های اداری هستند. به طور کلی، بعد از سن یک سالگی، دخترها بیشتر از پسرها دچار عفونت ادراری می شوند. این مشکل را می توان با بهداشت خوب در ناحیه دستگاه تناسلی (تمیز نگه داشتن، خشک کردن و پاک کردن جلو به عقب) کاهش دهید. نوشیدن آب کافی نیز برای از بین بردن ادرار رقیق 5 تا 7 بار در روز مفید است. علائم شایع عفونت ادراری شامل:

 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • ادرار با بوی غیرمعمول
 • تب
 • حالت تهوع ، استفراغ و اسهال

 

درمان عفونت ادراری کودکان با آنتی بیوتیک
درمان عفونت ادراری کودکان با آنتی بیوتیک

عفونت ادراری کودکان را با آنتی بیوتیک درمان کنید.

هنگامی که فرزندتان به عفونت ادراری مشکوک است. مصرف آنتی بیوتیک تا زمانی که نتیجه آزمایش ادرار مشخص شود به کودک کمک می کند. اگر عفونت های ادراری بدون عارضه در کودکان، حدود 7 روز درمان می شوند. برای عفونت های جدی تر درمان 10 تا 14 روز یا بیشتر طول می کشد. آنتی بیوتیک های رایج عبارتند از: آموکسی سیلین ، تریمتوپریم ، سولفامتوکسازول و نیتروفورانتوئین.

بیشتر بخوانید: تشخیص خون در ادرار با بهترین راه

 

آزمایش برای تعیین عفونت ادرار
آزمایش برای تعیین عفونت ادرار

برای تعیین عفونت ادرار نیاز به آزمایش است.

برای تشخیص عفونت ادراری نیاز به معاینه پزشک است تا مجاری ادرار را بررسی کرده تا ببیند آیا کودک باکتری های بدی دارد که باعث عفونت می شود. نتجیه آزمایش ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد.

 • اگر کشت منفی است، از هر گونه آنتی بیوتیک می توانید استفاده کنید.
 • اگر کشت مثبت است، آنتی بیوتیک با توجه به نتیجه کشت ادرار تجویز می شود.

کودکان مبتلا به عفونت ادرار، به ویژه بیماران مبتلا به برگشت ادرار ، به درمان طولانی مدت (ماه ها تا سال ها) با آنتی بیوتیک ها با دوز کم نیاز دارند. این روش پیشگیری کننده با آنتی بیوتیک نامیده می شود. در این روش مصرف روزانه دوزهای کوچک آنتی بیوتیک رشد باکتری ها در ادرار را سرکوب کرده و از بروز عفونت ادراری جلوگیری می کند.

 

سونوگرافی برای بررسی مجرای ادراری
سونوگرافی برای بررسی مجرای ادراری

به طور منظم دوره های سونوگرافی کودک خود را انجام دهید.

در طول درمان برگشت ادرار، با سونوگرافی دوره ای کلیه و مثانه، می توان رشد طبیعی کلیه را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ زخم جدیدی در کلیه ایجاد نشده است. اگر سونوگرافی کافی نباشد، نیاز به اسکن کلیه توسط دستگاه های پیشرفته تر است.

 

استفاده از درمان های گیاهی برای برگشت ادرار

نوشیدن آب زیاد، مصرف هندوانه، آب هویج، و آب زغال اخته که حاوی ویتامین ث، آنتی اکسیدان و فیبر هستند به پاکسازی مثانه و مجاری ادراری کمک کرده و از عفونت ادراری جلوگیری می کند.

در طب سنتی دمنوش بابونه، زنجبیل و عسل برای درمان عفونت ادرار موثر است.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: چطور به راحتی تکرر ادرار را در خانه درمان کنیم؟

 

درمان برگشت ادرار با روش جراحی

هدف اصلی درمان برگشت ادرار، حفظ رشد طبیعی کلیه، جلوگیری از زخم کلیه و جلوگیری از عود عفونت های جدی مرتبط با کلیه است. اگر روش های غیرجراحی قادر به جلوگیری از عواقب ناشی از برگشت ادرار نبود، در مورد جراحی با پزشک فرزند خود صحبت کنید. برای اصلاح برگشت ادرار با جراحی دو روش اساسی وجود دارد: درمان آندوسکوپی با حداقل تهاجم و ترمیم جراحی.

جراحی لاپاروسکوپی نیز برای این بیماری قابل استفاده است ولی در کودکان کمتر استفاده می شود.

 

آندوسکوپی برای درمان برگشت ادرار
آندوسکوپی برای درمان برگشت ادرار

استفاده از آندوسکوپی برای درمان برگشت ادرار در کودک

آندوسکوپی مثانه با استفاده از سیستوسکوپ انجام می شود. سیستوسکوپ یک لوله تلسکوپ نازک، سبک و انعطاف پذیر است که جراح می تواند با آن بیماری مثانه را بررسی و برخی کارها مانند نمونه برداری از بافت و تزریق را انجام دهد. آندوسکوپی برای برگشت ادرار معمولا با عنوان دیفلاکس شناخته می شود که نام ماده ای است که برای از بین بردن رفلاکس استفاده می شود. عمل دیفلاکس از طریق سیستوسکوپ انجام می شود. هیچ برش واقعی برای این عمل نیاز نیست. با استفاده از سیستوسکوپ، جراح دیفلاکس را تزریق کرده تا یک برآمدگی در زیر یا داخل مجرای ادراری که وارد مثانه می شود ایجاد کند. برآمدگی اندازه باز را کاهش داده و باعث می شود تا در حین انقباض مثانه بسته شود تا رفلاکس از بین برود.

بعد از این عمل ممکن است مدتی رنگ ادرار صورتی رنگ باشد و کودک هنگام ادرار دچار ناراحتی شود. برای کاهش درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

 

درمان برگشت ادرار با جراحی باز
درمان برگشت ادرار با جراحی باز

آخرین روش برای درمان برگشت ادرار با جراحی باز

جراحی باز برای درمان برگشت یا رفلاکس ادرار در موارد بسیار شدید انجام می شود. به خصوص زمانی که برگشت ادرار با ناهنجاری های گسترده تر مجرای ادرار یا مثانه همراه باشد. در این روش فرزند در بیمارستان بستری می شود. این عمل جراحی ممکن است کمی دردناک تر باشد. اگر همه چیز خوب پیش بروند و جراحی با موفقیت انجام شود، پس از اولین ادرار، فرزند شما از بیمارستان مرخص می شود.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی قبل از عمل جراحی، مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *