چگونه علائم برگشت ادرار در کودکان را تشخیص دهیم؟

چگونه علائم برگشت ادرار در کودکان را تشخیص دهیم؟

برگشت ادرار یا ریفلاکس ادرار، جریان غیر طبیعی ادرار و برگشت ادرار از مثانه به سمت کلیه ها است. برگشت ادراری بیشتر در نوزادان و کودکان تشخیص داده می شود و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به آسیب کلیوی ناشی از عفونت های ادراری شود. در این مطلب در مورد روش های تشخیص برگشت ادرار در کودکان توضیح خواهیم داد تا در صورت بروز این مشکل، به موقع فرزندتان را درمان کنید.

 

تشخیص علائم برگشت ادرار در کودکان

 

تشخیص برگشت ادرار در کودکان با بررسی علائم
تشخیص برگشت ادرار در کودکان با بررسی علائم

علائم عفونت ادراری را بررسی کنید.

عفونت ادراری از متداول ترین نشانه های برگشت ادرار در کودکان است. بنابراین اگر فرزند شما دچار عفونت ادراری است، آزمایش های لازم برای تشخیص برگشت ادرار را انجام دهید.

  • علائم عفونت ادراری ناشی از برگشت ادرار در کودکان نوپا و نوزادان، شامل تب بی دلیل، اسهال، استفراغ، عدم اشتها و تحریک پذیری است. همچنین ممکن است متوجه ادرار مکرر در مقادیر اندک، خون در ادرار یا ادرار با بوی بد شوید.
  • اگر کودک شما 3 ماهه یا کمتر است و دمای بدنش 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. کودکان بالاتر از 3 با دمای 39 درجه سانتی گراد نیاز به رسیدگی جدی دارند. همچنین فشار شدید و مدام برای ادرار کردن و احساس سوزش و درد هنگام ادرار نیز نیاز به بررسی پزشکی دارد.

در کودکان بزرگتر، اگر بیش از حد نیاز به دستشویی دارند، علت رو جویا شده و علائم را بررسی کنید.

برای مطالعه بیشتر: چگونه با راه های طبیعی هماچوری را درمان کنیم؟

 

درد کلیه در کودک
درد کلیه در کودک

هرگونه درد کلیه در کودک، نیاز به بررسی دارد.

کودکان بزرگتر با برگشت ادرار ممکن است دچار درد کلیه شوند. درد کلیه در هر دو طرف کمر، درست زیر دنده های پایین احساس می شود.

 

علائم اختلال عملکرد مثانه و روده
علائم اختلال عملکرد مثانه و روده

به دنبال علائم اختلال عملکرد مثانه و روده باشید.

این علائم ممکن است شامل لزوم ادرار کردن ناگهانی، مدت طولانی در مراجعه به دستشویی، مرطوب شدن لباس زیر و تلاش برای جلوگیری از ادرار کردن، باشد. کودک همچنین ممکن است درد مقعد، یبوست (کمتر از دو حرکت روده در هفته و دفع دردناک) و بی اختیاری در مدفوع (عدم توانایی نگه داشتن مدفوع در روده) را تجربه کند که از علائم برگشت ادرار در کودکان است.

ادرار ناکارآمد نیز از علائم جدی تر ریفلاکس ادرار است. این می تواند شامل فعالیت بیش از حد مثانه، عدم توانایی در رهاسازی ادرار یا جریان ضعیف ادرار (به ویژه در پسران) باشد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های مثانه به کمک طب سنتی

 

بررسی سوایق خانوادگی
بررسی سوابق خانوادگی

سوابق بیماری های خانوادگی خود را بررسی کنید.

برگشت ادرار در کودکان می تواند یک بیماری ژنتیکی باشد. بنابراین اگر والدین در گذشته به این بیماری مبتلا بوده اند، فرزندان نیز ممکن است آن را به ارث ببرند. اگر مادر دچار برگشت ادراری بوده، نیمی از فرزندان می توانند به آن دچار شوند. همچنین اگر یکی از فرزندان شما به برگشت ادراری مبتلا شده است، ممکن است خواهر و برادرهای کوچک تر نیز به این بیماری مبتلا شوند.

 

تشخیص برگشت ادرار در کودکان توسط پزشک

اگر مشکوک به برگشت ادرار در کودک خود هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا یک آزمایش تشخیصی انجام داده و بهترین گزینه درمانی را ارائه دهد. هنگام مراجعه به پزشک اطلاعاتی را آماده کرده و به پزشک ارائه دهید تا به تشخیص بهتر بیماری کمک کند. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

  • هرگونه علائم و نشانه ای که فرزند دارد و مدت زمانی که علائم را دارد.
  • سابقه پزشکی خانواده خود
  • هرگونه دارویی که فرزند شما در حال حاضر مصرف می کند.

برخی از آزمایشاتی که ممکن است پزشک برای کودک شما تجویز کند، به صورت زیر هستند:

 

سونوگرافی کلیه و مثانه
سونوگرافی کلیه و مثانه

سونوگرافی از کلیه ها و مثانه

سونوگرافی به تنهایی قادر به تشخیص ریفلاکس ادراری نخواهد بود. با این حال، هرگونه آسیب به مثانه و کلیه ها که ناشی از ریفلاکس شدیدتر یا هرگونه مشکلات آناتومی که ممکن است باعث برگشت ادرار شوند، را نشان می دهد. این روش کاملا بدون درد و بی خطر است اما نیاز است که کودک همکاری لازم را انجام دهد.

در کودکان مبتلا به برگشت ادرار، سونوگرافی ممکن است کلیه های متورم، زخم یا کلیه کوچکتر از حد معمول را نشان دهد. در دیدن مثانه با سونوگرافی نیاز است مثانه پر باشد. برای این منظور قبل از ادرار کردن کودک سونوگرافی انجام می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: تورم مجاری ادرار و درمان به کمک طب سنتی

 

تشخیص برگشت ادرار در کودکان با سوند
تشخیص برگشت ادرار در کودکان با سوند

استفاده از سوند، برای بررسی برگشت ادرار در کودکان

آزمایشی رایج و مطمئن بای تشخیص برگشت ادرار در کودکان، استفاده از سوند است. به این صورت که کودک شما روی تخت معاینه دراز می کشد، سپس پزشک به آرامی ناحیه اطراف مجرای ادرار را با یک صابون مخصوص تمیز کرده تا باکتری ها با حداقل برسند. به دنبال آن، یک لوله انعطاف پذیر نازک را از مجرای ادراری داخل مثانه عبور می دهد. وقتی لوله کاملا درون مثانه قرار گرفت، ادرار شروع به تخلیه می کند.

حین قرار دادن لوله درون مثانه، کودک باید هوا را به آرامی از دهان خارج کند که به آرامش عضلات کمک کرده و فرایند عبور لوله راحت می شود. این فرایند توسط پزشک به کودک آموزش داده می شود.

 

سیستروتروگرام تخلیه کننده
سیستروتروگرام تخلیه کننده

استفاده از سیستروتروگرام تخلیه کننده

در این روش، پزشک ابتدا یک سوند را به مثانه وصل کرده و مثانه را با محلولی مانند آب پر می کند که با اشعه ایکس قابل مشاهده است. پس از پر شدن مثانه از کودک خواسته می شود ادرار کند و لوله بیرون کشیده می شود. در حین پر و خالی شدن مثانه، چندین عکس با اشعه ایکس گرفته می شود. از این تصاویر برای تعیین این که مایع داخل مثانه به سمت کلیه جریان دارد یا خیر استفاده می شود.

 

درمان برگشت ادرار در کودکان
درمان برگشت ادرار در کودکان

در مورد روش درمان تصمیم بگیرید.

نظرات در مورد بهترین راه درمان برگشت ادرار در کودکان متفاوت است. درمان به عوامل مختلفی که مختص فرزند شما، میزان درد و شدت بیماری بستگی دارد. فرایند درمان ممکن است شامل مصرف دوزهای کم آنتی بیوتیک تا جراحی باشد. موارد خفیف معمولا خود به خود از بین می روند. پزشک ممکن است توصیه هایی برای رفع عفونت ادراری ارائه دهد. پس از فرایند درمان نیز بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا بررسی شود که علائم کاملا از بین رفته است یا نیاز به پیگیری بیشتری می باشد.

پس از تشخیص برگشت ادرار در کودکان، بهتر است به دنبال درمان مناسب باشید، برای آشنایی بیشتر با روش های درمان، می توانید مقاله درمان برگشت ادرار در کودکان را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *