چطور با یک پماد خانگی و دستی، احتقان را کاهش دهیم؟

چطور با یک پماد خانگی و دستی، احتقان را کاهش دهیم؟

زمانی که سرما خورده اید، ممکن است دچار درد قفسه سینه یا احتقان و گرفتگی راه های تنفسی شوید. این دردها معمولا با استفاده از پمادهای مالشی قفسه سینه قابل درمان هستند. این پمادها را می توانید از داروخانه تهیه کنید. اما با داشتن چند ماده مانند موم زنبور عسل، روغن های اساسی یا روغن زیتون به راحتی در خانه نیز قابل تهیه و استفاده هستند. بهتر است قبل از استفاده از پماد خانگی ضد احتقان، آن را روی ناحیه کوچکی از دست، آزمایش کرده تا اگر حساسیت دارید مشخص شود. اگر درد شما کاهش نیافت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ساختن پماد خانگی ضد احتقان با موم زنبور عسل و روغن های اساسی

روغن اساسی خود را انتخاب کنید.

برای درست کردن این پماد، ابتدا روغن اساسی ضد احتقان خود را انتخاب کنید. می توانید از یک روغن اساسی یا ترکیبی از چندین ماده برای درست کردن این پماد استفاده کنید.

  • روغن هایی شامل روغن نعناع، ریحان، روغن درخت چای، روغن اکالیپتوس، رزماری، کاج، اسطوخودوس، میخک و آویشن برای این پماد خانگی مناسب هستند.
  • ترکیب برخی روغن ها نیز به شما کمک می کند. برای مثال از 20 قطره رزماری، لیمو و اکالیپتوس استفاده کنید. سعی کنید از دو یا سه نوع روغن اساسی در کنار هم استفاده کنید.

 

مخلوط کردن موم زنبور و کره کاکائو
مخلوط کردن موم زنبور و کره کاکائو

کره کاکائو و موم زنبور عسل را مخلوط کنید.

این دو ماه را در یک کاسه ریخته و با هم مخلوط کنید تا یک مخلوط صاف و یک دست داشته باشید. پس از مخلوط کردن موم زنبور عسل و کره، چند قطره از روغن های اساسی خود را اضافه کنید.

نکته: کره کاکائو یک چربی سالم است که عمدتا اشباع شده مانند روغن نارگیل است. میزان چربی اشباع شده (در مقایسه با چربی غیر اشباع) بین 57 تا 64 درصد کل محتوای چربی است.

 

درد قفسه سینه
تست پماد خانگی روی بدن

ابتدا مقداری از این پماد را آزمایش کنید.

هنگام استفاده از روغن های اساسی، ممکن است دچار حساسیت یا آلرژی شوید. برای اطمینان از این که پوست دچار خارش، قرمزی یا التهاب نشود، قبل از مالیدن پماد خانگی ضد احتقان روی قفسه سینه، مقداری از آن را روی پوست دست بمالید. اگر در مدت 48 ساعت، هیچ گونه عارضه جانبی مشاهده نکردید، می توانید با خیال راحت از این پماد استفاده کنید. اگر متوجه واکنش بدی شدید، روغن های دیگر را امتحان کنید.

 

مالیدن پماد برای کاهش درد قفسه سینه
مالیدن پماد برای کاهش درد قفسه سینه

پماد خانگی ضد احتقان را روی قفسه سینه بمالید.

یک لایه از این پماد را روی قفسه سینه خود بمالید. بگذارید تا جذب پوست شود و راه های تنفسی شما باز شود. می توانید از این پماد در قسمت های دیگر بدن نیز مانند انگشتان پا نیز استفاده کنید. اما هرگز آن را مستقیما روی بینی نمالید، زیرا ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر: چگونه به راحتی از شر خس خس سینه خلاص شویم؟

 

روغن اساسی و روغن نارگیل
روغن اساسی و روغن نارگیل

کاهش درد قفسه سینه با استفاده از روغن اساسی و روغن نارگیل

1- روغن نارگیل را با کره ای به نام کره شی مخلوط کنید. از میکسر برای مخلوط این دو ماده استفاده کنید تا یک ماده مخلوط صاف و یکنواخت داشته باشید. (کره شی، روغنی است که معمولا در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست طبیعی به کار گرفته می شود. کره شی خام غنی از ویتامین A ، صد درصد خالص و رقیق شده است.)

2- یکی از روغن های اساسی را به مخلوط اضافه کرده و حسابی هم بزنید. هم زدن را به مدت یک دقیقه ادامه دهید.

3- برای مالیدن روغن، مقداری از آن را روی قفسه سینه خود بمالید. اگر دچار احتقان هستید، مقداری نیز به پشت خود بمالید. تا زمانی که علائم درد و احتقان را حس کردید، مجددا مالش را انجام دهید. فراموش نکنید که قبل از مالیدن یک لایه کامل روی سینه و پشت، روی ناحیه کوچکی از پوست، این روغن را آزمایش کنید.

4- این روغن را در یک ظرف شیشه با درب بسته و در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: چطور با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

 

پماد ضد احتقان خانگی با روغن زیتون
پماد ضد احتقان خانگی با روغن زیتون

درست کردن پماد خانگی ضد احتقان با روغن زیتون و روغن های اساسی

1- ابتدا روغن زیتون و موم زنبور عسل را گرم کنید. برای این کار، روغن زیتون و موم را درون یک ظرف شیشه ای ریخته و آن را درون قابلمه حاوی آب قرار دهید. ظرف را روی حرارت متوسط گرم کنید. صبر کنید تا روغن ها ذوب شوند.

2- پس از ذوب شدن روغن ها، حرارت را خاموش کرده و شیشه را از آب خارج کنید. بگذارید کمی خنک شود، سپس روغن ها را هم بزنید. آن را کنار گذاشته تا خنک شود.

3- هنگامی که موم زنبور و روغن زیتون خنک شد، می توانید روغن های اساسی خود را اضافه کنید. سپس با یک قاشق این مخلوط را حسابی ترکیب کنید. مرتب هم بزنید تا مخلوط کاملا یکنواخت و یکدست شود.

4- این پماد خانگی ضد احتقان را در یک ظرف فلزی نگهداری کنید و صبر کنید تا به یک بافت پایدار دست یابد. پس از تنظیم بافت آن، آماده استفاده خواهد بود.

5- مانند سایر پمادهای آماده شده، ابتدا مقداری از آن را روی ناحیه کوچکی از بدن تست کرده تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. اگر پس از 48 ساعت متوجه عوارضی مانند قرمزی، تورم یا سوزش نشدید، از آن روی قفسه سینه استفاده کنید.

اگر به دنبال مطالب بیشتری برای دستگاه تنفس خود هستید، پیشنهاد می کنیم مطالب قسمت سلامت سیستم تنفس را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *