چطور با چند عادت‌ خوب از چشم‌ها مراقبت کنیم؟

چطور با چند عادت‌ خوب از چشم‌ها مراقبت کنیم؟

چشمان شما، پنجره های شما به جهان هستند، پس مراقبت از آن ها بسیار مهم است. راهکارهایی مانند مراجعه به چشم پزشک، خواب کافی و استراحت دادن به چشم پس از استفاده از رایانه می تواند به سلامت چشم کمک کند. اگر در بینایی مشکل دارید، بهتر است در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید. در ادامه بیش تر در مورد راهکارهای مراقبت از چشم توضیح داده ایم.

 

معاینه چشم توسط پزشک
معاینه چشم توسط پزشک

مرتب برای معاینه به چشم پزشک مراجه کنید.

برای حفظ سلامتی چشم تان، به طور مرتب یا هنگامی که در بینایی دچار مشکل هستید، به چشم پزشک مراجعه کنید. بهتر است در مورد سلامت چشم ها و بیماری های مربوط به چشم اطلاعات بیشتری کسب کرده و از بروز آن ها جلوگیری کنید.

 • اگر مشکلی در بینایی ندارید، بهتر است هر 5 تا 10 سال در 20 الی 30 سالگی برای معاینه مراجعه کنید.
 • اگر مشکلی در بینایی ندارید، بهتر است هر 2 الی 4 سال، در 40 تا 65 سالگی به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • اگر مشکل بینایی ندارید، بهتر است هر سال یا دو سال یک بار پس از سن 65 سالگی برای معاینه مراجعه کنید.

اگر به دنبال راهکاری سنتی برای تقویت بینایی هستید، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

 

شب ها لنز خود را بردارید
شب ها لنز خود را بردارید

لنزهای خود را در پایان روز بیرون آورید.

بیش از 15 ساعت از لنز در چشم خود استفاده نکنید. استفاده از لنز چشمی در طولانی مدت باعث آسیب دید دائمی و همچنین ناراحتی های شدید چشمی می شود.

برای مراقبت از چشم به هیچ عنوان با لنز در چشمان خود نخوابید. چشمان شما به اکسیژن نیاز دارد و لنزها به ویژه در شب جریان اکسیژن به چشم را مسدود می کند. بنابراین توصیه می شود در طول شب و استراحت عادی از قرار دادن لنز در چشمان خود خودداری کنید.

هنگام استفاده از لنز از شنا خودداری کنید. مگر این که عینک مناسب شنا داشته باشید. بهتر است هنگام دوش گرفتن و حمام کردن نیز لنز خود را خارج کرده مگر این که چشمان خود را بسته نگه دارید تا از ورود صابون یا شامپو به چشمان خود پیشگیری کنید.

قبل از دست زدن به لنز، حتما دست های خود را به خوبی بشویید. برای نحوه استفاده از لنز با پزشک خود مشورت کنید.

 

هر شب آرایش خود را پاک کنید
هر شب آرایش خود را پاک کنید

آرایش چشم های خود را انتهای شب پاک کنید.

همیشه قبل از خواب آرایش چشم خود را پاک کنید. هرگز با آرایش چشم به رختخواب نروید. ریمل یا خط چشم در هنگام خواب ممکن است باعث آسیب و تحریک چشم شود. خوابیدن با آرایش چشم، منافذ اطراف چشم را مسدود کرده که می تواند منجر به هورودولوم شود.

 

استفاده کم از قطره چشمی
استفاده کم از قطره چشمی

از قطره چشم برای کاهش حساسیت، به میزان کم استفاده کنید.

برخی از آلرژی های فصلی ممکن است منجر به خارش و قرمزی چشم شوند. استفاده از قطره های چشمی به میزان کم برای درمان این حساسیت ها استفاده کنید. مقدار زیاد این قطره ها از رسیدن جریان خون به قرنیه جلوگیری کرده و اکسیژن به میزان کافی به چشم نمی رسد. در واقع زمانی چشم ها دچار التهاب و خارش می شوند که اکسیژن به میزان کافی به آن ها نمی رسد. قبل از استفاده از قطره های چشمی ، با پزشک خود مشورت کنید که چه نوع قطره چشمی برای استفاده شما مناسب است.

مطالعه بیشتر: درمان قرمزی و خستگی چشم به کمک طب سنتی

 

مراقبت از چشم در برابر نور آفتاب
مراقبت از چشم در برابر نور آفتاب

از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

همیشه در خارج از منزل برای مراقبت از چشم ها در نور آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید. به دنبال عینک هایی باشید که مناسب هستند و اشعه های مضر UVB و UVA را مسدود کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماورا بنفش به بینایی آسیب رسانده و استفاده از عینک های طبی آفتابی مناسب در جوانی به از بین رفتن بینایی رد سال های آینده میانسالی کمک می کند. اشعه ماوراء بنفش ممکن است باعث بروز آسیب هایی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولا، پنگکول و پتریژیم شود که شرایط مضر برای چشم ها هستند.

از آنجا که آسیب دیدگی چشم در طول زندگی ایجاد می شود، مراقبت از چشم کودکان در برابر اشعه های مضر بسیار مهم است. اگر در طولانی مدت کودک در آفتاب است، از چشمان او مراقبت کنید.

حتما از عینک آفتابی اگر در سایه هم استفاده کنید. زیرا چشم ها هنوز در معرض آسیب اشعه ماوراءبنفش منعکس شده از ساختمان ها و سایر سازه ها هستند. هرگز به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید حتی اگر عینک آفتابی دارید. پرتوهای خورشید بسیار قدرتمند هستند و می توانند به قسمت های حساس شبکیه آسیب برسانند.

 

عینک های محافظ چشم
عینک های محافظ چشم

از عینک های محافظ در کار استفاده کنید.

حتما هنگام کار با مواد شیمیایی، هنگام جوشکاری یا هر مکانی که در آن ذرات معلق هوا است، از عینک های مناسب و محافظ استفاده کنید. استفاده از عینک مناسب در محافظت و مراقبت از چشم ها کمک کرده و از ورود موادی که به چشم وارد شده و باعث آسیب به چشم می شوند جلوگیری می کند.

 

به میزان کافی بخوابید
به میزان کافی بخوابید

به اندازه کافی بخوابید.

خواب ناکافی باعث خستگی چشم ها می شود. علائم خستگی چشم شامل سوزش چشم، مشکل در تمرکز، خشکی یا اشک بیش از حد، تاری دید، حساسیت به نور، درد گردن و شانه ها یا کمر است. اطمینان حاصل کنید که هر شب به میزان کافی می خوابید تا از خستگی چشم جلوگیری کنید. خواب کافی به معنای 8 الی 9 ساعت خواب در طول شبانه روز است.

 

ورزش کنید
ورزش کنید

به میزان کافی ورزش کنید.

ورزش از بسیاری از بیماری ها مانند دیابت جلوگیری می کند. یکی از عوارض بیماری دیابت آسیب به چشم ها است. پس بهتر است حداقل هر روز 30 دقیقه، 3 بار در هفته ورزش کنید. ورزش احتمال ابتلا به بیماری های چشم را کاهش می دهد.

 

استفاده از خیار برای مراقبت از چشم
استفاده از خیار برای مراقبت از چشم

از خیار برای مراقبت از چشم استفاده کنید.

برش های خیار سرد به مدت 10 دقیقه قبل از خواب، باعث آرامش چشم ها شده و به درمان و جلوگیری از پف پلک و زیر چشم کمک می کند.

استفاده از کیسه های چای سبز نیز چروک زیر چشم پیشگیری می کند. بهتر است کیسه چای سبز را چند دقیقه در آب سرد خیس نمایید و 15 الی 20 دقیقه روی چشم بگذارید. تامن موجود در چای به کاهش التهاب چشم نیز کمک می کند.

 

مراقبت از چشم در استفاده از یارانه
مراقبت از چشم در استفاده از یارانه

با رعایت نکات زیر هنگام استفاده از رایانه از چشم های خود مراقبت کنید:

 • در صورت امکان به میزان کمتری از رایانه و صفحه نمایش استفاده کنید. استفاده مداوم از صفحه نمایش باعث خشکی چشم و خستگی ماهیچه های چشم می شود. اگر نمی توانید استفاده از صفحه نمایش را کم کنید، با فاصله ورزش های چشم را حتما انجام دهید.
 • فاصله ایمن چشم تا صفحه نمایش را رعایت کنید. نگاه کردن طولانی مدت باعث فشار اضافی روی چشم می شود. پس مطمئن شوید که فاصله ایمن و جایگاه صفحه نمایش درست است.
 • هنگام استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش به طور مرتب هر 30 ثانیه چشمک بزنید. چشمک مداوم از خشکی چشم جلوگیری می کند.
 • 20 دقیقه به صفحه نمایش خیره شدید، به مدت 20 ثانیه به فاصله 20 متری نگاه کنید.
 • در محیط کار نور کافی وجود داشته باشد. کار و مطالعه در نور کم به چشم آسیب می رساند.

بیشتر بخوانید: چگونه به راحتی از شر پرش پلک خلاص شویم؟

برای سلامت و مراقبت از چشم، مواد غذایی مفید بخورید.

غذایی بخورید که به سلامت چشم کمک کند. ویتامین C و E، روی، لوتئین و اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت چشم ضروری هستند. این مواد مغذی به جلوگیری از آب مروارید و مشکلات چشمی وابسته به سن کمک می کنند. به طور کلی یک رژیم غذایی سالم برای چشم ها انتخاب کنید.

 

مواد غذایی مناسب برای مراقبت از چشم
مواد غذایی مناسب برای مراقبت از چشم
 • غذاهای حاوی ویتامین E بخورید.

این ویتامین در دانه ها، آجیل ها، جوانه گندم و روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کنجد و روغن گردو موجود است. ترکیب برخی از این مواد غذایی در رژیم روزانه به دریافت میزان کافی از ویتامین E به شما کمک می کند.

 • غذاهای حاوی روی بخورید.

گوشت گاو، بادام زمینی و حبوبات بیشتر مصرف کنید. این مواد غذایی حاوی روی هستند، که برای سلامتی چشم مهم هستند.

 • ویتامین C به مراقبت از چشم کمک می کند.

پرتقال، توت فرنگی، کلم بروکلی، فلفل و جوانه ها حاوی ویتامین C هستند که برای سلامت چشم مفید بوده و در رژیم غذایی خود بیشتر مصرف کنید.

 

برای مراقبت از چشم، هویج بخورید
برای مراقبت از چشم، هویج بخورید
 • مواد غذایی حاوی لوتئین و زاکزانتین بخورید.

کلم ، اسفناج ، کلم بروکلی و نخود فرنگی حاوی لوتئین و زاکزانتین هستند که هر دو ماده مغذی مهم برای سلامتی چشم هستند.

مصرف زیاد هویج به بینایی بهتر کمک می کند.

 • غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند، بخورید.

مصرف وعده های غذایی حاوی چربی های امگا 3 به مدت یک یا دو بار در هفته، مانند ماهی توصیه می شود. اگر طرفدار ماهی نیستید، از مکمل های امگا 3 و دانه کتان استفاده کنید.

 • گیاهان دارویی مناسب برای سلامت چشم

از آنجایی که چشم یک عضو حساس در بدن است، گیاهان به تنهایی برای درمان مفید نیستند، اما برای مراقبت از چشم می توانید از آن ها استفاده کنید. چند گیاه که به درمان بیماری های چشم کمک کرده شامل موارد زیر هستند:

 1. رازیانه:  رازیانه می‌تواند باعث تقویت چشم شما شود. شستشوی چشم با رازیانه از بیماری‌هایی همچون آب مروارید جلوگیری می کند.
 2. زعفران: زعفران نیز در تقویت و مراقبت از چشم به خصوص در برابر آب مروارید مفید است. این گیاه برای تقویت دید کهنسالان نیز مفید است.
 3. زردچوبه: این گیاه خاصیت درمانی زیادی دارد و برای چشم هم مفید است. زردچوبه جلوی اکسیده شدن عدسی‌های چشم که یکی از شایع ترین بیماری های چشم است را می گیرد.
 4. سیر: سیر سرشار از سولفور و مواد غذای دیگر است که با تولید آنتی اکسیدان هایی به حفاظت لنز چشم کمک می کند. اگر سیر تازه ندارید، از پودر سیر در مواد غذایی خود استفاده کنید.
 5. ریشه قاصدک: نوشیدن و شستن چشم ها با ریشه قاصدک باعث جلا و تقویت بینایی چشم ها می شود.

 

اگر چشمان شما درد می‌کند، برای خلاص از درد، مقاله راهکارهای درمان خانگی چشم درد را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *