چطور با چند تکنیک ساده گرفتگی گوش را رفع کنیم؟

چطور با چند تکنیک ساده گرفتگی گوش را رفع کنیم؟

گرفتگی گوش می تواند به یک مساله جدی تبدیل شده و باعث اختلال در شنیدن شود. در صورت عدم درمان گرفتگی گوش ممکن است منجر به سرگیجه و گوش درد نیز شود. اگر درد شدید گوش یا خونریزی از گوش دارید، حتما برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه کنید. با این حال، در بیشتر موارد می توانید گرفتگی گوش را در خانه و با چند تکنیک ساده و بدون دارو رفع کنید.

 

راه های طبیعی برای درمان گرفتگی گوش

 

آدامس بجوید
آدامس بجوید
  • خمیازه کشیدن یا آدامس جویدن: گاهی اوقات وقتی گوش ها می گیرد، با یک خمیازه فشار در گوش مساوی شده و گوش باز می شود. همچنین می توانید یک آدامس بدون قند درون دهان خود گذاشته و چند دقیقه آن را بجوید. این روش های ساده باعث برابری فشار در گوش ها و باز شدن گوش می شوند. زمانی که فشار ایجاد شده در داخل گوش پخش شود، می توانید دوباره با حالت عادی بشنوید.

 

رفع گرفتگی گوش
رفع گرفتگی گوش
  • یک راه طبیعی دیگر برای برداشتن فشار در گوش میانی و رفع گرفتگی گوش به این صورت است: ابتدا مقداری آب درون دهان خود بریزید ولی قورت ندهید. دهان خود را ببندید و با انگشتان خود به آرامی سوراخ های بینی خود را بگیرید. سپس آب را قورت دهید. می توانید این کار را 5 بار تکرار کنید.

 

گرفتن سوراخ بینی و عمل بازدم
گرفتن سوراخ بینی و عمل بازدم
  • در آخرین روش، سوراخ های بینی را با انگشتان گرفته و دهان خود را ببندید. به آرامی عمل بازدم را انجام دهید اما فشار زیادی وارد نکنید. فشار زیاد ممکن است باعث آسیب رسیدن به گوش شود. ممکن است صدای پاپ کوچکی همراه با کاهش فشار حس کنید، اما نباید با درد همراه باشد. این روش نه تنها برای رفع انسداد گوش به دلیل سرماخوردگی مفید است، بلکه برای خلبانان و مسافران هواپیمایی و غواصان نیز بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید: چطور با راهکارهایی ساده، به بهبود شنوایی کمک کنیم؟

 

رفع گرفتگی گوش با خارج کردن مایع های اضافی گوش

 

درمان گرفتگی گوش با بخار آب
درمان گرفتگی گوش با بخار آب

از بخار آب استفاده کنید.

یک  قابلمه آب را روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید. هنگامی که جوش آمد آن را خاموش کرده و یک حوله یا پارچه روی سر خود بیاندازید. سپس بالای ظرف آب جوش ایستاده و تا چند دقیقه زیر پارچه و در بخار آب جوش تنفس کنید. به این صورت فشار گوش کاهش یافته و مخاط داخل گوش بر اثر بخار شل می شوند. از یک پارچه تمیز برای پاک کردن مایعی که از گوش خارج می شود استفاده کنید. می توانید برای گرفتن جواب بهتر از چند قطره روغن اسطوخودوس، روغن نعناع یا اکالیپتوس استفاده کنید.

 

درمان گرفتگی گوش
درمان گرفتگی گوش با کمپرس گرم

از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

یک حوله برداشته و آن را با آب گرم خیس کنید. حسابی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس حوله داغ را به مدت 10 دقیقه روی گوش خود قرار دهید. روی سمت مخالف گوش آسیب دیده دراز بکشید و اجازه دهید مایعات موجود در گوش زمان لازم برای تخلیه را داشته باشند. این کار را هر چند وقت یک بار تکرار کنید.

 

رفع گرفتگی گوش با آب و سرکه
رفع گرفتگی گوش با آب و سرکه

از مخلوط آب و سرکه برای تخلیه گوش استفاده کنید.

یک قسمت سرکه سیب و 4 قسمت آب را با هم مخلوط کنید. سر خود را به پهلو خم کنید و با قطره چکان چند قطره از این محلول را درون گوش خود بریزید. سر خود را کج نگه دارید و بگذارید محلول حدود 5 دقیقه درون گوش بماند. برای جلوگیری از ریختن محلول، قبل از بلند کردن گوش، با یک دستمال تمیز محلول را پاک کنید.

اگر هر دو گوش دچار آسیب و گرفتگی شده است، این روند را برای گوش دیگر نیز تکرار کنید.

 

درمان گرفتگی گوش با روغن
درمان گرفتگی گوش با روغن

از روغن گیاهی برای درمان گرفتگی گوش استفاده کنید.

سر خود را طوری کج کرده که گوش آسیب دیده به سمت بالا باشد. با استفاده از قطره چکان چند قطره روغن گرم (نه داغ) مانند روغن زیتون، روغن سیاه دانه و … را داخل گوش خود بریزید. حدود 5 دقیقه سر را در همان حالت نگه دارید. بعد از 5 دقیقه سر را به حالت قائم برگردانده و روغنی که از گوش خارج می شود را با یک پارچه تمیز کنید. در صورت لزوم در طرف دیگر نیز این کار را تکرار کنید.

مطالعه بیشتر: چطور در خانه آب یا مایع اضافی گوش را خارج کنیم؟

 

رفع گرفتگ گوش با مراجعه به پزشک
رفع گرفتگ گوش با مراجعه به پزشک

استفاده از درمان ها و داروهای پزشکی

اگر روش های خانگی و طبیعی به شما جواب نداد، از داروهای ضد احتقان استفاده کنید. داروهای تقویت کننده بینی می تواند به پاکسازی سینوس ها کمک کرده و شنوایی را به حالت طبیعی برمی گرداند. بیش از سه روز از مواد ضد احتقان استفاه نکنید.

در صورت انسداد سینوس ها به دلیل آلرژی یا حساسیت، از اسپری بینی یا آنتی هیستامین استفاده کنید. اگر مشکل شما ادامه دار شد و درد گوش افزایش یافت و بیش از چند روز طول کشید، فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است داروهایی استروئیدی موضعی را برای درمان گرفتگی گوش تجویز کند یا بسته به علت درد، سایر گزینه های درمانی را پیشنهاد دهد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: چطور به راحتی از گرفتگی گوش جلوگیری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *