چطور با ورزش، علائم سرطان را کاهش دهیم؟

چطور با ورزش، علائم سرطان را کاهش دهیم؟

پس از تشخیص سرطان، معمولا افراد احساس ناامیدی و فرسودگی می کنند. این حالت ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شما شود، خصوصا زمانی که علائم ناشی از درمان را مشاهده کنید، این مشکلات نیز بیشتر می شود. بهترین راهکار برای مقابله با شرایط به وجود آمده، حفظ روحیه و امید به خود است. ورزش یکی از راه هایی است که به شما در مقابله و کاهش علائم سرطان کمک می کند. با ورزش، سطح انرژی خود را بالا برده و عواملی مانند افزایش وزن که از عوارض درمان های سرطان است، را کاهش خواهید دارد.

مبارزه با سرطان با تمرینات هوازی و قدرتی

هر هفته 3 تا 6 ساعت پیاده روی کنید.

پیاده روی سبک از جمله ورزش های هوازی است که به کاهش علائم سرطان کمک می کند. حتی 1 ساعت پیاده روی در هفته نیز در مقایسه با بیمارانی سرطان که ورزش نمی کنند، می تواند روند درمان را بهبود بخشد. پیاده روی کوتاه مدت باعث گردش خون در اندام ها می شود. حتی 5 دقیقه پیاده روی در روز با این که ممکن است خیلی زیاد به نظر نرسد، اما باعث می شود حس بهتری داشته باشید.

 

کاهش علائم سرطان با تمرینات سبک هوازی
کاهش علائم سرطان با تمرینات سبک هوازی

تمرینات هوازی سبک و متوسط انجام دهید.

تمرینات هوازی به سالم نگه داشتن قلب و گردش خون کمک کرده و به شدت برای بیماران سرطانی توصیه می شود. این تمرینات ضربان قلب و تنفس را تحریک کرده و خون همراه با اکسیژن بیشتری به قلب منتقل می شود. سعی کنید 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید. ورزش های زیر، ورزش هوازی محسوب می شوند.

  • پیاده روی
  • دویدن آرام
  • رقصیدن
  • دوچرخه ثابت
  • اسکی
  • قایقرانی

 

ورزش در سرطان
تمرینات قدرتی مناسب

تمرینات قدرتی انجام دهید.

بیماران سرطانی می توانند با اضافه کردن تمرینات قدرتی مانند بلند کردن وزنه، به تمرین های خود، از مزایای بیشتری برخوردار شوند. برای مثال تمرین های زیر به شما کمک می کند.

1- روی صندلی نشسته و یک بطری آب را در هر دو دست خود گرفته و از طرفین آن را بالا بکشید.

2- اگر می توانید به باشگاه یا سالن ورزشی رفته، و با استفاده از دمبل یا هالتر تمرینات قدرتی انجام دهید. البته ابتدا با وزنه های سبک شروع کرده تا به خود آسیب نرسانید.

دوره های درمانی طولانی مدت سرطان ممکن است باعث ضعیف شدن عضلات شده و دوره بهبودی طولانی تر شود. انجام تمرینات ساده قدرتی می تواند باعث تقویت عضلات و کاهش علائم سرطان شود. اگر احساس خستگی یا بی حالی می کنید، تمرینات قدرتی باعث افزایش انرژی و همچنین حفظ تراکم استخوان می شوند.

تمرینات کششی را فراموش نکنید.

هرچند که کشش به تنهایی ورزش محسوب نمی شود، اما این تمرین ها برای بیماران سرطانی بسیار مفید است. مخصوصا برای افرادی که بیش از حد دچار خستگی و ضعف می شوند. سعی کنید هر کشش را 30 ثانیه نگه داشته، سپس به آرامی بدن خود را شل کنید. کشش همچنین در قسمت هایی از بدن که در طول درمان سرطان ضعیف شده اند، باعث افزایش قدرت می شود.

عدم تحرک طولانی در طول درمان سرطان باعث سفت شدن عضلات می شود، کشش منظم از بروز این گونه مشکلات جلوگیری می کند.

برای مطالعه بیشتر: چطور با تغییرات ظاهری در سرطان رفتار کنیم؟

 

ورزش در سرطان و جلوگیری از علائم جسمی

مطالعات اخیر نشان داده که بیماران سرطانی که ورزش می کنند، قادر به تحمل عوارض جانبی مضر شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند. در بسیاری موارد بیمارانی که به تمرین ادامه می دهند، قادر به مقابله با دوزهای قوی تر شیمی درمانی هستند که می تواند منجر به ریشه کن شدن سریع تر و موفق تر درمان سرطان شود. از ورزش های سبک شروع کرده و کم کم شدت آن را زیاد کنید.

 

کاهش علائم سرطان با ورزش های هوازی
کاهش علائم سرطان با ورزش های هوازی

با ورزش های هوازی، احتمال افزایش وزن را کاهش دهید.

درمان های سرطان به خصوص شیمی درمانی اغلب منجر به افزایش وزن می شوند. این فرایند ممکن است باعث نگرانی بیماران شود. تمرینات هوازی بهترین راه برای کم کردن وزن است. همچنین افرادی که به علت حالت تهوع های شیمی درمان دچار کاهش وزن می شوند، با ورزش معده خود را تقویت کرده و می توانند بهتر غذا بخورند.

 

برای کاهش خستگی، فعال بمانید.

خستگی، یکی از شایع ترین علائم سرطان است.  به خصوص در افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستند. ورزش منظم می تواند خستگی شما را کاهش دهد. اگرچه اغلب به بیماران سرطانی توصیه می شود که تا حد ممکن استراحت کنند، اما ورزش نیز به همان اندازه مفید است. بیماران سرطانی که به طور منظم ورزش می کنند، عوارض شیمی درمانی و پرتو درمانی را کمتر حس خواهند کرد.

 

تقویت سیستم ایمنی با ورزش
تقویت سیستم ایمنی با ورزش

با ورزش منظم، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

پرتو درمانی یا شیمی درمانی در افراد مبتلا به سرطان، ممکن است باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شود؛ به این صورت احتمال ابتلا به بیماری های دیگر نیز افزایش می یابد. ورزش منظم و متوسط می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و علاوه بر مبارزه با سرطان ، خطر ابتلا به بیماری های دیگر را نیز کاهش می دهد.

پیشنهاد برای مطالعه: چطور درد سرطان را به راحتی کنترل کنیم؟

 

تقویت روحیه با ورزش
تقویت روحیه در سرطان با ورزش

برای تقویت روحیه ورزش کنید.

برای افرادی که تحت معالجه سرطان هستند، سلامت روان مهم ترین چیز است. افسردگی و اضطراب، مشکلاتی اساسی در فرایند درمان هستند. ورزش های بدنی به هورمون های موجود در مغز کمک کرده و باعث افزایش روحیه می شود و به بیماران سرطانی کمک کرده تا از ناامیدی و افسردگی خودداری کنند. حتی بیرون رفتن به مدت 5 دقیقه نیز، تفاوت زیادی در روحیه بیمار ایجاد می کند.

ورزش همچنین به مقابله با احساسات شدید و ترس ناشی از سرطان کمک کرده و با ایجاد احساس دلگرمی، باعث می شود حمایت عاطفی مثبتی در بدن ایجاد شود.

اگر قبل از شروع و تشخیص سرطان، اهل ورزش بوده اید، با شروع فعالیت های ورزشی در سرطان ، روحیه خود را حفظ خواهید کرد و علائم روانی سرطان کاهش می یابد. حتی اگر ورزش نمی کردید، پیاده روی خارج از منزل، فرصتی برای ارتباط مجدد با همسایه و دوستان شماست. با رفتن به یک باشگاه ورزشی نیز، شروع به ارتباط با افراد جدید کرده، و به این صورت فرصتی برای فراموش کردن بیماری خود خواهید داشت.

 

مصرف گیاهان دارویی را در حین ورزش فراموش نکنید.

بر اساس یک سری تحقیقات برخی گیاهان و ادویه ها به طور معمول به پیشگیری و کاهش علائم سرطان کمک کرده و حتی در درمان آن موثر هستند. برای مثال گیاهانی مانند ریحان، زیره سبز، هل، دارچین، میخک، گشنیز، زیره سیاه، سیر، زعفران و … همگی دارای خواص آنتی اکسیدان هستند و هر کدام به نوبه خود روند تکثیر سلول های سرطانی را متوقف می کنند. بهتر است همراه با ورزش، از دمنوش های این گیاهان نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه گیاه دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *