چطور با روش های طبیعی لکه های اطراف دهان را از بین ببریم؟

چطور با روش های طبیعی لکه های اطراف دهان را از بین ببریم؟

لک های دور دهان به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شوند. ممکن است وجود این لک ها آزاردهنده بوده و باعث کاهش اعتماد به نفس شما شوند. خوشبختانه روش هایی برای از بین بردن این لک ها وجود دارد. پس از تشخیص صحیح علت ایجاد لک ها، درمان مناسب برای آن را انتخاب کنید. در ادامه در مورد درمان لکه های اطراف دهان توضیح داده ایم.

ابتدا علت بروز لک های اطراف دهان را پیدا کنید…

دلیل ایجاد لک های پوستی
دلیل ایجاد لک های پوستی

ابتدا دلیل وجود لکه های اطراف دهان را پیدا کنید.

این لکه ها ناشی از مقادیر زیادی ملانین تیره کننده پوست در مناطق خاصی از پوست شما است. این ملانین ها با محرک هایی از داخل و خارج از بدن شما تنظیم می شود. محرک ممکن است به علت آفتاب، ملاسما یا التهاب پوست ایجاد شود.

 • لکه های آفتابی: لکه های ایجاد شده بر اثر آفتاب ممکن است سال ها طول بکشند تا روی پوست ایجاد شوند. این لکه ها معمولا محو نمی شوند مگر با استفاده از کِرم یا اسکراب پوست. بهتر است روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید تا از بدتر شدن لکه ها بر اثر آفتاب پیشگیری کنید.
 • ملاسما: این لکه ها بر اثر تغییرات هورمونی در بارداری به وجود می آیند. این لکه ها با قرار گرفتن در آفتاب شدیدتر شده و در گونه و لب فوقانی دیده می شوند
 • التهاب پوستی: برخی لکه ها بر اثر سوختگی، جوش یا سایر سایش های پوستی ایجاد می شوند. این لکه ها معمولا در بیشتر افراد رخ می دهد. از بین بردن این لکه ها معمولا شش تا دوازده ماه طول می کشد.
تغییرات آب و هوایی
تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی باعث بروز لکه می شود.

پوست اطراف دهان در فصل سرما خشک می شود. ممکن است بخواهید آن ناحیه را با بزاق دهان خود مرطوب کنید که باعث تیره شدن پوست اطراف لب می شود.

درمان پوست های نازک
درمان پوست های نازک

پوست اطراف دهان بسیار نازک است.

نازکی پوست لب باعث تغییر رنگ، خشکی پوست و چین و چروک اطراف لب شود. این مشکلات به عمق پوست نفوذ نکرده و تنها کمی رنگ پوست را تیره می کند و نیازی به درمان های تهاجمی نیست. لکه های ایجاد شده به علت نازکی پوست معمولا با لکه برداری از بین می روند.

زمان مراجعه به پزشک
زمان مراجعه به پزشک

به متخصص پوست مراجعه کنید.

اگر مطمئن نیستید که علت ایجاد لکه های اطراف دهانتان از چیست، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست با معاینه و تشخیص صحیح روش درمان مناسب لکه ها اطراف دهان را به شما ارائه می دهد. تغییرات پوستی امکان دارد هشدار دهنده علائم اولیه سرطان پوست یا اختلالات جدی باشد، پس نیاز است که حتما توسط پزشک معاینه و بررسی شود.

روش های درمان لکه های اطراف دهان

درمان لکه های اطراف دهان
استفاده از لایه بردارهای پوست
 • روزانه با لایه بردارهای خفیف، سلول های مرده پوست را از بین ببرید.

لایه برداری سلول های مرده پوست را از بین برده و به مرور زمان نواحی تیره اطراف دهان را محو می کند. لایه بردارهای شیمایی برای از بین بردن لکه ها سریع تر جواب می دهند ولی ممکن است عوارض مخصوص به خود را نیز داشته باشند. پس از خرید این محصولات برچسب روی آن ها را مطالعه کرده و طبق دستور استفاده آن عمل کنید.

 • از یک کرم روشن کننده پوست استفاده کنید.

محصولات روشن کننده، مرطوب کننده و شفاف کننده پوست را می توانید به راحتی از فروشگاه های آرایشی بهداشتی و داروخانه ها بخرید. بهتر است کرمی را پیدا کنید که حاوی ویتامین C، اسید کوجیک، آربوتن، اسید آزلائیک، عصاره شیرین بیان و عصاره انگور باشد. این ها سلول های پوستی برای تولید ملانین ایجاد می کنند. برای استفاده بهتر است یک لایه نازک از کرم را اطراف دهان پخش کنید و طبق دستورالعمل روی جعبه معمولا توصیه می شود بیش از سه هفته از روشن کننده های پوستی استفاده نکنید.

 • درمان با لیزر را امتحان کنید.

برخی لیزرها باعث از بین بردن لک های پوستی بوده و ماندگارترین و موثرترین روش برای درمان تغییر رنگ هایی که نزدیک به سطح پوست هستند، می باشند. با این حال ممکن است کار رنگدانه های لیزری دائمی نباشد. عواملی از جمله ژنتیک، میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ها و عادت های پوستی نیز در فرایند لیزر تاثیر دارند. لیزر همچنین نسبت به سایر روش ها گران تر است.

 • روش درمانی گلیکولیک یا سالیسیلیک اسید را امتحان کنید.

این روش یک نوع لایه بردار است که ممکن است توسط متخصص پوست برای دستیابی و درمان سلول های آسیب دیده در اعماق پوست پیشنهاد شود. تاثیر این روش نیز بسته به عواملی مانند ژنتیک، قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید و عادت های پوستی متفاوت است. بهتر است تا جای ممکن از بودن در آفتاب خودداری کنید، از ضد آفتاب استفاده نمایید تا درمان سریع تر انجام شود.

استفاده از روش های درمان طبیعی برای لک های اطراف دهان

درمان لکه های اطراف دهان با عسل
استفاده از ترکیب لیمو و عسل

به طور مرتب پوست خود را با آبلیمو تمیز کنید.

مقداری آبلیمو را در کاسه ریخته، یک قاشق غذاخوری ماست و مقداری عسل به آن اضافه کنید. ابتدا صورت خود را با آب گرم بشویید تا منافذ آن باز شوند. سپس مخلوط لیمو را در به قسمت های تیره پوست بمالید و بگذاید روی پوست بماند و خشک شود. بعد از مدتی پوست خود را با آب گرم بشویید.

 • می توانید یک پنبه را به مقداری آبلیمو آغشته کرده و روی مناطق تیره پوستی بمالید و پس از 2 الی 3 دقیقه آن را بشویید.
 • روش درمانی دیگر استفاده از نصف یک لیمو است. نصف لیمو را روی پوست تیره فشار دهید و بعد از 10 دقیقه بشویید.

بهتر است پس از استفاده از لیمو یا آبلیمو از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. از این روش درمانی در شب استفاده نمایید. استفاده از لیمو برای پاکسازی پوست باعث شفافیت پوست شما نیز می شود.

درمان لکه های اطراف دهان با آلوئه ورا
درمان لکه های اطراف دهان با آلوئه ورا

از آلوئه ورا استفاده کنید.

ژل آلوئه ورا یا عصاره آلوئه ورا را در مناطق تیره دهان پخش کنید. با این کار پوست شما مرطوب شده و به بهبودی آن کمک می کند. اگر پوست شما بر اثر آفتاب تیره شده است، آلوئه ورا درمان خوبی برای آن است. می توانید از روغن آلوئه ورا نیز برای درمان لکه های اطراف دهان استفاده کنید.

ماسک خیار و آبلیمو
ماسک خیار و آبلیمو

از خیار رنده شده و آبلیمو برای درمان استفاده کنید.

سعی کنید به میزان مساوی از این خیار و آبلیمو را مخلوط کرده و روی مناطق تیره بمالید تا کاملا پوشیده شوند. مخلوط را اطراف دهان خود پخش کرده و بعد از گذشت 20 دقیقه با آب گرم بشویید. این روش برای بهبودی پوست بسیار مناسب است.

درمان لکه های اطراف دهان
استفاده از ماسک زردچوبه

ماسک آرد و زردچوبه تهیه کنید.

این ماسک با استفاده از 2 قاشق غذاخوری آرد و نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه و نصف فنجان ماست آماده می شود. خمیر را روی قسمت های لکه دار بمالید و پس از گذشت 30 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

درمان لکه های اطراف دهان با جودوسر
درمان لکه های اطراف دهان با جودوسر

از اسکراب جو دو سر استفاده کنید.

این اسکراب را با 1 قاشق غذاخوری جودوسر، یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی و 1 قاشق چایخوری ماست تهیه کنید. پس از مخلوط کردن، آن را به مدت 3 الی 5 دقیقه به آرامی روی پوست مالش دهید. بعد از 15 دقیقه آن را بشویید.

 

ما در عطاری اینترنتی عطارین راهکاری برای روشن کردن پوست با نسخه های طب سنتی ارائه داده ایم که می توانید برای روشن کردن و درمان لکه های اطراف دهان از آن استفاده نمایید. همچنین با تهیه یک لوسیون اسطوخودوس و عسل به راحتی پوست اطراف دهان خود را شفاف کنید، طرز تهیه این لوسین را می توانید در این قسمت مطالعه نمایید.

 

ویدیو کوتاه مربوط به معرفی کامل این مقاله

 

 

 

دیدگاه (2)

 • پیام غلامرضایی پاسخ

  خیلی جالب بود

  4 فوریه 2020 در 11:39 ب.ظ
  • مهسا جعفری پاسخ

   ممنون

   5 فوریه 2020 در 5:35 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *