چطور با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

چطور با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

گرفتگی بینی معمولا با نام احتقان بینی نیز شناخته می شود. گرفتگی شامل ایجاد سیستم مخاطی است. این سیستم یک مایع نسبتا ضخیم است که توسط بافت مخاط ترشح می‌شود. مخاط به طور معمولا خوب است و به محافظت از ریه ها، معابر بینی، دهان، اندام تولید مثل و دستگاه های گوارشی در برابر گرد و غبار، باکتری ها، ویروس ها و میکروارگانیسم ها کمک می‌کند. اما هنگامی که مخاط ایجاد شود ممکن است برای شما باعث دردسر شود. استفاده از برخی داروهای گیاهی به درمان گرفتگی بینی کمک می‌کند. قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی، مخصوصا اگر بیماری خاصی دارید یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان گرفتگی بینی

 

درمان گرفتگی بینی با اکالیپتوس
درمان گرفتگی بینی با اکالیپتوس

از اکالیپتوس استفاده کنید.

روغن اکالیپتوس معمولا به عنوان داروی درمانی استفاده می شود. اما در برخی از داروهای سرفه، پمادهای مالشی و لوازم حمام نیز عصاره اکالیپتوس استفاده می شود. این گیاه دارای عطر و بوی قوی و ضدعفونی کننده است. استفاده از اکالیپتوس معمولا عوارضی ندارد ولی بهتر است برای بچه های زیر دو سال استفاده نشود. بهتر است میزان دوز مصرفی طبق دستور پزشک یا دستورالعمل روی برچسب مصرف شود.

هرگز به طور مستقیم از روغن اکالیپتوس استفاده نکنید، روغن اکالیپتوس بسیار غلیظ است و در مصرف زیاد آن خطرناک است. بهتر است از عصاره اکالیپتوس در دستگاه بخار استفاده شود.

 

درمان گرفتگی بینی با انیسون، آویشن و پونه کوهی
درمان گرفتگی بینی با انیسون، آویشن و پونه کوهی

انیسون، آویشن و پونه کوهی را امتحان کنید.

گیاهان مختلف زیادی هستند که برای درمان گرفتگی بینی مناسب هستند. انیسون، آویشن و پونه کوهی از جمله این گیاهانند. مصرف این گیاهان برای زنان باردار، شیرده و کودکان نیز ایمن است.

انیسون به عنوان دانه یا عرق انیسون موجود بوده که می توانید به راحتی از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و از آن در دستگاه بخور خود استفاده کنید.

آویشن و پونه کوهی نیز به صورت گیاه تازه یا گیاه خشک مصرف شده و مصرف هر دوز از آن‌ها بی خطر است. می‌توان این گیاه ها را به غذا اضافه کنید یا به صورت چای مصرف نمایید.

 

درمان با هل و فلفل
درمان با هل و فلفل

هِل و فلفل بیشتر مصرف کنید.

گیاهان دیگری نیز وجود دارند که برای درمان گرفتگی بینی کمک می‌کنند. هل دارای خاصیت ضد باکتریایی است که به شما در مبارزه با باکتری ها یا عفونت های درگیر با احتقان کمک می‌کند. فلفل نیز به عنوان یکی ضدعفونی کننده عمل کرده، بدین معنی که باعث تحریک غشاهای مخاطی و در نتیجه افزایش تولید مخاط می‌شود. این مخاط تولید شده مایع و تخلیه آن راحت است.

هل به صورت پودر هل ، دانه و روغن هل نیز موجود است. برای رفع گرفتگی بینی می توان از هل در مواد غذایی یا چای استفاده کرده و دوز مصرف آن بستگی به ذائقه شما دارد.

 

درمان گرفتگی بینی با نعنا
درمان گرفتگی بینی با نعنا

نعناع را امتحان کنید.

نعناع را می توان به صورت پودر، گیاه تازه و روغن نعنا استفاده کنید. بوی نعناع بسیار قدرتمند است و باعث باز شدن مجرای بینی می‌شود. برای مصرف نعناع، یک قاشق چای خوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش حل کرده و مصرف نمایید. همچنین می توانید از روغن نعناع به میزان 1 تا 2 میلی لیتر روی پوست استفاده کنید.

برای کودکان و نوزادان از نعناع استفاده نکنید زیرا ممکن است در بزرگسالی باعث مشکلات تنفسی شود.

 

درمان گرفتگی بینی با دانه رازیانه
درمان گرفتگی بینی با دانه رازیانه

دانه رازیانه و ریشه ترب کوهی نیز برای درمان گرفتگی بینی

از برخی داروهای گیاهی بهتر است با احتیاط استفاده کنید. تخم رازیانه برای کودکان بی خطر است اما برای خانم های باردار هنوز اثبات نشده است. ریشه ترب کوهی برای درمان سینوزیت و برونشیت که در اثر گرفتگی بینی ایجاد می شود، مناسب است. از تخم رازیانه یا روغن رازیانه همچنین برای درمان گرفتگی بینی استفاده شده که می توانید روزانه 5 تا 7 گرم از دانه و 1 تا 6 میلی لیتر از روغن رازیانه را مصرف نمایید.

با بخار گیاهی، گرفتگی بینی را درمان کنیم!

بیشتر گیاهان ضدعفونی کننده از طریق محلول در آب و بخار آب و تنفس مستقیم گیاهان به بینی، ریه ها و سینوس ها استفاده می شود. بخار می تواند به باز شدن قسمت های بینی، نازک شدن مخاط های ضخیم و خارج شدن مخاط از سینوس ها کمک کند. این روش درمانی معمولا با همراه داروهای تسکین دهنده درد، آنتی بیوتیک ها و درمان های ضدقارچ برای عفونت های ویروسی سینوس ها استفاده می شود.

اگر به مدت 5 الی 7 روز از این روش های درمانی استفاده کرده و نتیجه ای نگرفتید، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 

گیاهان مناسب برای درمان گرفتگی بینی
گیاهان مناسب برای درمان گرفتگی بینی

از گیاهان مناسب برای درمان با بخار استفاده کنید.

برای استفاده از روش بخار، می توانید از گیاهان خشک شده یا عصاره آن ها استفاده کنید. روغن ها نیز به دلیل این که حالت غلیظ گیاهان هستند، موثرترند. همچنین می توانید از مخلوط چند گیاه هم خانواده مانند اکالیپتوس و نعناع در کنار هم استفاده کنید.

روغن های گیاهی معمولا دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضدقارچی و ضد عفونی کننده دارند. به همین دلیل این گیاهان معمولا باکتری ها و میکروارگانیسم های دیگری که می توانند سینوس ها را آلوده کنند نیز از بین می‌برند.

توجه داشته باشید که ممکن است به برخی گیاهان حساسیت یا آلرژی داشته باشید. زمانی که برای اولین بار از این گیاهان استفاده می‌کنید، مدت زمان کمتری حدود 3 تا 5 دقیقه از بخار استفاده کرده و پس از آن 30 دقیقه صبر کنید تا مشخص شود آیا عوارض جانبی دارید یا خیر؟ اگر حساسیت داشتید، گیاه دیگری امتحان کنید.

آمادگی برای درمان بخار گیاهی
آمادگی برای درمان بخار گیاهی

برای درمان با بخار گیاهی آماده شوید.

یک ظرف را با آب پر کنید. آن را روی اجاق قرار داده و بگذارید به جوش آید. از روی حرارت برداشته و سپس یک یا دو قطره روغن گیاهی یا 1 تا 2 قاشق چای خوری گیاه خشک را به آن اضافه کنید. درب ظرف را گذاشته و به مدت 5 دقیقه صبر کنید.

هرگز سر خود را بالای آب جوش قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سوختگی یا آسیب جدی شود.

 

تنفس بخار گیاهی
تنفس بخار گیاهی

شروع به تنفس بخار گیاهی کنید.

درب ظرف را برداشته، دست خود را روی آن گرفته تا دمای آن را امتحان کنید. دما بهتر است گرم باشد اما دردناک نباشد. اگر درجه حرارت مناسب است، سر خود را با یک ملافه یا حوله تمیز پوشانده، چشمان خود را ببندید، سر خود را روی ظرف گرفته و تنفس کنید. فاصله کافی را با ظرف حفظ کرده تا از آسیب جدی خودداری کنید.

به مدت 5 شماره، از طریق بینی تنفس کرده و سپس به مدت دو شماره هوا را از دهان خارج کنید. این فرایند را به مدت 10 دقیقه تا زمانی که هنوز بخار باقی است تکرار کنید. سعی کنید پس از درمان بینی خود را خالی کنید.

این فرایند را تا درمان کامل گرفتگی بینی هر روز تکرار کنید.

 

اگر بینی شما دچار آبریزش است و به دنبال درمانی های سنتی و گیاهی آن هستید، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله درمان آبریزش بینی به کمک طب سنتی، را مطالعه فرمایید.

مشاهده تیزر ویدیویی چطور با داروهای گیاهی از شر گرفتگی بینی خلاص شویم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *