چطور با تغییرات ظاهری در سرطان رفتار کنیم؟

چطور با تغییرات ظاهری در سرطان رفتار کنیم؟

سرطان و درمان های آن ممکن است باعث تغییراتی در ظاهر شوند. بسیاری از بیماران از این تغییرات حسی بدی داشته و معمولا باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود. اگرچه حق با آن هاست و این تغییرات گاهی سخت و آزار دهنده است ولی مقابله با آن ها نیز سخت نیست. سعی کنید خود را با شرایط تطبیق داده، از خود مراقبت کنید و از حمایت دیگران نیز استفاده کنید. به این صورت در هنگام مبارزه با سرطان احساس بهتری نسبت به تغییرات ظاهری در سرطان خواهید داشت.

تطبیق سبک زندگی شخصی با سرطان

 

تغییرات ظاهری در سرطان را بپذیرید
تغییرات ظاهری در سرطان را بپذیرید

اثرات شیمی درمانی باعث ایجاد علائم جسمی منفی از جمله ریزش مو می شود. برای مقابله با این تغییر شدید جسمی، برخی افراد مبتلا به سرطان تصمیم به استفاده از کلاه گیس دارند. کلاه گیس باعث می شود آن ها احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. بهتر است یک کلاه گیس سبک انتخاب کنید که با آن راحت باشید.

گاهی اوقات سرطان باعث قطع شدن یک عضو از بدن می شود. می توانید به جای آن عضو از پروتز استفاده کنید. برای مثال پای پروتز کمک می کند تا بتوانید دوباره راه بروید و حتی بدوید. در برخی سرطان ها نیز فرد با مشکلات پستی و زخم ها روی صورت و ظاهر خود مواجه است. این نوع سرطان ها باعث تغییر در رنگ پوست هستند و می توانید با آرایش ساده تغییرات جزئی پوستی و زخم ها را بپوشانید. حتی می توانید از یک کرم که پوشش بیشتری روی صورت دارد برای پوشش پوست استفاده کنید.

 

برای مقابله با تغییرات ظاهری در سرطان به ظاهر خود برسید
برای مقابله با تغییرات ظاهری در سرطان به ظاهر خود برسید

با سبک لباس پوشیدن خود بازی کنید.

افراد مبتلا به سرطان که تحت معالجه هستند، معمولا فعالیت ندارند. علاوه بر این مصرف استروئید باعث افزایش وزن می شوند. اگر نمی توانید ورزش کنید، بهتر است لباس های مناسبی برای پوشاندن ظاهر خود انتخاب کنید. برای مثال پوشیدن لباس گشاد را امتحان کنید. نکته اصلی این است که کاری انجام دهید که احساس جسمی و روحی بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

برخی لوازم جانبی کمک می کند نسبت به ظاهر خود احساس بهتری داشته باشید. استفاده از گوشواره، گردنبند و لوازم ظاهری به خانم ها کمک کرده تا زنانگی خود را به دست آورند. تنها همین تغییرات کوچک تفاوت زیادی در نحوه احساس شما ایجاد می کنند. همچنین اگر ناخن های شما به دلیل سرطان شکسته، از روغن برای محافظت از ناخن های خود استفاده کنید.

مبارزه با سرطان نبرد سختی است. توجه به ظاهر خود، شرایط را سخت تر می کند. اگر تصمیم دارید از لوازم آرایش برای بهتر کردن ظاهر خود استفاده کنید، این انتخاب شماست. اما مجبور نیستید تغییرات ظاهری در سرطان را پنهان کرده یا شرمنده آن باشید. با وجود تمام تغییرات به خودتان افتخار کنید.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: چطور درد سرطان را به راحتی کنترل کنیم؟

 

در زمان سرطان از خود مراقبت کنید.

مواد غذایی مقوی بخورید
مواد غذایی مقوی بخورید

تا جایی که می توانید مواد مقوی بخورید.

وقتی از درون حس خوبی داشته باشید، با ظاهر خود نیز احساس بهتری دارید. سعی کنید یک رژیم غذایی سالم انتخاب کرده تا به سلامت بدنی تان کمک کند. خوردن مواد غذذایی مضر ممکن است خوشمزه به نظر بیاید اما پس از آن احساس ناخوشی خواهید کرد. یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. با پزشک خود در مورد رژیم غذایی و استفاده از مکمل ها و ویتامین ها مشورت کنید.

برخی گیاهان دارویی نیز به ایجاد آرامش و داشتن حس بهتر در زمان سرطان کمک می کند. چای سبز، دمنوش زنجبیل، دمنوش رزماری باعث می شوند حس بهتری داشته باشید.

استرس خود را مدیریت کنید.

کنترل سطح استرس به بهبودی حال عمومی شما کمک می کند. برای مدیریت استرس هر روز به میزان کافی استراحت کنید. برخی از تکنیک های آرامش نیز به کنترل استرس کمک می کنند، از جمله:

  • نفس عمیق
  • مراقبه
  • یوگا
  • آرامش عضلات

 

ماساژ دریافت کنید
ماساژ دریافت کنید

ماساژ دریافت کنید.

ماساژ فواید جسمی و عاطفی متنوعی دارد. این لمس درمانی به شما آرامش داده و اضطراب و استرس هایی که به علت سرطان ایجاد می شوند را کاهش می دهد. همچنین به مناطق دردناک بدن کمک کرده تا احساس بهتری داشته باشید. به عنوان مثال ماساژ درمانی پس از عمل جراحی سرطان کمک کرده تا عضلات شما بهبود یابند.

 

به میزان کافی استراحت کنید
به میزان کافی استراحت کنید

تا جای ممکن استراحت کنید.

اگر به سرطان مبتلا هستید، بدن شما در حال تغییر عمده است. به جای انجام برنامه های معمولی روزمره خود، بیشتر استراحت کنید. هرچی بیشتر خسته شوید، احساس و دیدتان به زندگی بد می شود. استراحت کافی می تواند به سلامت ذهن و بدن شما کمک کنید.

برای مراقبت از ذهن و بدن این مقاله را مطالعه فرمایید.

 

ورزش کنید
ورزش کنید

اگر می توانید ورزش کنید.

ممکن است احساس کنید، خارج شدن از منزل و ورزش باعث خستگی شما می شود. اما در واقع ورزش در هوای آزاد باعث می شود احساس سرزندگی بیشتری داشته باشید. حتی یک پیاده روی ساده این احساس را در شما ایجاد می کند. به تدریج تمرینات خود را افزایش دهید تا از ظاهر خود احساس رضایت کنید. هنگام ورزش از یکی از نزدیکان خود بخواهید تا شما را همراهی کند تا احساس تنهایی نکنید.

قبل از شروع تمرینات خسته کنند حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای انجام هریک از فعالیت های ذکر شده با پزشک صحبت کرده و در صورت لزوم از انجام آن ها پرهیز کنید.

 

تغییرات ظاهری در سرطان
شرکت در رویدادهای آگاهی از سرطان

در مقابله با سرطان خود را توانمند سازید.

شرکت در رویدادهای آگاهی از سرطان، کمک می کند تا از وضعیت خود آگاه شده و با افراد دیگری که تجربه مشابهی داشته اند در ارتباط باشید. دانستن این که شما در این مبارزه تنها نیستید و دیگران نیز هستند که دچار این تغییرات ظاهری در سرطان می شوند، به شما کمک کرده احساس بهتری داشته باشید. صحبت با کسانی که با ظاهرشان مشکل دارند باعث دلگرمی شما شده و بینش شما را بالا می برد. همچنین می توانید نکاتی که نگاه شما را بهبود می بخشد بیاموزید.

 

با افراد خانواده خود صحبت کنید
با افراد خانواده خود صحبت کنید

با یک درمانگر صحبت کنید.

زندگی با سرطان معمولا بسیار دشوار است. برخورد با تغییرات ظاهری در سرطان که ایجاد می شود، می تواند باعث بدتر شدن آن شود. صحبت با یک درمانگر باعث می شود با آنچه تجربه می کنید و برخورد با تغییرات جسمی راحت تر بوده و باعث افزایش عزت نفس شما می شود.

افراد زندگی شما نیز ممکن است در زمام معالجه شما دچار ناراحتی شوند. خود را مثبت نگاه داشته تا اطرافیان نیز احساس خوبی داشته باشند. علاوه بر این می توانید نگرانی های خود را با عزیزان خود در میان بگذارید. اعضای خانواده و دوستان شما مایلند هر کاری انجام دهند تا شما احساس خوبی داشته باشید. در مورد هرآنچه دوست دارید با عزیزان خود صحبت کنید.

اگر به شنیدن پادکست علاقه دارید، به این قسمت رادیو عطارین گوش دهید: دکتر نیل برنارد چه توصیه ای در مورد سرطان دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *