چطور با اولین قاعدگی در بلوغ برخورد کنید؟

چطور با اولین قاعدگی در بلوغ برخورد کنید؟

پیش بینی اولین قاعدگی در بلوغ احتمالا استرس زا است. ممکن است فرزند شما نداند کجا و چه زمانی اتفاق می افتد. چون ممکن است این دوران در مدرسه باشند، احتمالا اولین بار در مدرسه اولین قاعدگی را تجربه کنند. پس با آموزش یک سری نکات و نحوه استفاده از پد، فرزندانتان را برای روبه رویی با اولین دوره قاعدگی خود آماده کنید.

نحوه استفاده از پد را به فرزند خود آموزش دهید.

 

نحوه استفاده از پد در قاعدگی در بلوغ
نحوه استفاده از پد

سعی کنید آموزش های لازم را به فرزند دختر خود بدهید تا در صورت مواجه با این مساله دچار بحران و استرس نشود.

  • به دختران خود آموزش دهید که همیشه یک پد در کیف و همراه خود داشته باشند. به آن ها این اطمینان را بدهید که این مساله خجالت آوری نیست، و در صورت عدم همراه داشتن پد، می توانند از دوست خود یا مربی بهداشت یک پد تهیه کنند.
  • ممکن است فرزند شما در اوایل با این موضوع کنار نیاید و استفاده از پد برایش مشکل باشد. به او اطمینان دهید که عادت خواهد کرد.
  • حتما توصیه کنید که پد را سه تا چهار ساعت یک بار تعویض کند. حتی اگر لازم است زودتر این کار را انجام دهد.

چطور فرزندتان خود را با شرایط تطبیق دهند؟

 

استفاده از دستمال
استفاده از دستمال

در زمان های بحرانی چه کار کنند؟

در دوران قاعدگی در بلوغ بسیاری نکات را باید به فرزند خود یاد دهید. مثلا اگر در شرایطی قرار گرفتند که پد نداشتند و نتوانستند پیدا کنند، بهتر است از تعدادی دستمال استفاده کرده تا زمانی که به خانه برسند.

 

صحبت با مربی بهداشت در مدرسه
صحبت با مربی بهداشت در مدرسه

به مربی بهداشت در مدرسه مراجعه کنند.

به فرزندان خود بگویید که در صورتی که نیاز به کمک داشته به مربی بهداشت خود مراجعه کنند. مربی در صورت نیاز به آن ها پد داده و اگر نیاز است مدتی دراز کشیده تا حس بهتری پیدا کنند. ممکن است نیاز باشد مربی به آن ها یک پد گرم کن یا کسیه آب گرم بدهد تا روی شکم خود قرار دهند یا در صورت داشتن درد با قرص درد آن ها را تسکین دهد.

 

مقابله با ترس قاعدگی در بلوغ
مقابله با ترس قاعدگی در بلوغ

به آن ها بگویید که خجالت نکشند.

مهم ترین مساله در اوایل دوره قاعدگی در بلوغ که دختران شما باید بدانند این است که خجالت نکشند و یک دید مثبت داشته باشند. ممکن است هنگام پریود شدن حس خوبی نداشته و اوایل برای آن‌ها سخت باشد. اما این یک بخش طبیعی و مهم زندگی آن هاست. این بدان معنی ست که فرزند شما در حال رشد و تغییر است. به آن ها یادآوری کنید که هر زنی این را مراحل گذرانده است. به فرزند خود بگویید به اطراف خود نگاه کند و ببیند که هر زن بالغی این فرایند را تجربه می کند. هرچه فرزند شما بیشتر در مورد قاعدگی بداند، راحت‌تر با آن کنار می‌آید.

نکاتی که فرزندتان از قاعدگی در بلوغ باید بداند!

 

آموزش در قاعدگی در بلوغ
آموزش در مورد قاعدگی در بلوغ

هرچه در این زمینه بیشتر بدانند، درک آن راحت تر است.

ممکن است اولین قاعدگی بسیار سبک و حتی شبیه خون نباشد. ممکن است تعدادی قطره خون در لباس خود حس کنند. حتی اگر خونریزی شدید بود جای نگرانی نیست.

به فرزند خود بگویید که ممکن است زمانی که برای اولین بار پریود شد، متوجه خیس شدن در لباس زیر خود بشود. اگر دخترتان از خون و خونریزی می ترسد، حتما به او بگویید که این خون نشانه زخم یا جراحت نیست، بلکه نشان می دهد شما سالم هستید.

با فرزند خود صحبت کنید
با فرزند خود صحبت کنید

حتما با فرزند خود قبل از قاعدگی صحبت کنید.

به فرزند خود این اطمینان را بدهید که همیشه در دسترس او هستید و در صورت نیاز حتما با یک فرد مورد اعتماد مانند مادر، خواهر یا مشاور صحبت کند. صحبت کردن یکی از بهترین راه های یادگیری در مورد آنچه باید بدانند است. هرگونه سوالی دارند راحت بپرسند و شما بدون حس خجالت به آن ها پاسخ دهید. حتی ممکن است دختران دوره های خود را همان سنی آغاز کنند که مادرانشان آغاز نموده اند. پس اطلاعات کافی در مورد اولین دوره و تجربیات خود در اختیار آن ها قرار دهید.

 

همیشه یک پد همراه داشته باشد
همیشه یک پد همراه داشته باشد

همیشه یک پد همراه خود داشته باشند.

به فرزند خود آموزش دهید که همیشه تعدادی پد در کیف یا کوله پشتی خود داشته باشد. همچنین برای این که خیالشان راحت باشد، در قاعدگی در بلوغ یک لباس زیر اضافه با خود داشته باشد تا در صورت نیاز از آن استفاده نماید. اگر فرزند شما در دوران پریودی حس درد و ناراحتی کرد، می توانید یک بسته قرص مسکن به او داده و توصیه کنید در صورت لزوم یک عدد مصرف نماید.

 

مقابله با درد پریودی
مقابله با درد پریودی

مراقب علائم قاعدگی باشید.

هیچ راه مطمئنی وجود ندارد که بفهمند قاعدگی شان نزدیک است. اما با توجه به نشانه ها می توانند نزدیکی آن را حدس زده و مجهز در مدرسه و مکان های دیگر حاضر شوند. برخی نشانه‌ها که می توانید به آن ها یاد دهید شامل، معده درد یا کمر درد، گرفتگی در شکم یا درد شدید در سینه که به معنای نزدیک شدن قاعدگی آن هاست.

دخترها معمولا اولین قاعدگی در بلوغ را از هشت تا 16 سالگی تجربه می کنند. میانگین آن 12 سالگی است. هرچه در سن کمتری تجربه کنند، برای آن ها سخت تر خواهد بود. پس سعی کنید از همان شروع سن بلوغ، دختران خود را آماده روبه رویی با طبیعی ترین مساله زندگیشان کنید.

گیاهانی برای تنظیم دوره قاعدگی

مهم است که فرزند شما دوره های منظمی از قاعدگی را تجربه کند. برای تنظیم یا کاهش درد قاعدگی در بلوغ، بهتر است از داروهای گیاهی که بدون عوارض و کاملا طبیعی هستند استفاده کنید. تعدادی از داروهای گیاهی که می توانید به راحتی از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و مصرف کنید به شرح زیر هستند:

  • رازیانه: این گیاه حاوی استروژن گیاهی است که همان هورمون زنانه محسوب می شود. مصرف رازیانه در اختلالات قاعدگی بسیار مفید است.
  • بابونه: برای کاهش دردهای دوران قاعدگی از عرقیات گیاهی مانند عرق بابونه استفاده کنید. توجه کنید که بهتر است مدتی قبل از شروع قاعدگی مثلا یک هفته روزی یک استکان عرق بابونه مصرف شود.
  • زنجبیل: دم کرده زنجبیل برای تسکین دردهای قاعدگی بسیار موثر است. یک قاشق مربا خوری زنجبیل را در آب جوش ریخته و بگذارید 10 دقیقه بماند، سپس آن را صاف کرده و آماده مصرف است.
  • ماساژ با روغن: به غیر از مصرف گیاهان، روغن زنجبیل، روغن رازیانه یا روغن بابونه، برای ماساژ در زیر ناف بهترین راه کاهش درد است. البته بهتر است این فرایند قبل از شروع قاعدگی انجام شود و در دوران قاعدگی توصیه نمی شود.

همچنین اگر فرزند شما دچار خونریزی شدید شد، می توانید با داروهایی گیاهی مانند خون سیاوش، شبدر، گشنیز تازه، اسفناج و… از خونریزی بیش از حد پیشگیری کنید. با مطالعه مقاله درمان خون ریزی قاعدگی از نسخه های کامل کنترل خونریزی شدید قاعدگی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *