چطور افزایش گابا در مغز به کاهش اضطراب کمک می‌کند؟

چطور افزایش گابا در مغز به کاهش اضطراب کمک می‌کند؟

گابا یا اسید گاما آمینوبوتیریک ، ماده ای شیمیایی در مغز است که به سلول های مغزی کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این فرایند کمک کرده تا ذهن خود را آرام کنید و فعالیت های مغزی با آرامش بیشتری انجام شوند. افرادی که دچار استرس، اضطراب یا تحریک بیش از حد هستند، معمولا کمبود گابا دارند. برای افزایش گابا در مغز، بهتر است فعالیت های بدنی و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. مکمل های طبیعی نیز به افزایش گابا کمک می کند. اگر نتوانستید این سطح را افزایش دهید، در مورد سایر گزینه های درمانی با پزشک صحبت کنید.

 

افزایش گاما با انجام فعالیت های بدنی

 

تمرینات یوگا را امتحان کنید
تمرینات یوگا را امتحان کنید

یوگا کار کنید.

یوگا با افزایش توانایی تمرکز و افزایش ذهن در لحظه می تواند به افزایش سطح گاما کمک کند. تمرین یوگا اغلب ترکیبی از وضعیت های ایستاده و تنفس عمیق است. این فرایند می تواند به شما در تنفس روانی کمک کرده و چگونه کنار آمدن با اضطراب را به شما آموزش می دهد. انجام حرکات یوگا دو تا سه بار در هفته، می تواند به افزایش گابا کمک کند.

سعی کنید در یک کلاس یوگا ثبت نام کنید یا با دنبال کردن فیلم های آموزشی، یوگا را در خانه انجام دهید.

 

پیاده روی کنید
پیاده روی کنید

پیاده روی کنید یا بدوید.

تمرینات بدنی باعث افزایش سطح قلبی شما شده و گابا را در مغز افزایش می دهد. پیاده روی یا دویدن به مدت سه تا چهاربار در هفته به افزایش گابا کمک می کند. برای ایجاد انگیزه در خود سعی کنید با دوستان یا یک گروه ورزشی این فعالیت را انجام دهید.

 

افزایش گابا با مراقبه
افزایش گابا با مراقبه

مراقبه یا تنفس عمیق را امتحان کنید.

مدیتیشن و تنفس عمیق باعث بالا رفتن سطح گابا می شود. مدیتیشن و تنفس عمیق را در مکانی خلوت انجام دهید. برای انجام تنفس عمیق، در حالتی راحت نشسته و چشمان خود را ببندید و به تعداد 4 بار تنفس کنید. این کار را چندین بار تکرار کرده تا احساس آرامش کنید.

برای مطالعه بیشتر: چگونه با فعالیت بدنی مناسب به بهبود سلامت مغز کمک کنیم؟

تنظیم رژیم غذایی

اسید گاما آمینوبوتیریک
بیشتر مواد غذایی سالم بخورید

غذاهای سرشار از گلوتامیک اسید بخورید.

گلوتامیک اسید می تواند به شکل گیری گابا در مغز کمک کند. رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید تا بیشتر غذاهای حاوی اسید گلوتامیک را شامل شود. برای مثال مواد غذایی زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

 • موز
 • جگر گاو
 • کلم بروکلی
 • برنج قهوه ای
 • ماهی
 • عدس
 • جو دوسر
 • میوه های خانواده مرکبات
 • سیب زمینی
 • سبوس برنج
 • اسفناج
از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید
از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید

از غذاهایی که حاوی اکسلیتوتوکسین ها هستند خودداری کنید.

مصرف بیش از اکسلیتوتوکسین می تواند منجر به افزایش اضطراب، بی خوابی، اختلالات ذهنی و استرس شود. پرهیز از غذاهای حاوی اکسلیتوتوکسین، سطح گاما را با گذشت زمان افزایش می دهند.

غذاهای فراوری شده و فست فودها سرشار از اکسلیتوتوکسین هستند که توصیه می شود از مصرف آن ها خودداری کنید. مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه و شیرین کننده های مصنوعی را نیز کاهش دهید. همچنین غذاهای حاوی عطر و طعم مصنوعی مانند ژلاتین، عصاره سویا، آب پنیر و … نیز حاوی اکسلیتوتوکسین هستند که بهتر است مصرف آن ها را قطع کنید.

 

گابا
چای سبز و چای جنسینگ بنوشید

چای سبز و دمنوش جینسینگ بنوشید.

چای سبز و چای جینسینگ می توانند به افزایش گابا کمک کنند. این نوشیدنی ها رایحه ای آزاد کرده که عملکرد اسید گاما آمینوبوتیریک را در مغز افزایش می دهند. بهتر است این چای ها را در منزل تهیه کرده و خود را به مصرف آن ها عادت دهید.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه با تغذیه مناسب از استرس جلوگیری کنیم؟

 

مکمل های افزایش افزایش اسید گاما آمینوبوتیریک
مکمل های افزایش افزایش اسید گاما آمینوبوتیریک

استفاده از مکمل ها برای افزایش اسید گاما آمینوبوتیریک در مغز

مکمل های گابایی هستند که ادعا دارند می توانند سطح گابا را در مغز افزایش دهند. برخی از پزشکان معتقدند این کار امکان پذیر نیست. زیرا مصرف یک مکمل گابا نمی تواند به رسیدن مغز گابا در مغز کمک کند. باز هم اگر تمایل به مصرف دارید، مصرف آن ها بی خطر است. اگر با مصرف این مکمل ها احساس آرامش کردید، احتمالا جواب می دهد.

تاورین اسیدهای آمینه هستند که با غلظت زیادی در مغز وجود دارند. این ماده مانند انتقال دهنده عصبی عمل کرده و می تواند گیرنده های گابا را در مغز شما فعال کند. مکمل های تاورین به آزادسازی گابا در مغز کمک می کند.

مکمل های منیزیم نیز به افزایش سطح منیزیم در مغز کمک می کنند. این فرایند باعث افزایش گاما در مغز می شود. مکمل های منیزیم به کاهش بی خوابی، استرس و کمبود انرژی نیز کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه با چند تکنیک راحت، قدرت مغز را افزایش دهیم؟

 

اسید گاما آمینوبوتیریک
زمان مراجعه به پزشک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

برخی داروهای ضداضطراب می تواند پذیرش مغز شما نسبت به گابا را افزایش دهند. داروهایی مانند Xanax و سایر داروهای ضد اضطراب بنام بنزودیازپین معمولا برای کاهش سطح اضطراب و افزایش سطح اسید گاما آمینوبوتیریک تجویز می شوند. با این حال ممکن است این داروها با عوارض جانبی همراه باشند. در مورد مصرف این گونه داروها حتما با پزشک مشورت کنید. این داروها می تواند اعتیادآور باشند و فقط برای مدت کوتاهی تجویز می شوند.

قبل از مصرف هرگونه مکمل نیز حتما با پزشک مشورت کنید. این امر به ویژه در صورتی که داروهای دیگری مصرف می کنید مهم است. در مورد سایر روش های درمانی افزایش گابا نیز با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است توصیه کند که برای افزایش گابا، رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی را امتحان کنید. به خصوص اگر تمایلی به مصرف داروهای ضد اضطراب ندارید. پیشنهاد اول پزشکان، قبل از استفاده از داروها، تغییر سبک و رژیم غذایی است.

معجون آرامش بخش عطارین حاصل ترکیب عرقیات گیاهان مختلفی می باشد که برای رفع استرس و اضطراب بسیار مفید است و با مصرف روزانه آن به آرامش مورد نیاز خود خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *