چطور از لخته شدن خون قاعدگی سریع جلوگیری کنیم؟

چطور از لخته شدن خون قاعدگی سریع جلوگیری کنیم؟

بسیاری از خانم ها در روزهای سنگین قاعدگی، لخته هایی در خون قاعدگی خود دارند که امری طبیعی است. بدن معمولا ضد انعقاد کننده هایی را آزاد می کند که از لخته شدن خون در قاعدگی جلوگیری کند. با این حال زمانی که دوره سنگین است و خون زیادی خارج می شود، ضد انعقاد کننده ها زمان کافی برای فعالیت ندارند که این امر باعث شده لخته های خون زیادی تشکیل شود. لخته های خون بزرگ به علت خونریزی شدید است، بنابراین برای جلوگیری از لخته شدن خون، بهتر است مشکل خونریزی شدید را حل کنید.

 

تشخیص خونریزی شدید و لخته شدن خون قاعدگی

بررسی لخته شدن خون قاعدگی
بررسی لخته شدن خون قاعدگی

لخته شدن خون قاعدگی را بررسی کنید.

یکی از علائم خونریزی شدید (که به آن منوراژی نیز گفته می شود) وجود لخته خون در جریان خون است. برای تشخیص این مورد، لخته های خون به اندازه یک چهارم یا بیشتر در نظر گرفته شده که معمولا به دلیل خونریزی شدید هستند. لخته های خون مانند خون قاعدگی منظم به نظر می رسند با این تفاوت که جامدتر و تقریبا شبیه ژله هستند. لخته های خون کوچک طبیعی بوده و نیازی نیست نگران شوید.

تعداد تعویض پد را بررسی کنید
تعداد تعویض پد را بررسی کنید

توجه کنید چند بار نیاز به تعویض پد بهداشتی دارید.

اگر بیش از هر 2 ساعت پد یا تامپون خود را عوض می‌کنید، این خونریزی شدید شناخته می‌شود. در واقع خونریزی شدید باعث تداخل در روند عادی زندگی شده زیرا دائما نگران کثیف شدن لباس های خود هستید. مثال واضح تر از خونریزی شدید این که، اگر هر ساعت پد خون را تعویض کرده و مجددا سریع خیس می‌شود، خونریزی سنگین محسوب می شود.

برای مطابعه بیشتر: چگونه در برابر پریود طولانی، طاقت بیاوریم؟

بررسی طول دوره های پریودی
بررسی طول دوره های پریودی

طول دوره های خون را بررسی کنید.

به طور عادی طول دوره ها 3 تا 7 روز طول می‌کشد. اگر طول دوره شما بیش از 10 روز است (یعنی مدت زمانی که خونریزی دارید) این نشان دهنده خونریزی شدید است که نیاز به بررسی پزشکی دارد.

علائم کم خونی را بررسی کنید
علائم کم خونی را بررسی کنید

مراقب علائم کم خونی باشید.

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که آهن کافی در خون وجود نداشته باشد. کم خونی اغلب در افرادی که مقدار زیادی خون از دست می دهند رخ می دهد. علائم اصلی کم خونی، خستگی و بی حالی و احساس ضعف است. کم خونی باعث کمبود آهن شده، اما به طور کلی کمبود آهن یکی از مشکلات رایج قاعدگی است و بیشتر در خانم ها دیده می شود.

معجون زنان عطارین معجونی برای تنظیم هورمون خانم ها و کاهش درد ناشی از خونریزی شدید

زمان مراجعه به پزشک

همیشه قبل از مراجعه به پزشک لیستی از علائمی که داشته اید تهیه کرده تا هنگام برخورد با پزشک مشکل خود را فراموش نکنید. از مطرح کردن مشلات خود با پزشک خجالت نکشید. برای مثال، لیستی به صورت زیر همراه خود داشتهب باشید:

 • جریان شدید خونریزی (در روزهای سنگین خونریزی، تعویض پد در هر ساعت به مدت 3 یا 4 ساعت پشت سر هم)
 • لخته شدن خون قاعدگی به اندازه چهارم
 • احساس ضعف و خستگی
 • جریان خون دائم در 12 تا 14 روز

تغییرات اساسی در زندگی که باعث ایجاد استرس و افزایش یا کاهش ناگهانی وزن می شوند نیز بر خونریزی شدید تاثیر دارند. ژنتیک نیز ممکن است بر لخته شدن خون قاعدگی تاثیر داشته باشد، ببینید آیا در خانواده خود فرد دیگری با خونریزی شدید مواجه است یا خیر؟

لخته شدن خون در قاعدگی
آزمایش خون

برای بررسی مشکل کم خونی، آزمایش خون بدهید.

اگر فکر می کنید دچار کم خونی هستید، از پزشک بخواهید برایتان آزمایش خون تجویز کند. با آزمایش خون، میزان آهن موجود در خون شما بررسی شده و اگر کمبود آهن داشته باشید، احتمالا مکمل های آهن یا افزایش آهن از طریق رژیم غذایی توسط پزشک توصیه می شود.

 

ر
معاینه جسمی توسط پزشک

معاینه جسمی توسط پزشک

ممکن است برای تشخیص لخته شدن خون قاعدگی، پزشک معاینه جسمی از طریق پاپ اسمیر انجام دهد. تست پاپ اسمیر به این صورت است که پزشک یک قطعه کوچک سلول را از دهانه رحم شما برای آزمایش خارج می کند. همچنین ممکن است نیاز به سونوگرافی یا هیستروسکوپی باشد. در هیستروسکوپی، یک دوربین کوچک در از طریق واژن به داخل رحم وارد شده و به پزشک اجازه می دهد مشکل را پیدا کند.

درمان خون ریزی شدید و لخته شدن خون قاعدگی

داروهای NSAIDs
داروهای NSAIDs

استفاده از داروهای NSAIDs

NSAID ها نوعی داروهای درد هستند که شامل ایبوپروفن و ناپروکسن می باشند. این داروها به کاهش درد و درمان خونریزی شدید کمک می کنند. این داروها همچنین میزان خونی که در طول دوره خود از دست می‌دهید و باعث لخته شدن خون قاعدگی می شوند، را کاهش می‌دهند.

هنگام مصرف NSAID، مراقب عوارض جانبی و افزایش خون ریزی باشید.

 

لخته شدن خون در قاعدگی
استفاده از داروهای ضدبارداری

در صورت نیاز از قرص های ضدبارداری استفاده کنید.

گاهی اوقات پزشک زمانی که خونریزی شدید دارید، داروهای ضدبارداری را تجویز می کند. داروهای ضدبارداری خوراکی می تواند دوره های شما را منظم کرده و میزان خونریزی شدید و در نتیجه لخته شدن خون قاعدگی را کاهش دهند.

گاهی اوقات خونریزی شدید و لخته شدن خون قاعدگی در اثر عدم تعادل هورمون ها ایجاد می شود که داروهای ضدبارداری خوراکی به تعادل هورمون های بدن کمک می کنند.

قرص های دیگری مانند قرص پروژسترون می توانند موثر باشند، همچنین برخی از دستگاه های داخل رحمی که هورمون آزاد می کنند به تنظیم هورمون ها کمک می‌کنند.

در مورد نقش افزایش پروژسترون در سلامت خانم ها، بیشتر بدانید!

 

استفاده از ترانگزامیک اسید
استفاده از ترانگزامیک اسید

استفاده از داروی ترانگزامیک اسید برای کاهش لخته شدن خون قاعدگی

 این دارو می تواند در کاهش زمان گردش خون به شما کمک کند. بهتر است این دارو را هنگام خونریزی شدید مصرف کنید. با خونریزی کمتر، لخته های خون کمتری خواهید داشت.

 

جراحی برای لخته شدن خون در قاعدگی
جراحی برای لخته شدن خون در قاعدگی

جراحی آخرین گزینه برای کنترل خونریزی شدید

اگر داروها به رفع مشکل شما کمک نکرد، جراحی گزینه آخر است. در اتساع و کرتاژ ، که معمولاً به عنوان D&C شناخته می شود، پزشک لایه بالایی در رحم و بخشی از روکش را برمی دارد، که می تواند به کاهش خونریزی و لخته شدن خون قاعدگی کمک کند. در فرسایش یا برداشتن آندومتر، بیشتر قسمت‌های رحمی برداشته می شود.

یک روش دیگر هیستروسکوپی جراحی است که در آن پزشک شما با دوربین کوچک، قسمت داخلی رحم را مشاهده می کند. سپس هرگونه فیبروم و پولیپ کوچک را خارج کرده و اگر مشکل دیگری وجود داشت که باعث کاهش خونریزی شود، بر روی آن کار خواهد کرد.

اگر هیچ کدام از این روش ها پاسخگو نبود، هیسترکتومی که شامل برداشتن رحم است، انجام می شود.

شما می توانید با چند گیاه فوق العاده برای خونریزی رحم ، به راحتی لخته شدن خون قاعدگی را کنترل و درمان کنید.

دیدگاه (2)

 • سحر پاسخ

  سلام ببخشید من چند وقت پیش اولیل پریودم ذو داشتم که ۱۰روز طول کشید و مقدار خونی که دفع میکردم بشدت زباد بود و لخته خونه زبادی داشتم
  الان بعد ۱۰که اون دفعه پریودم تموم شد دباره شدم البته در این ده روز ۲.۳بار هم به مقدار مسبتن کم خونریزی داشتم

  ایا این موضوع عادیه؟

  5 سپتامبر 2021 در 8:03 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *