چطور از غدد فوق کلیوی محافظت کنیم؟

چطور از غدد فوق کلیوی محافظت کنیم؟

در این مقاله قصد داریم در مورد غدد فوق کلیوی یا غده آدرنال و نحوه عملکرد آن در بدن انسان توضیح دهیم و در پایان اشاره ای بر سلامت و محافظت از این غده خواهیم داشت. در ادامه با ماه همراه باشید.

آشنایی با آناتومی غده فوق کلیوی

غده فوق کلیوی یا غده آدرنال مستقیم در بالای کلیه قرار دارد. دو غده فوق کلیوی در بدن وجود دارد هر دد بالای هر دو کلیه هستند. این غده نقش مهمی در حفظ هموستاز در داخل بدن دارد. این میزان با تعداد هورمون هایی که در گردش خون ترشح می شوند، نشان داده می شود. از نظر بافت شناسی، هر غده آدرنال از یک قشر و یک مدولا تشکیل شده است. قشر هر غده سه نوع هورمون را از سلول های تخصصی ترشح کرده که در نقاط مختلف درون قشر قرار دارند.

 

هورمون های ترشح شده توسط غدد فوق کلیوی

هورمون های آدرنال علاون بر آندروژن ها شامل آلدوسترون و کورتیزل است که هورمون های جنسی پیش ساز تستوسترون و استروژن هستند. این آندروژن ها به دلیل علائم بالینی شان در هنگام در تومورهای فوق کلیوی، در خانم ها به دلیل عمده بودن علائم بالینی بسیار مهم هستند. در مورد تومورهای فوق کلیوی، این آندروژن ها بیش از حد ترشح می شوند. این مورد می تواند باعث بروز بیماری های مردان از جمله رشد موها و تعمیق صدا شود.

برای مطالعه بیشتر: چطور با چند روش ساده چربی احشایی را کاهش دهیم؟

 

اختلالات غدد فوق کلیه
اختلالات غدد فوق کلیه

اختلالات غده فوق کلیوی

این اختلالات از نظر بالینی در مردان اهمیت کمتری دارند. این امر به این دلیل است که منبع آندروژن ها در مردان غدد فوق کلیوی نیست، بلکه بیضه و دستگاه تناسلی نر است. سلول های تخصصی موجود در بیضه که سلول های لیدیگ نامیده می شوند، معمولا هورمون تستوسترون را به وفور در گردش خون ترشح می کنند. این هورمون مسئول ویژگی های الگو مردانه در مردان مانند رشد مو است. این هورمون همچنین مسئول تولید اسپرم از طریق فرآیند اسپرماتوژنز است.

 

اطلاعاتی در مورد هورمون های غده فوق کلیوی

در خانم ها تولید آندروژن از نظر بالینی، اهمیت ویژه ای دارد. هورمون های مهم دیگر که توسط غده فوق کلیوی ترشح می شود، کورتیزول نام دارد. این هورمون استروئیدی است که محلول در آب نیست. این ویژگی شیمیایی به آن اجازه می دهد تا به لایه فسفولیپید غشای سلولی در سلول های هدف نفوذ کند. به همین دلیل سیگنالینگ از این هورمون ها با هورمون های محلول در آب مانند وازوپرسین پلی پپتیدی متفاوت است.

اطلاعاتی در مورد هورمون کورتیزول

غلظت کورتیزول در خون به شدت توسط مکانیسم بازخورد منفی از غده هیپوفیز در پایه مغز تنظیم می شود. کورتیزول به صورت تجربی به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می شود. بنابراین معمولا در جراحی پیوند اعضا برای غیرفعال کردن سیستم ایمنی بدن به منظور جلوگیری از رد شدن عضو پیوند شده در بدن استفاده می شود. کورتیزول همچنین به دلیل فشار خون بالا در غلظت های بالای خون شناخته می شود. علاوه بر این ها، این هورمون روی سطح گلوکز خون نیز تاثیر دارد.

اطلاعاتی در مورد فیزیولوژی کورتیزول موجود در خون

مقدار زیاد کورتیزول در خون مانند مواردی که در سندرم کوشینگ اتفاق می افتد می تواند باعث ایجاد گلوکز بیش از حد در خون شود. این عمل به نوبه خود می تواند باعث ایجاد دیابت در افراد شود. این هورمون توسط یک هورمون از غده هیپوفیز قدامی تنظیم می شود که به آن هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین گفته می شود. اختلالات سطح کورتیزول در خون یا به صورت اضافی یا با کمبود این هورمون در خون آشکار می شود. این دو اختلال علائم بالینی متفاوتی دارند. کورتیزول در فشار خون نیز تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید: چطور رژیم کتوژنیک به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 

غدد فوق کلیوی باعث فشار خون بالا می شوند
غدد فوق کلیوی باعث فشار خون بالا می شوند

علائم مختلفی که هورمون کورتیزول همراه دارد.

میزان بیش از حد این هورمون می تواند باعث فشار خون شود. کورتیزول از طریق یک کد ژنتیکی از DNA این سلول ها در سلول های تخصصی غدد فوق کلیوی ساخته می شود. همچنین آندروژن ها و آلدوسترون با استفاده از کدهای ژنتیکی DNA سلول های تخصصی غدد فوق کلیوی ترکیب می شوند. آلدوسترون نوع سوم هورمون هایی هستند که وسط غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. این هورمون استروئیدی است که از نظر بالینی در حفظ فشار خون طبیعی در انسان مهم است.

تغییر غلظت هورمون کورتیزول می تواند فشار خون را تغییر داده و باعث افزایش یا کاهش فشار خون شود. تاثیر اصلی این هورمون بر جذب یون های سدیم در لوله های کلیوی است.

 

فیزولوژی غده آدرنال
فیزولوژی غده آدرنال

بررسی فیزولوژی غدد فوق کلیوی

غده آدرنال دو هورمون مهم ترشح می کند که اپی نفرین و نوراپی نفرین هستند. این دو ترکیب آلی معمولا توسط سلول های عصبی سیستم عصبی اتونوم ترشح می شوند. این هورمون های در غلظت های زیاد مانند فشار خون بالا و ضربان قلب بالا، باید ایجاد شرایط استرس زا می شوند. مهم ترین علامت بالینی که شامل مدولا غده فوق کلیوی است، فئوکروموسیتوم نامیده می شود. این سندروم با ترشح بیش از حد اپی نفرین در خون مشخص می شود. علائم اصلی این اختلال، فشار خون بالا است. این دو هورمون تقارن سمپاتیک سیستم عصبی اتونوم را در انسان تحریک می کنند.

گیاهان دارویی موثر برای سلامت غدد فوق کلیه

غدد فوق کلیه می توانند قربانی عمده ای از عوامل استرس زا شوند که نتیجه آن خستگی آدرنال است. اما یکی از راه های تقویت سلامت غده آدرنال از طریق رژیم غذایی مناسب است.

  • شیرین بیان: ریشه شیرین بیان حاوی اسید گلیسیریزین است که شکستن کورتیزول را مهار کرده و این هورمون به سطوح عادی کمک می کند.
  • روغن نارگیل: تری گلیسریدهای زنجیره متوسط در روغن نارگیل به راحتی گوارش می شوند و به عنوان شکلی از انرژی مستقیم استفاده می شوند. روغن نارگیل به حفظ سطوح انرژی کمک کرده و در صورت مصرف متعادل خستگی آدرنال را کاهش می دهد.
  • ویتامین ث: این ویتامین آنتی اکسیدانی قدرتمند در تولید کورتزول در غده آدرنال است. ویتامین ث همچنین در تولید نوراپی نفرین، اپی نفرین و دوپامین مورد نیاز است. این ویتامین برای احیای غدد فوق کلیه مناسب است.

برای مطالعه بیشتر: چگونه کاهش متابولیسم به افزایش وزن کمک می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *