چطور از شر بیماری روانی خلاص شویم؟

چطور از شر بیماری روانی خلاص شویم؟

بهبودی از بیماری روانی فرایندی سخت و دشوار است. اما در بسیاری موارد امکان پذیر است. اگر به دنبال درمان نیستید، کاملا در اشتباهید، هرچه زودتر برای درمان بیماری روانی اقدام کرده و زودتر فرایند بهبودی خود را شروع کنید.

 

برای درمان بیماری روانی کمک بگیرید
برای درمان بیماری روانی کمک بگیرید

از دیگران کمک بگیرید.

 • با یک پزشک مورد اعتماد ملاقات کرده، بیماری های روانی در نتیجه اختلالات مغز یا رابطه پیچیده بین مغز و محیط فعلی شما هستند. پزشک به علائم شما دقت کرده و داروی مورد نیاز را تجویز می کند. او همچنین می تواند یک پزشک یا درمانگر مناسب را به شما معرفی کند.
 • اگر پزشک دارویی تجویز کرد، با توجه به دستورالعمل دارو را استفاده کنید. ممکن است بیماری روانی ناشی از عدم تعادل شیمایی در مغز باشد. دارو این عدم تعادل را اصلاح یا کاهش می دهد.
 • ممکن است به روان درمانی نیاز داشته باشید. روش های درمانی مانند شناخت رفتاری، رفتار درمانی و مشاوره عمومی می تواند به درمان انواع بیماری های روانی کمک کند. درمان کمک کرده علائم خود را مدیریت کرده و روزهای بد را پشت سر گذاشته و مشکلات را حل کنید. در غیر این صورت علائم تشدید خواهد شد.

 

درمان بیماری روانی
از حمایت اطرافیان استفاده کنید

یک پشتیبان عاطفی پیدا کنید.

 • با کسانی که دوستشان دارید و به آن ها اعتماد دارید صحبت کنید. در این دوران شما نیاز به حمایت و پشتیبان دارید، پس به دنبال صحبت با فردی باشید که شما را درک کند.
 • همسر، بهترین دوست، والدین، خواهر یا بردار بزرگتر خود را برای صحبت و درد و دل انتخاب کنید. این فرد بزرگترین حامی شما در بدترین وضعیت شماست. او به حرف ها، اشک ها و عصبانیت شما گوش داده و برای فوریت های پزشکی نیز در دسترس است.
 • ممکن است ترجیح دهید تنها باشید و استراحت کنید. ولی تا جای ممکن با عزیزانتان وقت بگذرانید. تنهایی برای شما خوب نیست. حتی اگر دیدن یک فیلم یا گپ کوتاه در کنار آن ها باشد. حمایت عاطفی بهترین راه برای مدیریت بیماری روانی است.

در این دوران بیشتر مراقب خود باشید.

مراقب خود باشید
مراقب خود باشید

خود را برای درمان آماده کنید.

بهبودی با مرحله اولیه آغاز می شود که می فهمید: “تغییر مثبت ممکن است”.

زندگی بهتر امکان پذیر است و می توانید آن را پیدا کنید. اما زمان می برد. ممکن است روزهای بدی رد پیش داشته باشید، بیماری شما عود می کند. روزهایی که نمی خواهید از رختخواب بلند شوید. همچنین روزهای خوبی را خواهید گذراند، روزهایی پر از خنده و امید که در آن روز سپاسگزارید که زنده اید. بهبودی به این معناست که نسبت به گذشته بهتر هستید و تشخیص دهید روزهای بد موقتی هستند.

 

به نیازهای جسمی خود توجه کنید
به نیازهای جسمی خود توجه کنید

نیازهای جسمی خود را برآورده کنید.

استرس در بدن می تواند استرس ذهن شما را بدتر کند. روزانه هشت تا ده ساعت بخوابید. میوه و سبزیجات به میزان کافی میل کنید. به اندازه کافی غذا بخورید و روزانه 30 دقیقه ورزش کنید.

یک پیاده روی ساده در اطراف خانه می تواند حال شما را بهتر کند. روزانه سه وعده غذا بخورید حتی اگر گرسنه نیستید. بیماری روانی می تواند اشتها را مختل کند. مهم نیست وزنتان چقدر است، شما باید بخورید.

به نظافت خود بیشتر برسید. ممکن است این کارها دشوار باشد اما تمیز ماندن به بهبودی شما کمک می کند. دوش بگیرید، لباس تمیز بپوشید، دندان خود را مسواک بزنید. برای ایجاد حس بهتر، لباس مورد علاقه خود را بپوشید، یک شلوار راحت، یا از لوازم مورد علاقه خود استفاده کنید.

 

از افراد استرس زا دوری کنید
از افراد استرس زا دوری کنید

کارهای استرس زا و افراد اضافی را از زندگی خود بیرون کنید.

اگر از کارتان راضی نیستید و یا رئیس تان استرسی زیادی به شما وارد می کند، شاید وقت آن رسیده که یک شغل جدید انتخاب کنید. اگر فردی در خانواده شما را ناراحت می کند، وقت آن رسیده از صحبت با او دوری کنید. سلامتی شما در درجه اول است. پس زندگی خود را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید.

روی سرگرمی های خود کار کنید. وقت خود را با افرادی بگذرانید که به شما آرامش می دهند، کتاب بخوانید و با دوستان خوبتان معاشرت کنید.

 

در مورد احساسات خود صحبت کنید
در مورد احساسات خود صحبت کنید

در مورد احساسات خود صحبت کنید.

احساسات شما مهم است. شنیدن برای سلامتی روانی شما مهم است. اگر می خواهید در مورد احساساتتان با کسی صحبت کنید، آن را از خود دریغ نکنید. اشکالی ندارد که بخواهید کسی به آن ها گوش دهد. فقط فرد مناسب را بیابید.

شعر، نقاشی، مقاله، موسیقی، رقص و … فعالیت های برای بیان احساسات است و به زندگی شما معنی می دهد، این راه ها را امتحان کنید.

 

از آنچه لذت میبرید استفاه کنید
از آنچه لذت میبرید استفاه کنید

راهی برای لذت بردن از زندگی بیابید.

سعی کنید بفهمید چه چیزی در زندگی شما بیشترین ارزش را دارد؟ چه کسی را دوست دارید؟ عاشق چی هستید؟ و منتظر کدام قسمت روز هستید که اتفاق بیوفتد؟

سعی کنید به دنبال لحظات شاد زندگی باشید و آن ها را زندگی کنید. هر روز، روز خوبی نیست. اما روزهای خوب ارزش زندگی کردن دارند.

 

داروهای گیاهی را امتحان کنید
داروهای گیاهی را امتحان کنید

داروهای گیاهی به آرامش شما کمک می کند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد راهکارهای طب سنتی و داروهای گیاهی آرام بخش، برای آرامش اعصاب و روان جایگزین خوبی برای قرص های آرام بخش و درمان بیماری روانی است:

 • اسطوخودوس: گیاه اسطوخودوس برای تقویت هوش و ذهن مناسب است. مصرف این گیاه به شما آرامش داده و برای عدم استرس و نگرانی بسیار مفید است.
 • سنبل الطیب: این گیاه دارای موادی است که برای درمان بیماری روانی و انواع مشکلات اعصاب و روان، استرس، افسردگی و اضطراب، تقویت سیستم اعصاب، کم خوابی و بی خوابی بسیار مفید است. طبع گرم و خشک سنبل الطیب حس خوب و آرامش به شما می دهد.
 • شیرین بیان: این گیاه، هورمونی قوی برای جلوگیری از استرس و کاهش اضطراب است. شیرین بیان با تنظیم کردن میزان قند خون، اعصاب را آرام کرده و بدن شما را آرام می کند.
 • گیاه بنفشه: اگر افسردگی و استرس دارید و به دنبال قرص های آرام بخش هستید، بنفشه انتخاب مناسبی است. اگر حس سردرد و نگرانی دارید، پیشنهاد می کنیم برای آرامش اعصاب خود گیاه بنفشه را دم کرده یا از روغن بنفشه استفاده کنید.

گیاهان دارویی بسیاری برای آرامش اعصاب و روان موجود است که از آن ها استفاده کنید. ولی به شدت تاکید می کنیم که گیاهان دارویی را با مشورت پزشک و نظر متخصص طب سنتی مصرف نمایید.

دیدگاه

 • پیام غلامرضایی پاسخ

  مطلب خوبی بود

  26 دسامبر 2019 در 10:46 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *