چطور از سردردهای شدید بعد از ورزش جلوگیری کنیم؟

چطور از سردردهای شدید بعد از ورزش جلوگیری کنیم؟

برخی افراد هنگام دویدن یا پس از انجام ورزش های شدید، دچار سردرد می شوند. این حالت، سردرد ورزشی نامیده می شود. دو نوع سردرد ورزشی وجود دارد: سردردهای ورزشی اولیه که معمولا بی ضرر بوده و به راحتی قابل درمان هستند و سردرهای تمرینی ثانویه که به دلیل مشکلات اساسی کشنده مغزی ایجاد می شوند. نحوه تشخیص سردردهای ورزشی و نحوه درمان آن ها به شما کمک کرده تا حس بهتری داشته باشید و زندگی خود را بدون درد ادامه دهید.

درمان سردردهای ورزشی اولیه

 

تشخیص علائم سردرد ورزشی
تشخیص علائم سردرد ورزشی

علائم را تشخیص دهید.

سردرد ورزشی اولیه که معمولا شایع ترین سردردهای ورزشی هستند. دلیل اصلی ابتلا به این سردردها مشخص نیست، هرچند که برخی از پزشکان معتقدند که سردرد ورزشی با رگ های خونی گشاد شده ناشی از فعالیت شدید ارتباط داشته باشند. علائم شایع سردردهای ورزشی اولیه شامل موارد زیر هستند:

 • دردی شدید و لرزنده دز یک یا هر دو طرف سر.
 • سردردهایی که بلافاصله پس از فعالیت شدید شروع می شوند.
 • سردردهایی که از 5 دقیقه تا 48 ساعت ادامه دارند.

 

داروهای مسکن برای درمان سردرد
داروهای مسکن برای درمان سردرد

استفاده از داروهای مسکن برای درمان سردرد

برخی داروها هستند که به درمان سردردهای اولیه ورزشی کمک می کنند. افرادی که سردردهای قابل پیش بینی دارند، ممکن است لازم باشد قبل از تمرین، دارو مصرف کنند و افرادی که سردرهای نامنظم ورزشی و غیرقابل پیش بینی دارند معمولا نیاز است روزانه دارو مصرف کنند. اگر فکر می کنید به دارو نیاز دارید بهتر است قبل از مصرف داروها با پزشک مشورت کنید.

معجون سردرد و میگرن عطارین کاملا گیاهی بوده و شما می توانید با مصرف آن خود را از انواع مسکن ها بی نیاز کنید.

 

جلوگیری سردرد ورزشی در آینده
جلوگیری سردرد ورزشی در آینده

از سردرد ورزشی در آینده جلوگیری کنید.

برخی تحقیقات نشان داده که انجام فعالیت های گرم کردن قبل از شروع ورزش از بروز سردرد ورزشی جلوگیری می کند. هرچند راهی برای اطمینان از بازگشت سردردهای ورزشی در افراد مستعد این بیماری وجود ندارد، اما پزشکان معتقدند که برخی از شرایط محیطی و پزشکی افراد در معرض خطر را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. عوامل مرتبط با سردرد ورزشی اولیه عبارتند از:

 • ورزش در هوای گرم یا مرطوب
 • ورزش در ارتفاع زیاد
 • داشتن سابقه خانوادگی میگرن یا سردردهای مزمن

درمان سردردهای ورزشی ثانویه

تشخیص علائم سردرد ورزشی ثانویه
تشخیص علائم سردرد ورزشی ثانویه

تشخیص علائم سردرد ورزشی ثانویه

علائم سردرد ورزشی ثانویه شبیه به سردردهای ورزشی اولیه است اما شدیدتر. علاوه بر درد در یک یا دو طرف سر، ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنند:

 • استفراغ
 • سفتی گردن
 • اختلال در دید
 • از دست دادن هوشیاری

علائم حداقل از 24 ساعت تا چندین روز متوالی ادامه دارد.

 

درمان سردردهای ورزشی ثانویه

برخی از داروهای مورد استفاده برای سردردهای ورزشی اولیه ممکن است علائم سردردهای ورزشی ثانویه را کاهش دهند. با این حال دوره دقیق درمان به علت سردرد ورزشی بستگی دارد.

اگر سردردهای ناگهانی و غیرمنتظره پس از ورزش دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر سردردها را به عنوان بدترین سردرد زندگی خود می دانید، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی است.

 

علت سردرد ورزشی
علت سردرد ورزشی ثانویه

علت سردردهای ورزشی ثانویه

شرایط و علت های مختلفی باعث سردردهای شدید ورزشی می شوند. اگر فکر می کنید سردرد ورزشی ثانویه دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. موارد زیر همه دلایل سردردهای ورزشی ثانویه اند که جدی هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری است:

 • خونریزی بین مغز و غشای آن
 • ناهنجاری رگ های خونی در مغز یا در نزدیکی آن
 • تومورها که بدخیم و خوش خیم هستند.
 • انسداد جریان عفونت مایعات مغزی
 • ناهنجاری های رشدی در سر، گردن یا ستون فقرات

اقدام های پیشگیرانه از سردرد ورزشی

 

آب زیاد بخورید
آب زیاد بخورید

آب زیاد بخورید تا هیدراته بمانید.

آب کافی فشار داخل شریان را کاهش می دهد و میزان ورود خون به مغز را محدود می کند. این کار ممکن است باعث بروز میگرن شود. در زمان ورزش سعی کنید آب بنوشید یا حداقل مطمئن شوید که پس از تمرینات ورزشی مجددا هیدراته شده اید تا به بازگرداندن خون به مغز خود کمک کنید.

میزان آبی که می نوشید بستگی به میزان ورزش و میزان تعریق دارد. به عنوان یک قاعده کلی، اگر بدن هیدراته باشد، رنگ ادرار تقریبا روشن است. ادرار تیره نشانه کم آبی است. بهتر است قبل از ورزش آب بخورید تا در طول ورزش از کمبود آب جلوگیری کنید.

 

انتخاب رژیم سالم غذایی
انتخاب رژیم سالم غذایی

رژیم سالم غذایی داشته باشید.

برخی از عوامل تغذیه ای باعث سردرد و میگرن در بعضی از افراد می شود. به طور کلی اگر مستعد سردردهای میگرنی هستید از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.

همچنین غذاهای فراوری شده، ترشیجات و تخمیر شده باعث تشدید سردرد می شوند. اگر معمولا بعد از ورزش سردرد میگیرید، از هیچ وعده غذایی نگذرید. حذف یک وعده غذایی باعث سردرد در برخی افراد می شود.

بخوانید: آیا می دانید تأثیر کافئین بر بدن شما چه می باشد؟

 

کنترل قند خون
کنترل قند خون

هیپوگلیسمی را کنترل کنید.

هیپوگلیسمی یا پایین بودن قند خون در برخی افراد باعث سردر می شود. اگر قند خونتان پایین است و بعد از دویدن دچار سردر می شوید، سعی کنید با مصرف کربوهیدارت های زیر قند خون خود را بالا نگه دارد:

 • میوه هایی از جمله موز و سیب
 • آب نبات و شیرینی در حد اعتدال
 • آب میوه

 

استفاده از داروهای ضدالتهاب
استفاده از داروهای ضدالتهاب

برای تسکین درد از NSAID استفاده کنید.

برای تسکین سریع درد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده کنید. NSAID ها ماده شیمیایی موجود در بدن را که باعث التهاب و درد می شوند را مسدود می کند. بهتر است این داروها را با معده خالی مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث سوزن معده شوند. برخی از داروهای ضدالتهابی شامل:

 • ایبوپروفن (Advil ، Midol ، Motrin و غیره)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • ناپروکسن (Aleve)

اگر می خواهید سردرد خود را با طب سنتی درمان کنید، نسخه طب سنتی برای درمان سردرد را مطالعه کنید.

درمان علائم سردرد ورزشی
درمان علائم سردرد ورزشی

علائم سردردهای ورزشی را درمان کنید.

برخی از روش های معمول درمان میگرن ممکن است در کاهش درد ناشی از سردردهای ورزشی موثر باشند.

 • از یک کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید. استفاده از یک کمپرس گرم یا سرد روی سر یا گردن در برخی افراد میگرن را درمان می کند.
 • در برخی افراد نیز ماساژ و مقادیر کمی کافئین در کاهش درد میگرن مفید هستند.

مطالعه بیشتر: با نسخه های گیاهی به جنگ میگرن بروید.

 

درمان سردردهای برگشتی
درمان سردردهای برگشتی

سردردهای برگشتی را درمان کنید.

سردردهای معکوس معمولا در برخی افراد که به طور منظم داروهای ضد سردرد و بدون نسخه مصرف می کنند، اتفاق می افتد. تنها راه جلوگیری از بروز سردردهای برگشتی یا معکوس محدود کردن داروهای ضد درد است.

بستری شدن در بیمارستان نیز ممکن است موثر باشد. اگر دچار سردردهای برگشتی هستید، از مصرف کافئین خودداری کنید. کافئین در برخی افراد باعث سردردهای برگشتی می شود.

 

از داروهای گیاهی استفاده کنید.

درمان های بسیاری برای کاهش سردرد وجود دارند اما استفاده از داروهای گیاهی نیز به کاهش سردرد بدون قرص کمک می کند. هرچند بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارو حتی گیاهی با پزشک مشورت کنید.

 • روغن نعناع فلفلی و اسطوخدوس

هردو خاصیت آرام‌بخشی و بی‌حس‌کنندگی دارند. به‌ همین دلیل در تسکین و درمان سردرد مؤثرند. روغن نعناع ‌فلفلی اثر خنک‌کنندگی طولانی‌مدتی روی پوست دارد. عرق نعنا فلفلی همچنین موجب افزایش جریان خون پوستی در ناحیه‌ی پیشانی و تسکین انقباضات عضلانی می‌شود. روغن اسطوخدوس به‌طور معمول به‌عنوان یک روش بی‌خطر و مؤثری جهت درمان سردردهای میگرنی است.

 • چای سبز

چای سبز برای سردرد مناسب است. چای سبز را با مقداری عسل دم کنید و وقتی سردرد دارید آن را بنوشید.

 •  زنجبیل

مقداری زنجبیل را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید. در صورت تمایل لیمو ترش هم اضافه کنید و بجوشانید و سپس میل کنید. اگر مشکلات صفراوی دارید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

 • دارچین

دارچین یک داروی اساسی برای تسکین سردرد است. مقداری دارچین را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. برای چند دقیقه بجوشد و از نوشیدن آن لذت ببرید.

 •  بابونه

بابوبه را می توانید به صورت چای یا عرق بابونه مصرف نمایید. اگر نسبت به گل ها حساسیت دارید، ممکن نسبت به بابونه واکنش نشان دهید پس بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

 • میخک

گیاه میخک نیز برای تسکین و درمان سردرد ورزشی مناسب است. مقداری میخک را در آب جوش دم کنید و و پس از چند دقیقه آن را میل نمایید.

برای اطلاع بیشتر در مورد آسیب های ورزشی پیشنهاد می کنیم بخوانید: چطور قبل از پیری، از آسیب های شدید ورزشی جلوگیری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *