چطور از اختلالات ذهنی جلوگیری کنیم؟ (قسمت اول – تکنیک های آرامش)

چطور از اختلالات ذهنی جلوگیری کنیم؟ (قسمت اول – تکنیک های آرامش)

اختلالات ذهنی، یک وضعیت روانی حاد موقت است که استرس و کاهش عملکرد طبیعی همراه است. اختلالات ذهنی می تواند علائمی شبیه اضطراب و افسردگی داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که اصطلاح اختلال ذهنی یا عصبی یک اصطلاح پزشکی یا روانشناختی نیست و نشان از اختلال خاصی ندارد. مدیریت استرس و مراقبت از خود، راه هایی برای کاهش استرس و جلوگیری از واکنش های حاد در برابر استرس است.

از نظر روحی سالم بمانید و از خود مراقبت کنید.

سعی کنید بین چیزهای قابل کنترل و غیر قابل کنترل تفاوت قائل شوید. اگر احساس کنید بر زندگی خود کنترلی ندارید، دچار استرس می شوید. بنابراین سعی کنید آنچه را نمی توانید تغییر دهید، بپذیرید. انجام این کار باعث می شود کنترل بیشتری داشته و با استرس خود راحت‌تر مقابله کنید. سعی کنید سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. آیا این وضعیت قابل اجتناب است؟
  2. کدام قسمت از این وضعیت را می توانم کنترل کنم؟
  3. آیا بخشی از اوضاع هست که فعلا باید آن را بپذیرم؟ چون نمی توانم آن را کنترل کنم؟
  4. برنامه من برای موقعیت هایی که می توانم کنترل کنم، چیست؟

سعی کنید به آینده نگاه کرده و از خود بپرسید آیا این وضعیت در یک سال یا 5 سال آینده اهمیت خواهد داشت؟ آیا این وضعیت، موارد دیگری را در زندگی شما تحت تاثیر قرار می دهد؟ کنترل این وضعیت چقدر مهم است؟

 

احساسات خود را بنویسید
احساسات خود را بنویسید

به احساسات، نگرانی ها و واکنش های خود توجه کنید.

چشمان خود را نسبت به نحوه واکنش و نحوه بیان احساسات و عواطف باز نگه دارید. همه ما لحظه های احساسی داریم، مخصوصا وقتی با حوادث استرس زا روبه رو می شویم، اما مهم است که بدانیم عدم برخورد با این احساسات، باعث استرس بیشتری می شود.

برای کاهش استرس ناشی از احساساتتان، احساسات روزانه خود را بنویسید. نوشتن دارای مزایای سلامتی بسیاری از جمله ارتقا بهزیستی ذهنی، بهبود عزت ذهن و کاهش استرس است. در مورد آنچه در طول روز اتفاق افتاده است، بنویسید و از آن به عنوان راهی برای رعایی از تنش عاطفی استفاده کنید.

می توانید با کسی که به او اعتماد دارید و به شما گوش می دهد صحبت کنید. زمانی که حمایت اجتماعی به شما در احساس دوست داشتن و مراقبت از شما کمک کند، استرس نیز کاهش می یابد.

 

از خودتان راضی باشید
از خودتان راضی باشید

در مقابل انتظارت خود، انعطاف پذیر باشید.

وسواس کمال، ممکن است باعث تفکیک ذهنی شود. آیا بیش از حد نسبت به خود سخت گیر هستید؟ یا خود را نسبت به آنچه هستید، بیشتر تحت فشار قرار می دهید؟

برخی افراد احساس می کنند که باید کامل باشند و سخت خود را تحت فشار قرار می دهند. سعی کنید تمرین کنید که برای خود کافی باشید. فراموش نکنید که مهم نیست که چه کاری انجام می دهید یا چگونه آن را انجام می دهید؟ همیشه جایی برای بهبود وجود دارد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید: چگونه با چند راهکار ساده مراقب ذهن و بدن خود باشیم؟

 

 

اختلالات ذهنی
نه گفتن را یاد بگیرید

بیاموزید که چگونه “نه” بگویید.

تمایل ما برای پرهیز از توهین به دیگران با نگفتن “نه”، ما را به سمت اختلالات ذهنی سوق می دهد. “بله” گفتن بدون تعیین مرزها می تواند باعث ویران شدن زندگیمان شود. همچنین می تواند باعث آسیب به وظایف اصلی، فعالیت ها و مسئولیت ها و بهره بری تان شود. یاد بگیرید که چگونه “نه” بگویید. “نه” گفتن اولین قدم برای بهره وری از عقل‌تان است. “نه” گفتن به معنای این است که نه تنها شما به بهزیستی خود اهمیت می دهید، بلکه به دیگران نیز اهمیت داده و از وظایف خود انرژی و ظرفیت ذهنی دارید.

پاسخ های خود را مستقیم و ساده بدهید. نیاز نیست دنبال بهانه باشید. یک پاسخ ساده “نه، متاسفم، من این هفته مشغله زیادی دارم” به شما کمک خواهد کرد.

 

اختلالات ذهنی
کارهایی انجام دهید که از آن لذت می برید.

کارهایی انجام دهید که از انجام آن لذت می برید.

سعی کنید یک سرگرمی انتخاب کنید که مورد علاقه شماست. سرگرمی می تواند هر کاری مانند نقاشی، باغبانی، موسیقی، رقص و … باشد. سرگرمی ها ذهن شما را از استرس روزمره خارج می کند. حتی اگر زمانی کوتاهی را برای تفریح قرار دهید، این زمان، روحیه شما را تقویت می کند. کار زیاد باعث استرس می شود، سعی کنید زمانی را برای استراحت و اوقات فراغت خود قرار دهید، تا استرس شما کاهش یابد.

 

زیاد بخندید
زیاد بخندید

هر چند وقت یک بار بخندید.

برای مقابله با اختلالات ذهنی سعی کنید فیلم های کمدی مورد علاقه خود را تماشا کنید. حتی خندیدن با عزیزانتان بهتر است. خندیدن خواص تسکین دهنده ای بر استرس داشته و باعث آزاد شدن اندروفین ها در مغز می شود. این اندروفین ها، بدن را شل کرده و اثرات بعد از خندیدن می تواند تا 45 دقیقه بعد ادامه داشته باشد. خنده باعث تقویت سیستم ایمنی بده شده و درد را کاهش می دهد، که هر دو برای تسکین استرس بسیار مهم هستند. خندیدن همچنین باعث تقویت روحیه و کاهش اضطراب می شود.

 

برای کاهش اختلالات ذهنی تمرینات مراقبه را تمرین کنید.

تمرینات ذهنی مانند مراقبه کمک کرده تا استرس کاهش یافته و از اختلالات ذهنی دور شوید. مراقبه همچنین احساس اعتماد به نفس را بهبود می بخشد. مدیتیشن به مغز اجازه می دهد تا روند ذهنی روز خارج شوید که در نهایت باعث کاهش استرس و بهبود خلاقیت می شود.

 

به روانپزشک مراجعه کنید
به روانپزشک مراجعه کنید

از یک متخصص بهداشت روان، کمک بگیرید.

اگر کارهای بالا پاسخگو نیازهای روانی شما نیست، بهتر است با یک روانشناس، روانپزشک یا درمانگر ملاقات کنید. این متخصصان به درمان اختلالات روانی کمک کرده و باعث می شوند احساس بهتری داشته باشید. نوعی درمان به نام شناخت رفتاری می تواند برای متوقف کردن الگوهای تفکر منفی استفاده شود و به شما کمک کند روی احساسات خود کنترل بیشتری داشته باشید.

در برخی موارد خاص، درمان های دارویی کمک می کند. با روانپزشک در مورد این که آیا مصرف داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب به شما کمک می کند، صحبت کنید.

معجون آرام بخش عطارین یک نوشیدنی کاملا گیاهی می باشد که تا حد زیادی آرامش را به شما بر می گرداند. می توانید این معجون را از گروه تولیدی عطارین تهیه و شب و روز خود را زیباتر کنید.

 

تکنیک های آرامش را تمرین کنید.

 

اختلالات ذهنی
تنفس عمیق فراموش نشود

تمرینات تنفس عمیق

تمرین های آرامش بخش عمیق به شما در درمان اختلالات ذهنی کمک می کند. تنفس عمیق دیافراگم شما را گسترش می دهد و یک واکنش آرام بخش در بدن ایجاد می کند. این تمرینات به عنوان بخشی از پاسخ، فشار خون و سطح کوتیزول را کاهش می دهد.

تنفس عمیق را به آرامی انجام دهید تا ریه های خود را پر کنید. اجازه دهید شکم از هوا پر شده و سپس به آرامی بازدم کنید. در ضمن مدیتیشن یا تمرینات یوگا به تنفس عمیق کمک می کند.

 

تمرینات ذهن آگاهی انجام دهید
تمرینات ذهن آگاهی انجام دهید

با تمرینات ذهن آگاهی زندگی کنید.

ذهن آگاهی، تکنیک زندگی در لحظه حال، دوری از پشیمانی در مورد گذشته و ترس از آینده است. ذهن آگاهی را می توانید در هر جنبه ای از زندگی روزمره خود قرار دهید. هنگام ورزش، غذا خوردن، کار کردن، صحبت کردن و … ، می توانید ذهن آگاهی را تمرین کنید. تحقیقات ذهن آگاهی باعث کاهش استرس شده و حافظه، تمرکز و رضایت در روابط را بهبود می بخشد.

برای تمرین ذهن آگاهی، روی حواس خود تمرکز کنید و بگذارید نگرانی ها یا افکار مربوط به تعهدات درونتان شناور شود و سپس از آگاهی شما خارج شود.

 

مراقبه کنید
مراقبه و تمرینات یوگا انجام دهید

تمرینات یوگا را امتحان کنید.

تمرینات یوگا الگوهای شیمیایی را در بدن تغییر داده و واکنش آرامش طبیعی توسط بدن ایجاد می کند. یوگا باعث آرامش بیوشیمایی در بدن می شود. به این معنا که اکسیژن کافی  در بدن ایجاد شده و ضربان قلب و فشار خون را منظم می کند. علاوه بر فواید جسمی، یوگا به از بین بردن سموم بدن نیز کمک می کند. تکنیک های تنفس یوگا تاثیر عمیقی بر سلامتی جسمی و روحی دارند و به پاکسازی سیستم بدن کمک کرده تا تعادل در افکار و احساسات برقرار شود.

 

اختلالات ذهنی
تکنیک های آروماتراپی برای کاهش اختلالات ذهنی

از تکنیک های آروماتراپی برای کاهش استرس استفاده کنید.

روغن های اساسی فواید بسیاری بر خلق و خو دارند و به کاهش استرس کمک می کنند. استنشاق عطرهای اسطوخودوس، والریا، روغن پرتقال، میخک و صنوبر به تسکین بی خوابی همراه با اختلالات ذهنی کمک می کند. روغن نعناع سردردهای ناشی از استرس را کاهش داده و حالت تهوع و ناراحتی معده که از عوامل استرس زا هستند را برطرف می کند. چند قطره روغن نعناع را با روغن حامل مانند روغن بادام، روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و مقدار کمی از آن را روی پیشانی خود بمالید. سپس نفس عمیق بکشید.

روغن های اساسی مانند روغن اسطوخودوس و روغن به لیمو برای بهبود خلق و خو مفید هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر روانشناسی و درمان های گیاهی متناسب با مشکلاتتان، پیشنهاد میکنیم، مطالب روانشناسی ما را مطالعه کنید.

 

برای مقابله با اختلالات ذهنی از طریق سلامت جسمی، قسمت دوم مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *