چطور از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کنیم؟

چطور از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کنیم؟

با گزارشات اخیر در مورد شیوع ویروس کرونا در اخبار، احتمالا شما هم نگران ابتلا به این ویروس شده اید. کروناویروس یک خانواده خطرناک از ویروس هاست که باعث ایجاد بیماری هایی مانند سرماخوردگی، SARS، MERS و سایر بیماری های تنفسی می شود. اگرچه کروناویروس خطرناک است، اما اقدامات پیشگیرانه می تواند به شما در حفظ سلامتی خود کمک کند. اگر حس کردید که این ویروس را دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در برابر ویروس کرونا از خود محافظت کنید.

کروناویروس
دستان خود را مرتب بشویید

دست های خود را با آب و صابون بشویید.

بهترین راه برای پیشگیری از انتقال کروناویروس شستن مرتب دست هاست. دست های خود را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. بهترین کار این است که قبل از خوردن یا نوشیدن هرچیزی دست های خود را بشویید. همچنین پس از رسیدن به خانه از مکان های عمومی یا پس از تماس با افراد مشکوک به آلودگی حتما دست های خود را بشویید.

 

از افراد مبتلا دوری کنید
از افراد مبتلا دوری کنید

از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند دوری کنید.

از آنجا که کورناویروس یک عفونت تنفسی است، سرفه یا عطسه از علائم شایع آن است. علاوه بر این سرفه و عطسه هر دو باعث آزاد شدن ویروس در هوا می شوند. پس سعی کنید فاصله خود را با افرادی که علائم عفونت تنفسی دارند حفظ کنید.

می توانید در ارتباط با این افراد از یک ماسک فیلتر دار استفاده نمایید.

 

همچنین مصرف دمنوش تقویت کننده سیستم ایمنی بدن 125 گرمی عطارین می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر و مفید باشد که این مهم در مبارزه با ویروس کرونا موثر می باشد

 

ضدعفونی فراموش نشود
ضدعفونی فراموش نشود

محل هایی که احتمال وجود ویروس دارند را ضدعفونی کنید.

ویروس کرونا می تواند بر روی سطوح بماند. پس بهتر است سطوحی مانند پیشخوان آشپرخانه، حمام، شیرآلات و مکان هایی مشابه به این ها را ضدعفونی کنید. بهتر است با یک دستمال و اسپری ضدعفونی کننده محل را تمیز کنید. برای این کار 10 دقیقه ماده ضدعفونی را روی محل مورد نظر اسپری کرده و بگذارید بماند سپس با دستمال آن را پاک کنید.

در محل کار نیز محل هایی مانند نرده ها، میزکار و …. را مرتب ضدعفونی کنید.

 

در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنید
در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنید

هنگام استفاده از مکان های عمومی از ماسک استفاده نمایید.

از آنجا که کروناویروس از طریق هوا منتقل می شود، برای پیشگیری از تنفس هوای آلوده در مکان های عمومی، دهان و بینی خود را با ماسک پوشش دهید. استفاده از ماسک خطر انتقال کروناویروس را کاهش می دهد.

 • همشه پس از استفاده از ماسک و برداشتن آن دستان خود را بشویید.
 • اگر در معرض خطر عفونت تنفسی یا به اختلالات ریه مانند آسم مبتلا هستید، همیشه یک ماسک یک بار مصرف همراه خود داشته باشید تا از شیوع عفونت پیشگیری کند.

 

اگر علائم کروناویروس دیدید به پزشک مراجعه کنید
اگر علائم کروناویروس دیدید به پزشک مراجعه کنید

نحوه مراقبت از فرد بیمار مبتلا به کروناویروس

 • اگر بیماری در خانه دارید که باید از او مراقبت کنید بهتر است دستکش یکبار مصرف، ماسک صورت و دستمال کاغذی در کنار خود داشته باشید. پس از استفاده از این وسایل آن ها را در یک کیسه زباله بریزید. همان طور که گفتیم کروناویروس در هوا پخش شده پس لباس های خود را مرتب بشویید.
 • وسایلی مانند فنجان، بشقاب، قاشق و چنگال، ظروف و حوله را از فرد مریض جدا کنید.
 • برای حفاظت بهتر تمامی لباس ها، ملافه ها و حوله ها را با آب گرم بشویید. ماشین لباس شویی را در وضعیت گرم ترین حالت خود قرار داده و از ضدعفونی کننده در هنگام شستن لباس ها استفاده نمایید.
 • اگر با فرد بیمار در یک فضا هستید، سعی کنید پنجره ها را برای جابه جایی هوا باز کنید. کروناویروس در هوا است و با جابه جایی هوا خطر ابتلا به ویروس به حداقل می رسد.

 

تماس با حیوانات خانگی
تماس با حیوانات خانگی

از ارتباط با حیوانات، تا جای ممکن خودداری کنید.

یکی از راه های انتقال و شیوع ویروس کرونا از طریق حیوانات است. با رعایت موارد زیر از انتقال کورناویروس به این طریق خودداری کنید.

 • گوشت و تخم مرغ را کامل بپزید تا خطر انتقال عفونت کاهش یابد. گوشت، مرغ، بوقلمون را در دمای 63 تا 74 درجه سانتی گراد خوب بپزید.
 • تا جای ممکن تماس خود را با حیوانات زنده قطع کنید. به حیوانات دست نزنید مگر این که حیوان خانگی است. حیوانات مزرعه و خفاش ها بیشتر منبع انتقال عفونت هستند.
 • در صورت تماس با حیوانات دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید سپس با یک حوله تمیز خشک نمایید.

 

درصورت ابتلا به ویروس
درصورت ابتلا به ویروس

اگر فکر می کنید به عفونت مبتلا شده اید…

اگر مشکوک به کروناویروس هستید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم عفونت تنفسی دارید، ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشید. پس هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا علائم را معاینه و تشخیص صحیح دهد. ممکن است پزشک از شما بخواهد آزمایشات لازم را انجام دهید یا در خانه بمانید تا از انتقال ویروس پیشگیری کنید.

مراقب علائم زیر باشید:

 • سرفه کردن
 • گلو درد
 • آبریزش بینی
 • تب
 • سردرد
 • درد بدن و خستگی

برای بیرون رفتن از خانه و مراجعه به پزشک حتما از ماسک استفاده نموده تا شیوع عفونت پیشگیری کنید.

اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید.

علاوه بر مراجعه به پزشک، اگر بیمار هستید در خانه بمانید. این بیماری مسری است و سریع منتشر می شود. پس برای پیشگیری از انتشار این ویروس در خانه بمانید و استراحت کنید. به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را بگیرید.

عطسه و سرفه از علائم اصلی ابتلا به کروناویروس است. با پوشاندن دهان و بینی خود با دستمال یا یک ماسک تمیز از انتقال ویروس به دیگر افراد پیشگیری کنید. این کار باعث می شود که میکروب ها در هوا پخش نشوند. سعی کنید همیشه یک جعبه دستمال کنار خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *