چطور از آسیب های شغلی هنگام کار جلوگیری کنیم؟

چطور از آسیب های شغلی هنگام کار جلوگیری کنیم؟

منظور از آسیب شغلی، صدمه به استخوان ها، عضلات یا اعصاب ناشی از استفاده بیش از حد است. این آسیب ها در اثر استفاده نادرست در محیط کار ایجاد شده و سالانه هزینه های بسیاری صرف درمان این آسیب ها می شود. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه از ایجاد آسیب شغلی جلوگیری و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 

جلوگیری از آسیب شغلی مرتبط با رایانه

ساده ترین راه برای جلوگیری از آسیب های شغلی استراحت منظم است. آسیب شغلی زمانی اتفاق می‌افتد که یک عضله یا بافت پیوندی بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد و نتواند خود را ترمیم کند. هنگام استفاده مکرر، هرچه بیشتر استراحت کنید، میزان آسیب کمتر است. برای هر 10 دقیقه استفاده از رایانه بهتر است 30 تا 60 ثانیه به چشم ها، گردن، دست ها و پشت خود استراحت دهید.

 

وضعیت دست ها را بررسی کنید.

یکی از مشکلات و آسیب شغلی هنگام کار با رایانه وضعیت دست ها برای تایپ است. بهترین روش برای جلوگیری از این آسیب انجام فعالیت های زیر است:

  • مچ دست خود را از سطح میز یا صفحه کلید بلند کرده و چرخش دهید.
  • وضعیت صفحه کلید باید روی میز صاف باشد و زاویه نداشته باشد.
  • روی صفحه کلید فقط باید نوک انگشتان قرار بگیرد.

 

آسیب شغلی
صاف و درست بنشینید

نحوه نشستن را بررسی کنید.

صاف نشستن موقعیت های دست و بدن را بهتر می کند. همچنین باعث کاهش مشکلات گردن، کمر و شانه ها می شود. هنگام کار دائم شانه های خود را به عقب برگردانید. اجازه دهید یک قوس جزئی در قسمت تحتانی کمر داشته باشید. آرنج و زانوها را با زاویه ای خم نگه دارید تا به حفظ موقعیت کمک کند.

 

به قرار گرفتن صفحه نمایش دقت کنید
به قرار گرفتن صفحه نمایش دقت کنید

به وضعیت قرار گرفتن صفحه نمایش دقت کنید.

اگر از صفحه نمایش استفاده می کنید، قرار دادن مناسب صفحه نمایش به جلوگیری از فشار چشم و آسیب به گردن و پشت کمک می کند. فاصله مناسب صفحه نمایش تا چشم بین 50 تا 100 سانتی متر است و مستقیما مقابل صورت قرار گیرد. مانیتور نباید شیب داشته باشد و بالای صفحه در سطح یا دقیقا زیر چشم قرار میگیرد.

 

وضعیت دست ها روی ماوس
وضعیت دست ها روی ماوس

به نحوه قرار گرفتن دست روی ماوس دقت کنید.

ماوس دقیقا در کنار صفحه کلید قرار دارد. برای حرکت دست نباید فشاری روی بازو یا شانه ها قرار بگیرد. استفاده بیش از حد از ماوس باعث خستگی مچ دست می شود. برای محافظت از مچ دست، دائم به مچ دست استراحت و ورزش دهید.

 

آسیب شغلی استفاده از لپ تاپ
آسیب شغلی استفاده از لپ تاپ

در مورد مضرات لپ تاپ بدانید.

شاید لپ تاپ از نظر قابلیت حمل راحت تر باشد اما از نظر علمی ارگونومی مناسبی ندارد. صفحه کلید لپ تاپ جمع و جورتر است و صفحه نمایش کوچکتری دارد. لپ تاپ ها قابلیت های کمتری برای آیده آل بودن صفحه نمایش و صفحه کلید در اختیار شما قرار می دهد که ممکن است بر وضعیت شما تاثیر بگذارند. برای استفاده راحت تر می توانید یک صفحه کلید یا ماوس مجزا به لپ تاپ وصل کنید. صفحه کلید بهتر است تقریبا با آرنج های شما برابر باشند.

برای مطالعه بیشتر: چگونه به راحتی با اسپاسم مقابله کنیم؟

 

تنظیم سرعت ماوس
تنظیم سرعت ماوس

سرعت ماوس خود را تنظیم کنید.

یک آسیب شغلی رایج مربوط به رایانه هنگامی اتفاق می افتد که تاندون ها روی انگشتان میانی به دلیل کلیک بیش از حد روی ماوس سفت می شوند. تنظیم سرعت ماوس با سرعت کمتر به این معنی ست که هنگام کلیک کردن از عضلات تاندون های کوچک استفاده نمی شود. سعی کنید سرعت موس خود را در تنظیمات سیستم کم کنید.

 

استفاده از میانبرهای صفحه کلید
استفاده از میانبرهای صفحه کلید

از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید.

برخی از میانبرهای صفحه کلید در به حداقل رساندن آسیب شغلی مربوط به رایانه کمک می کند. ده ها کلید میانبر مختلف وجود دارد که با تحقیق در مورد آن ها می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 

پیشگیری از آسیب شغلی با استراحت کافی
پیشگیری از آسیب شغلی با استراحت کافی

از جای خود بلند شوید، راه بروید و استراحت کنید.

ماندن در وضعیت ثابت یکی از اصلی ترین آسیب های شغلی ست. برای جلوگیری از این آسیب ها هر از گاهی از جای خود برخواسته و راه بروید. انجام چند حرکت کششی نیز به کاهش دردهای عضلانی کمک می کند. برای استراحت می توانید از یک دمنوش گیاهی مانند گل گاو زبان، دمنوش زعفران، سنبل الطیب، بابونه، نعناع، گل بومادران، دمنوش بادرنجبویه و … استفاده کنید.

 

جلوگیری از آسیب شغلی مکرر در محیط

آسیب شغلی معمولا به دلیل استفاده بیش از حد رخ می دهد. ماهیچه ها و بافت های پیوندی وقت کافی برای ترمیم خود ندارند و در نهایت منجر به آسیب دیدگی کلی می شوند. با استراحت کافی از این آسیب های جلوگیری کنید. حرکات کششی در هر کاری از آسیب به گروه های عضلانی پیشگیری می کند.

 

پیشگیری از آسیب شغلی با تجهیزات مناسب
پیشگیری از آسیب شغلی با تجهیزات مناسب

از تجهیزات مناسب استفاده کنید.

تجهیزات کاری غیرکاربردی باعث آسیب های خطرناک و استرس های غیر طبیعی می شوند. مطمئن شوید که از ابزار و تجهیزات مناسبی استفاده می کنید. اگر شغلی دارید که نیاز به خم شدی زیادی دارد یا شغلی دارید که مجبور به برداشتن و حمل بارهای سنگین هستید از کمربند محافظ استفاده کنید.

اگر در هنگام کار نیاز به بالا بردن اجسام سنگین دارید، از تکنیک های بالا بردن به صورت زیر استفاده کنید:

  • قوز نکنید و صاف بایستید.
  • تا جای ممکن زیر بار قرار بگیرید.
  • موضع خود را به خوبی حفظ کنید.
  • پاهای خود را بلند کنید.
  • خم نشوید و فشار را روی قسمت های مختلف بدن پخش کنید.

شاید این مطالب را نیز دوست داشته باشید: درمان کمر درد به کمک طب سنتی و درمان درد ستون فقرات به کمک طب سنتی

 

جلوگیری از آسیب های ورزشی
جلوگیری از آسیب های ورزشی

جلوگیری از آسیب های شغلی در دومیدانی و ورزش

گرم کردن و خنک کردن از بهترین راه های جلوگیری از آسیب دیدگی، حتی بیشتر از کشش است. همه ورزشکاران موظف هستند که تمرینات گرم کردن و خنک کردن را انجام دهند، مخصوصا ورزشکارانی که حرکات تکراری انجام می دهند. حرکات کششی بعد از تمرین بیشتر از حرکات کششی قبل از تمرین مفید هستند. اگر در قسمتی از بدن دچار درد هستید، عضلات درد با روغن هایی مانند روغن میخک، روغن اسطوخودوس، بادرنجبویه و … ماساژ دهید. غلطک ها نیز ابزار خوبی برای ماساژ بدن هستند.

و در نهایت داشتن یک رژیم غذایی متعادل و پرپروتئین و پر از کلسیم مصرف کنید که به تقویت عضلات و استخوان های شما کمک می کند.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: چطور به راحتی از صدمات ورزشی جلوگیری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *