چگونه در خانه قارچ شیتاکه پرورش دهیم؟ (قسمت دوم)

چگونه در خانه قارچ شیتاکه پرورش دهیم؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول از پرورش قارچ شیتاکه در مورد مراحل ابتدایی که شامل آماده سازی مواد لازم، آماده سازی بستر پرورش قارچ و کاشت بذرهای قارچ توضیح دادیم. در ادامه این مقاله مراحل بعدی را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مرحله سوم: کاشتن بذر قارچ

درون محیط خارجی و روی تنه درخت

اگر میخواهید لقاح را در فضای باز انجام دهید، بهتر است این کار را در فصل بهار و پس از گذشت خطر سرما انجام دهید.

با استفاده از یک مته برق سوراخ هایی در داخل تنه درخت ایجاد کنید که کمی بزرگتر از تخمی است که می خواهید بکارید. حتما هنگام کار از تجهیزات محافظ گوش و چشم استفاده می کنید.

در هر شش اینچ، یک سوراخ ایجاد کنید. پس از تکمیل یک ردیف، یک ردیف دیگر را سوراخ کنید.

  • اگر از رولپلاک تخم ریزی استفاده می کنید، بهتر است که آن ها را در سوراخ هایی که ایجاد کرده اید وارد کرده و با چکش روی آن ها بکوبید.
  • اگر از تخم خاک اره استفاده می کنید، مقداری از آن را در ابزار تلقیح خود قرار داده و سپس با استفاده از این ابزار آن را به داخل سوراخ های داخل درخت وارد می کنید.

پس از این که هر سوراخ با بذرها پر کردید، باید آن ها را مهر و موم کنید.

بذر مناسب را تهیه کنید
بذر مناسب را تهیه کنید

درون محیط داخلی و خاک اره

اگر می خواهید در داخل خانه و با خاک اره قارچ شیتاکه را پرورش دهید، تمام سطوحی که روی آن کار می کنید را پاک کرده و قبل از شروع کار، دست های خود را به خوبی با صابون بشویید.

اطمینان حاصل کنید که بستر شما خیلی خیس یا خشک نیست. با کمی فشار دادن خاک اره یا کاه آن را امتحان کنید. تنها باید چند قطره آب از آن خارج شود. اگر بیش از حد آب خارج شود، خیلی مرطوب است. اگر آب از آن خارج نشود، بستر شما خیلی خشک است.

سپس بستر و قارچ خود را در یک ظرف بزرگ با هم مخلوط کنید. پس از مخلوط کردن بستر و تخم ها، آن ها را درون کیسه های رشد قرار دهید و با نوار لاستیکی ببندید.

مرحله چهارم: دوره نهفتگی

 مدت زمان پرورش قارچ شیتاکه نسبت به انواع دیگر مانند قارچ صدفی بیشتر است.

تنه درخت و تراشه چوب

اگر از تنه درخت استفاده می کنید، باید آن را به مدت 6 تا 12 ماه در یک مکان سایه دار قرار دهید. تنه درخت را روی یک ارتفاع مانند چوب یا آجر قرار دهید تا از ورود قارچ های رقیب جلوگیری کنید.

چوب های خود را با پارچه ای سایه دار یا نوع دیگری از پارچه های قابل تنفس پوشانده تا در هنگام ورود رطوبت از آفتاب در امان بمانندبه هیچ عنوان از پلاستیک برای پوشش استفاده نکنید.

  • اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید و در هفته باران باریده است، نیازی به آب دادن قارچ شیتاکه ندارید ولی اگر باران نباریده، هفته ای یک بار به مدت 10 دقیقه به درختان خود آب دهید.
  • اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید، باید هر هفته دو بار به مدت 10 دقیقه یا بیشتر درخت های خود را آبیاری کنید.
پرورش قارچ شیتاکه
دوره نهفتگی

بسته های خاک اره

بسته های خود را در دمای اتاق و در یک مکان تاریک نگهداری کنید. در حالی که کیسه های شما در حال رشد جدید هستند، نیازی به آبیاری و نگهداری ندارید.

بر خلاف قارچ های دیگر، قارچ سفید نشان دهنده آماده بودن میوه شما نیست. باید اجازه دهید حدود بیشتر از دو هفته بگذرد تا قهوه ای شوند. هنگامی که قارچ های شما به رنگ قهوه ای درآمد، برای باردهی آماده شده است.

مرحله پنجم: میوه دهی

تنه درخت و تراشه چوب

گاهی اوقات، قارچ شیتاکه روی تنه درخت، خود به خود شروع به میوه دهی می کند. اما در بیشتر موارد شما باید به آن ها شوک وارد کنید. در شرایط ایده آل، در این نوع پرورش قارچ شیتاکه پس از 6 ماه شروع به میوه دهی می کنند. اما بهتر است قبل از شروع 9 تا 12 ماه صبر کنید.

اگر حوض یا آب طبیعی دیگری در خانه خود دارید، گزینه خوبی برای شک دهی هستند. همچنین می توانید از استخر شنا کودک خود یا حتی از وان استفاده کنید. آب باران، آب جوشیده یا آب غیرکلردار بهترین نوع آب هستند. اگر هیچ نوع حوضچه ای در دسترس ندارید، می توانید از آب شلنگ باغ یا حیاط خود استفاده کنید.

وقتی چوب هایتان به مدت 24 ساعت خیس خورد، آنها را به جای اصلی خود برگردانده و در حالت عمودی (قائم) قرار دهید. به این ترتیب تمام سوراخ های تخم ریزی شده فضای آزادی در اطراف خود دارند تا قارچ های شما هنگام تشکیل، کثیف نشوند. قارچ ها پس از 2 روز تا 2 هفته شروع به رشد می کنند که در ابتدا به شکل سنجاق های کوچکی هستند و در نهایت به صورت قارچ های کاملاً بزرگ در می آیند.

در این مرحله چوب های خود را با آبیاری یک یا دو بار در روز و هر بار حداقل 5 دقیقه مرطوب نگه دارید.

شروع میوه دهی
شروع میوه دهی

پرورش قارچ شیتاکه در خاک اره

هنگامی که قارچ های شما به خوبی در بستر خود جای گرفت، می توانید کیسه ها را باز کنید. بلوک تخم ریزی خود را در یک منطقه مرطوب با جریان هوای تازه قرار دهید. پس از گذشت چندین ماه که برای استعمار بستر زمان صرف شده است، قارچ شیتاکه در این مرحله سریع رشد کرده و در حدود یک هفته اولین قارچ تولید می شود.

بلوک تخ مریزی خود را چندین بار در روز غوطه ور کنید تا مرطوب و سالم بماند. به نظر می رسد قارچ شیاتکه با آب بیشتر، رشد سریع تری دارد، بنابراین از آبیاری آن ها هر چند ساعت یک بار نترسید.

هر بلاک پرورش قارچ تا پیش تضعیف خاک، که معمولا شروع به کپک زدن می کند، می‌تواند بین ٣ تا ۵ بار قارچ تولید کند.

مرحله ششم: برداشت و رشد بیشتر

اندازه درست یا غلطی برای برداشت قارچ شیتاکه وجود ندارد، اما هرچه آن ها را کوچک تر برداشت کنید، نرم تر خواهند بود. بهتر است قارچ های شیاتکه خود را با چاقو و از پایه برش دهید. پیچ خوردگی می تواند به بستر رشد قارچ آسیب رسانده و تأثیر منفی در رشد آینده آن ها داشته باشد.

پرورش قارچ شیتاکه
برداشت میوه قارچ

دوره نهفتگی، یک پروسه طولانی است، اما با اندکی صبر، 4 تا 6 سال قارچ تازه خواهید داشت.

با خیساندن چوب ها داخل آب به مدت 24 ساعت در هر 5 یا 6 هفته، قارچ های تازه ای خواهید داشت. حداقل 2 یا 3 بار در هفته چوب های خود را آبیاری کنید تا سطح رطوبت صحیح چوب حفظ شود.

امیدواریم این قارچ را تهیه و از طعم فوق العاده آن لذت ببرید، در صورتی که نکته ای در مورد پرورش قارچ شیتاکه مد نظر دارید، در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *