قاعدگی چیست و چرا خانم ها پریود می‌شوند؟

قاعدگی چیست و چرا خانم ها پریود می‌شوند؟

علائم پیش از عادت ماهانه یا قاعدگی در خانم ها باعث توجه گسترده محققان و دست اندرکاران پزشکی در سراسر دنیا شده است. با وجود کتاب های زیاد، کلینیک های متعدد و داروهای فراوان، در حال حاضر هیچ آزمایش قطعی پزشکی، هورمونی یا روانی برای تشخیص علائم پیش از عادت ماهیانه در آمریکا، اروپا و سایر کشورها در دسترس نیست. تشخیص آن مساله شخصی است که بیشتر توسط خود زن انجام می شود.

در این مورد بیش از 50 نوع علامت را می توان نام برد که برخی از آن ها عبارتند از: افسردگی، بی حوصلگی، نوسانات خلق و خو، عناد، گیج بودن، خستگی، مشکلات تطبیق با محیط، دل به هم خوردن از غذا، سردردها، ضعف، ازدیاد وزن، ورم کردن بدن، یبوست، جوش صورت، درد مفاصل و دردناک شدن سینه ها.

قاعدگی یا عادت ماهیانه

قاعدگی یا عادت ماهیانه یکی از نشانه های بلوغ در دختران می باشد. سنی که دختران به مرحله بلوغ جسمی می رسند، متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند: عوامل محیطی، عوامل ارثی، نژاد، آب و هوا و بالاخره طرز تغذیه در این موضوع دخالت دارند. به طور کلی در نقاط گرمسیر دختران زودتر از معمول بالغ می شوند. در این سن معمولی شروع قاعدگی در دختران به طور متوسط مابین 9 تا 16 سالگی است.

در دختر بچه ها از سن 8 سالگی از همان زمان غده ی هیپوتالاموس در مغز، تخمدان ها را به فعالیت وا می دارد، میزان هورمون استروژن شروع به افزایش می کند. تولید استروژن و سایر هورمون ها تا سن 11 تا 12 سالگی از تخمدان ها به حدی بالا می رود که برای حجیم شدن پستان ها و شروع قاعدگی کفایت می کند.

تحقیقات نشان می دهد زنان قبل از تخمک گذاری آزمایش هوش را سریع تر ولی غلط پاسخ می دهند و حواس آن ها سریع تر پرت می شود و قدرت تمرکز خوبی ندارند، اما در هفته ی بعد از قاعدگی همین آزمایش را کندتر ولی صحیح تر پاسخ می دهند. تغییرات روحی و عاطفی ناشی از هورمون ها فقط به نوسانات چرخه قاعدگی محدود نمی شود. پس از زایمان، پروژسترون و بقیه ی هورمون های جنسی شدیدا اُفت می کنند و در آن زمان، زنان در مقابل انواع بیماری های روحی آسیب پذیرتر هستند که افسردگی یکی از آن هاست.

برای مطالعه بیشتر: خونریزی زیاد قاعدگی را راحت درمان کنید.

 

عادت ماهیانه در خانم ها
علت بروز عادت ماهیانه در خانم ها

علت پیدایش قاعدگی یا عادت ماهیانه

در دوران مختلف زندگی تخمدان های یک زن وظایف متعددی به عهده دارند که قابل توجه تر از همه تخمک گذاری یا تولید سلول مخصوص برای تولید مثل و ترشح هورمون های تناسلی شامل: استروژن و پروژسترون می باشند. در دخترهای جوان دستگاه تولیدمثل تحت تاثیر هورمون های تناسلی رشد کرده و علائم بلوغ منجله قاعدگی یا عادت ماهیانه در آن ها ظاهر می شود.

تخمک گذاری در زن به این ترتیب صورت می گیرد که پس از پایان یک دوره قاعدگی ماهیانه یکی از حباب های کوچکی که در سطح تخمدان ها وجود دارد سریعا شروع به رشد کرده و به حالت یک تاول حجیم و متورم ایجاد می شود که به آن فولیکول می گویند. در داخل هر فولیکول یک عدد اُوول یا سلول تناسلی زنانه قرار دارد. در روز 14 از روز اول قاعدگی، این تاول در سطح تخمدان در اثر فشار مایع فولیکولی می ترکد و تخمک موجود در آن آزاد می شود. سپس این تخمک در اثر حرکات ریشک ها یا شرابه های متعلق به شیپور فالوپ، وارد لوله ی رحم می شود.

برای مطالعه: چگونه درد پریود را با داروهای طبیعی کاهش دهیم؟

 

تخمک که به وسیله ذربین یا میکروسکوپ قابل دیدن است در داخل لوله ی رحم باقی می ماند و اگر با سلول تناسلی مرد روبه رو نشود بعد از 24 ساعت از بین می رود. اما اگر مدت کمی قبل از تخمک گذاری و یا در همان زمان مقاربت جنسی انجام گرفته باشد، میلیون ها اسپرماتوزوئید یا سلول تناسلی مرد که به داخل مجرای تناسلی زن ریخته می شوند با حرکات سریع به فعالیت می پردازند.

اسپرماتوزوئیدها یا سلول های تناسلی مرد که به وسیله ی میکروسکوپ قابل دیدن هستند، عبارتند از: سلول های کوچک و پرتحرکی که هر کدام تقریبا به شکل یک نوزاد قورباغه می باشند. هر یک از این سلول ها دارای یک سر نسبتا بزرگ و یک دم باریک بوده و با جنبش های سریع می توانند به طرف حفره ی رحم بالا رفته و خود را به داخل رحم نزدیک تخمدان زن برسانند، اما با این وجود فقط تعداد محدودی از اسپرموتوزوئیدها یا سلول های تناسلی مرد می توانند از سوراخ دهانه ی رحم عبور کرده و خود را به داخل رحم برسانند زیرا که تعداد بسیار زیادی از آن ها در مجرای تناسلی زن و یا واژن از حرکت باز می مانند و از بین می روند.

اسپرماتوزوئیدها یا سلول های تناسلی مرد که خود را به داخل رحم رسانده اند، وارد لوله های رحم شده و از آنجا به طرف تخمک یا سلول تناسلی زن هجوم می برند. به این ترتیب به زودی تعداد زیادی اسپرماتوزوئید یا سلول تناسلی مرد به اطراف تخمک یا سلول تناسلی زن گرد آمده و آن را احاطه می کنند. فعالیت اسپرماتوزوئیدها برای داخل شدن به درون تخمک ادامه می یابد ولی فقط یکی از آن ها موفق می شود که درون تخمک راه یافته و آن را بارور می کند. به این ترتیب با ورود اولین اسپرماتوزوئید به درون اوول یا سلول تناسلی زن، پرده ی محکمی در اطراف آن کشیده می شود که مانع از ورود سایر اسپرماتوزوئیدها به نزدشان شود. از ترکیب سلول تناسلی زن با سلول تناسلی مرد، سلول تخم به وجود می آید که به تدریج از آن جنین و سپس یک انسان تولید می شود و به این ترتیب که شرح داده شد حاملگی شروع می شود و تا موقع زایمان عادت ماهیانه و خونریزی از رحم قطع می شود.

بیشتر بخوانید: چگونه با پریود ناگهانی برخورد کنیم؟

 

قاعدگی در خانم ها
قاعدگی در خانم ها

چرا خانم ها پریود می شوند؟

در جنس مونث، دوره های ماهیانه تناسلی از هنگام بلوغ شروع شده و مراحل آن به طور متناوب و تقریبا با نظم و ترتیب تا چندین سال هم چنان تکرار می شود. یک دوره جنسی در خانم ها معمولا شامل 28 روز است که مدت 3 تا 5 و گاهی 7 روز خونریزی از دستگاه تناسلی جز آن می باشد. به طور قراردادی اولین روز خونریزی از دستگاه تناسلی در قاعدگی به عنوان اولین روز از یک دوره جنسی به حساب می آید.

خلاصه این که خانم ها به طور طبیعی در 28 روز یک مرتبه به مدت 3 تا 5 و گاهی 7 روز دچار خونریزی از رحم می شوند که اصطلاحا به آن قاعدگی می گویند. در هنگام قاعدگی سلول های بافت مخاطی از سطح داخلی رحم جدا شده و ریزش می کند که برای این کار خونریزی و ترشحات قاعدگی ایجاد می شود.

در خانم ها پس از قاعدگی در یک دوره جنسی، از روزهای 7 تا 14 سلول های مخاط رحم و سلول های غده ای آن شروع به تکثیر کرده و محل بافت های ریخته شده در رحم را نوسازی و ترمیم می کنند. علاوه بر آن، از روزهای 15 تا 28 غده های مخاط رحم متورم می شوند و مواد لزجی تراوش می کنند. در این مرحله بافت زیرین یا آستر مخاط رحم نیز ضخیم و پر خون می شود. در این مرحله اگر تخم بارور در رحم کاشته شود و به اصطلاح آبستنی رخ دهد، سلول های مخاط رحم پایدار باقی می مانند، ولی در غیر این صورت قاعدگی رخ داده و قسمت سطحی مخاط رحم همراه با ترشحات خونی از رحم جدا شده و از بدن خارج می گردد. خون قاعدگی برخلاف خون سایر قسمت های بدن لخته نمی بندد ولی گاهی اوقات ممکن است لخته های بسیار ریز در آن دیده شود. اما اگر خونریزی قاعدگی خیلی شدید شود معمولا لخته های بزرگ نیز تشکیل می گردد.

طی سالیان دراز که سن بالا می رود یک خانم به یائسگی نزدیک می شود. در سنین 30 تا 40 سالگی میزان هورمون استروژن در خانم ها شروع به کاهش می کند. در اوایل 40 سالگی خانم ها وارد مرحله ی آستانه ی یائسگی می شوند. در این مرحله نظم و ترتیب عادت های ماهیانه کاسته می شود و پوست خشک تر شده و موها شکننده تر و کم پشت تر می شوند. بعضی از خانم ها استثنائا احساس کاهش میل جنسی می کنند و بسیاری از آن ها از دگرگونی و تغییر خلق و خوی و کج خلقی رنج می برند. به دنبال این مرحله به طور متوسط در سن 50 یا 51 سالگی مرحله ی یائسگی فرا می رسد و قاعدگی برای همیشه متوقف می شود.

برای مطالعه بیشتر مطالب در مورد قاعدگی یا عادت ماهیانه پیشنهاد می کنیم مطالب این قسمت را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *