به راحتی در خانه پودر زردچوبه درست کنید!

به راحتی در خانه پودر زردچوبه درست کنید!

همان طور که می دانید زردچوبه تقریبا در تمامی غذاها قابل استفاده است و عطر و بوی ویژه ای به غذا می دهد. زردچوبه و زنجبیل در کنار هم برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند و استفاده روزانه از این دو ماده مزایای سلامتی بسیاری برای بدن دارد. شما می توانید به راحتی در منزل پودر زردچوبه خانگی را درست کرده و از آن در غذاهای خود استفاده کنید.

در مورد خواص زردچوبه به میزان کافی در مقاله های قلبی توضیح داده ایم، با این حال خوب است بدانید که زردچوبه برای بهبود سیستم ایمنی بدن و سلامت قلب مفید است. این گیاه طلایی دارای خواص ضد سرطانی است و باعث کاهش التهاب می شود.

 

پودر زردچوبه خانگی
پودر زردچوبه خانگی

برای اطلاع بیشتر در مورد خواص زردچوبه، بخوانید.

 

چرا پودر زردچوبه را در خانه درست کنیم؟

با تهیه پودر زردچوبه در خانه از طبیعی بودن آن مطمئن خواهید بود. پودر زردچوبه خانگی دارای رنگ، عطر و طعم طبیعی بیشتری است. این پودر به مدت یک سال قابل نگهداری است. بیشترین خواص زردچوبه به علت کورکومین در داخل ریشه آن است. با این حال کورکومین خام به راحتی در بدن جذب نمی شود و برای جذب سریع تر، بهتر است با سایر مواد مخلوط شود. فلفل سیاه راه خوبی برای جذب کورکومین است. اما مواد دیگری نیز مانند روغن زیتون و روغن نارگیل نیز به جذب این ماده کمک می کند.

ثابت شده است که گرما نیز باعث جذب بهتر خواص زردچوبه می شود اما حرارت بیش از حد این خواص را از بین خواهد برد. پس بهتر است بیش از 15 دقیقه آن را تفت ندهید.

شما می توانید نوع مرغوب پودر زردچوبه را به راحتی از عطاری اینترنتی عطارین تهیه و مصرف نمایید.

 

تهیه پودر زردچوبه خانگی
تهیه پودر زردچوبه خانگی

اما چطور پودر زردچوبه خانگی درست کنیم؟

در این مطلب دو روش تهیه پودر زردچوبه را شرح داده ایم که شامل:

 1. خشک کردن روی اجاق گاز: در این روش زمان کمتری نیاز است ولی حرارت زیادی می بیند.
 2. خشک کردن با ماده مرطوب کننده: در این روش نیاز به کمی آب است. گرمای کمتری نیاز است ولی نیاز است تا دو ساعت روی حرارت بماند.
 3. خشک کردن در هوای آزاد: در این روش به صبر زیاد و هوای آزاد نیاز دارید. زردچوبه ها در این روش ممکن است تا 14 روز طول بکشد تا کاملا خشک شوند که بستگی به گرما و هوا می تواند طولانی تر شود.

می توانید به راحتی یک تنتور زردچوبه در خانه تهیه و از مزایای سلامتی آن برخوردار شوید.

مواد مورد نیاز برای خشک کردن و تهیه پودر زردچوبه:

 • ریشه زردچوبه تازه (به اندازه ای که می خواهید خشک کنید)
 • پودر زردچوبه خشک ( حدود 50 گرم پودر برای 400 گرم زردچوبه تازه کافی است.)

 

مراحل تهیه پودر زردچوبه خانگی
مراحل تهیه پودر زردچوبه خانگی

مراحل خشک کردن و پودر کردم زردچوبه:

 1. با تمیز کردن و پوست کردن ریشه زردچوبه شروع کنید. (توصیه می کنیم دستکش بپوشید، زیرا ممکن است زردچوبه دست های شما را رنگی کند.)
 2. بعد از این که پوست ریشه های زردچوبه را گرفتید، آن ها را به برش های مساوی تقسیم کنید. هرچه برش ها نازک تر باشد، روش خشک شدن سریع تر می شود.
 3. برش ها را روی یک سینی قابل حرارت قرار دهید. برش ها را طوری قرار دهید که از هم فاصله داشته و روی هم نباشند.
 4. سینی را به مدت 2 ساعت و در دمای 100 درجه سانتی گراد در فر قرار دهید. پس از گذشت 1 ساعت و نیم میزان خشکی را بررسی کنید. بسته به ضخامت و میزان آب و دمای اجاق گاز شما، ممکن است زردچوبه به حرارت کمتر یا بیشتری نیاز داشته باشد.
 5. اگر از روش مرطوب استفاده می کنید، زردچوبه را در دمای 40 درجه سانتی گراد قرار دهید و تقریبا به زمان بیشتری یعنی حدود 4 ساعت احتیاج دارد.
 6. می توانید زردچوبه را به روش طبیعی و در هوای آزاد خشک کنید. بسته به جایی که زندگی می کنید و میزان رطوبت و گرمای منطقه شما ممکن است 14 روز یا بیشتر برای خشک شدن زمان نیاز باشد.

زمانی که زردچوبه خشک شد، تقریبا آماده شده است. برش های خشک شده از نظر اندازه نیز کوچک تر شده اند. برای بررسی این که زردچوبه کاملا خشک شده یا خیر؟ یک تکه را نصف کنید، اگر نشکست هنوز برای خشک شدن نیاز به زمان دارد.

پس از خشک شدن، تکه های خشک شده را درون یک آسیاب ریخته و به میزانی که می خواهید آن ها را پودر کنید. (فراموش نکنید که ممکن است زردچوبه باعث رنگی شدن دستگاه آسیاب شود). پودرها را از الک رد کرده و تکه های درشت تر را مجددا آسیاب کنید.

برای نگهداری پودر زردچوبه تهیه شده، آن را درون یک ظرف شیشه ای ریخته و درب آن را محکم ببندید، سپس در یک جای خشک و تاریک قرار دهید. این پودر را می توانید به مدت یک سال نگهداری کنید.

پودر زردچوبه ادویه ای است که می توانید به راحتی از آن در غذاهای مختلف اعم از سوپ گرفته تا غذاهای شیرین و نوشیدنی ها استفاده کنید. حتی می توانید یک چای زردچوبه دم کنید و برای سلامتی‌تان آن را بنوشید.

در زیر به چند نمونه نوشیدنی مقوی حاوی زردچوبه که می توانید به راحتی در منزل تهیه و میل نمایید، اشاره کرده ایم:

نوشیدنی آرامش بخش با شیرنارگیل و زردچوبه

طرز تهیه یک ضدعفونی کننده بدن با زردچوبه و زنجبیل

ضدعفونی بدن با یک نوشیدنی لیمو، زردچوبه و زنجبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *