راه کارهای ساده برای افزایش شیر مادر

راه کارهای ساده برای افزایش شیر مادر

راه کارهای ساده برای افزایش شیر مادر

بسیاری از مادران می ترسند که بعد از تولد نوزاد خود به اندازه کافی شیر برای تغذیه و رضایت کودک خود نداشته باشند. عواملی مانند استرس، بی خوابی و یا تغذیه نا مناسب می توانند تاثیر بسیار زیادی در این راستا داشته باشند.  اینها سناریوهایی طبیعی می باشند که بسیاری از مادران هنگام شیردهی تجربه می کنند. اگر کودک شما در حال افزایش وزن نیست و یا بدتر از این وزن هم کم می کند افزایش شیر مادر می تواند کمک بسیار زیادی جهت جلوگیری از این مهم کند.

 

راه کار های ساده برای افزایش شیر مادر

افزایش شیر مادر قبل از تولد

 • روزانه حداقل 1800 کالری مصرف کنید و در هنگام شیردهی حداقل 6 لیوان مایعات بنوشید. تعداد کالری دقیق به میزان فعالیت و عوامل دیگر متفاوت است ، اما به عنوان یک قاعده کلی بدن شما در مقایسه با رژیم غذایی منظم به 450 تا 500 کالری اضافی در روز نیاز دارد. برای زنان فعال ، این می تواند به معنی 2.500 کالری روزانه باشد. به طور کلی آنچه شما می خورید تأثیر زیادی بر کیفیت و کمیت شیر ​​تولیدی دارد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای یادآوری درباره رژیم و شیر مادر آماده شده است

 • منابع عالی کلسیم را پیدا کنید. اینها به رشد استخوانهای کوچک کودک شما کمک می کنند تا سالم و قوی شوند. غذاهای سرشار از کلسیم شامل لبنیات (انتخاب لبنیات ارگانیک) سبزیجات سبز برگ و برخی از ماهی ها (سفید و ماهی قزل آلا) هستند.

 

راه کار های ساده برای افزایش شیر مادر

 

 • میوه و سبزیجات بخورید. میوه ها و سبزیجات را به بخش بزرگی از رژیم غذایی خود تبدیل کنید ، زیرا این ها حاوی انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر هستند. کربو هیدرات های پیچیده را انتخاب کنید. کربوهیدراتهای پیچیده سالم تر از کربوهیدراتهای فرآوری شده هستند ، که ممکن است به طور عمده از آن جلوگیری کنید. کربوهیدراتهای پیچیده شامل مواردی مانند برنج قهوه ای ، ماکارونی سبوس دار و نان و همچنین لوبیا است. گوشت کم چرب را انتخاب کنید. گوشت بدون چربی بهتر از کاهش چربی است. به سینه مرغ ، ماهی ، لبنیات کم چرب و محصولات سویا مانند توفو فکر کنید.

 • برای افزایش شیر مادر با پزشک خود حتما مشورت کنید. گیاهانی که به خوبی در این مسیر کمک می کنند شامل شنبلیله ، معجون شیر افزا عطارین و تمشک قرمز هستند. داروی تجویز شده متوکلوپرامید بعضا بعنوان آخرین راهکار توسط پزشکان برای افزایش تولید شیر در مادران شیرده استفاده می شود. آگاه باشید که شواهد محدودی در مورد تأثیر مکمل های گیاهی وجود دارد. شنبلیله و یا معجون شیرافزا عطارین می توانند هر دو میزان شیر را افزایش دهند ، اما شما باید از پزشک خود بپرسید که چه دوز برای شما بهتر است.

 

راه کار های ساده برای افزایش شیر مادر

 

 • پمپاژ کردن: پمپاژ کردن به دو دلیل مفید است. در مرحله اول ، پمپاژ به شما امکان می دهد شیر را در مواقعی که کودک شما به آن احتیاج ندارد ، ذخیره کنید و به شما امکان می دهد شیر بیشتری را جمع آوری و ذخیره کنید. دوم ، پمپاژ باعث تولید بیشتر شیر مادر می شود. هر دو ساعت 15 دقیقه پمپاژ را در نظر بگیرید. در هر صورت یا 5 یا 10 دقیقه بعد از پرستاری پمپ کنید. پمپاژ حداقل 8 بار در طی یک دوره 24 ساعته به افزایش سریع تولید شیر مادر کمک خواهد کرد. اگر نمی توانید بلافاصله پس از پرستاری پمپ کنید ، سعی کنید وسط خوراک را در نیمه راه پمپ کنید. هر دو سینه را به طور همزمان پمپ کنید. پمپاژ هر دو سینه علاوه بر کمک به تحریک تولید بیشتر شیر، شیر مادر را نیز دو برابر سریعتر به شما می دهد.

 • در حالی که می خواهید شیر مادر بیشتری تولید کنید، استفاده از پستانک و بطری ها را محدود کنید. این امر باعث می شود که تمام نیازهای مکیدن کودک شما در سینه برآورده شود.

 

راه کار های ساده برای افزایش شیر مادر

 

افزایش شیر مادر در دوران شیردهی

 • همواره آرامش خود را حفظ کنید و از استرس و تنش های عصبی دوری کنید. بارهای استرس می تواند به توانایی شما در تولید شیر آسیب برساند. سعی کنید قبل از پمپاژ یا شیردهی با پخش یک موسیقی آرامش بخش به دنبال تصاویری باشید که باعث ایجاد شادی می شود و یا با لحظه ای با عاشقانه به زندگی خود آرامش دهید.

 • میزان تولید شیر شما با توجه به میزان تغذیه کودک شما تنظیم می شود. در طی چند هفته اول ، بدن شما باید بفهمد که کودک شما به چه میزان شیر نیاز دارد و با آن مطابقت دارد. هرچه شیر بیشتری از شیر شما خارج شود چه با استفاده از شیردهی و چه از طریق پمپاژ ، شیر بیشتری تولید خواهید کرد. اگر احساس می کنید به اندازه کافی شیر ندارید ، سعی کنید صبحگاهی که میزان شیر شما بالاترین است ، یک جلسه پمپاژ اضافه کنید.
 • تماس پوستی کودک با مادر باعث افزایش شیر مادر می شود. پس سعی کنید که این تماس پوستی را مدیریت کنید.

 

راه کار های ساده برای افزایش شیر مادر

 

 • برخی از نوزادان هنگام حرکت و بازی کردن تمایل بیشتری به تغذیه بیشتری دارند. و این درخواست بیشتر باعث افزایش تولید شیر مادر می شود.
 • در هر بار تغذیه به کودک خود هر دو سینه را پیشنهاد دهید تا بدنتان بداند که شیر مادر بیشتری تولید کند. به محض کند شدن کودک سینه خود را عوض کنید. بهتر است اگر می توانید دوباره در طول یک جلسه تغذیه مجدداً تعویض کنید و هر پستان را دو بار پیشنهاد دهید. اجازه دهید کودک شما تا زمانی که بخوابد یا یا از خوردن شیر سیر شود این کار را ادامه دهد.
 • خوابیدن با کودک خود این امکان را میدهد که فرزند به غذای مورد علاقه خود نزدیک است. این مهم هم مادر و هم کودک را آرام تر می کند. همچنین باعث افزایش تحریک هورمون های تولید شیر در مادر می شود.

اگر سینه های من بعد از شیر دهی دچار درد شود چه کنم؟

 • هنگامی که شما شیر دهی به فرزند به اتمام رساندید ، کمی شیر مادر را روی نوک سینه های خود مالش دهید و بگذارید خشک شود. شیر دارای آنزیم هایی است که به بهبودی نوک پستان های دردناک و ترک خورده کمک می کند.

چگونه می توان تولید شیر مادر را افزایش داد و از خشک شدن آن جلوگیری کرد

 • می توانید گیاهانی مانند شنبلیله را امتحان کنید. همچنین می توانید هر 2 تا 4 ساعت یکبار از پمپ مخصوصاً در طول شب استفاده کنید. شما در حال شبیه سازی یک رشد هستید ، بنابراین بدن شما با تولید شیر بیشتری واکنش نشان می دهد. به خاطر داشته باشید که در دوران شیر دهی مصرف آب خود را تنظیم کنید چون این مهم در افزایش شیر اهمیت زیادی دارد بنابراین روزانه حدود 3 لیتر آب بنوشید.

افزایش شیر مادر در طب سنتی

 • خوب همانطور که میدانید قبلا در بخش نسخه های طب سنتی در وبلاگ عطارین در این خصوص مطلب منتشر کرده ایم که میتوانید این نسخه های طب سنتی را در اینجا مطالعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *