چطور به راحتی در خواب کالری بسوزانیم؟

چطور به راحتی در خواب کالری بسوزانیم؟

اگر برای کاهش وزن مصرف کالری را کمتر کرده و ورزش می‌کنید، ما یک راه دیگر نیز برای کاهش وزن به شما پیشنهاد می‌دهیم. خوابیدن یک راه خوب برای سوزاندن کالری است. همه افراد معمولا در خواب کالری می سوزانند، اما ممکن است با یک رژیم نادرست یا خواب بی موقع، این فرایند را خراب کنید. برای کالری سوزی در خواب به طور موثر، تعداد کالری که در روز مصرف می کنید را محدود کرده و زمان بیشتری را برای خواب عمیق و استراحت اختصاص دهید.

عادت های غذایی خود را تغییر دهید.

 

تنظیم برنامه غذایی و خواب
تنظیم برنامه غذایی و خواب

برای کالری سوزی در خواب، یک برنامه غذایی و خواب تنظیم کنید.

با داشتن یک ریتم طبیعی شبانه روزی، بدن کالری بیشتری میسوزاند. سعی کنید در یک زمان مشخص بخوابید و در یک زمان معین بیدار شوید. برای وعده های غذایی نیز یک زمان منظم در نظر بگیرید. این فرایند به بدن کمک کرده تا متابولیسم استراحت را تنظیم کند.

هر زمانی که تمایل دارید برای میل کرده وعده های اصلی و میان وعده قرار دهید. اما بهتر است این زمان در هر روز ثابت باشد و تکرار شود. برای مثال اگر دو ساعت زودتر از خواب بیدار شدید، صبر کنید و در ساعتی که هر روز صبحانه میل می کردید، صبحانه بخورید.

بیشتر بخوانید: چگونه کاهش متابولیسم به افزایش وزن کمک می‌کند؟

 

مصرف الکل را قطع کنید.

نوشیدنی های الکلی پر از کالری هستند و فواید غذایی ندارند. این نوشیدنی ها چرخه خواب را مختل می کنند. سعی کنید حداقل سه ساعت قبل از خواب از نوشیدنی های الکلی خودداری کرده و مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید تا خواب بهتری داشته باشید.

نوشیدن الکل باعث اختلال و عدم آرامش در خواب می شود، زیرا بدن تقریبا در طول نیمه شب، سوخت و ساز الکل را شروع کرده که باعث مختل شدن خواب می شود.

 

کالری سوزی در خواب
خوردن آخرین وعده غذایی 3 ساعت قبل از خواب

آخرین وعده غذایی را 3 ساعت قبل از خواب بخورید.

هضم غذا در هنگام خواب کند می شود. بنابراین هضم میان وعده ها یا وعده های غذایی آخر وقت بیشتر طول می کشد. حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب، از خوردن مواد غذایی خودداری کنید. اگر به بیماری مانند دیابت مبتلا هستید، در مورد مصرف میان وعده قبل از خواب با پزشک صحبت کنید.

 

میان وعده مناسب بخورید
میان وعده مناسب بخورید

از غلات با شیر به عنوان میان وعده شبانه استفاده کنید.

اگر معمولا اواخر شب و درست قبل از خواب تنقلات و میان وعده می خورید، کالری زیادی مصرف کرده که بدن باید آن را سوزانده یا ذخیره کند. برای مدیریت هوس ها و وزن خود، حدود 90 دقیقه بعد از صرف شام یک کاسه غلات و حبوبات همراه با شیر کم چرب میل کنید. غلاتی را انتخاب کرده که قند کم و فیبر زیادی دارند. هرگز قبل از خواب پرخوری نکنید.

 

قبل از خواب گیاهان دارویی مصرف کنید.

با مصرف برخی از گیاهان دارویی نیز می توانید حتی در هنگام خواب و به صورت شبانه کالری سوزانده و به لاغری و کاهش وزن نزدیک شوید. برخی از این مواد شامل موارد زیر است:

  • زنجبیل: این گیاه به کالری سوزی در خواب کمک می کند. زنجبیل متابولیسم را تحریک کرده و کالری هایی که در طول روز جذب کرده اید را می سوزاند.
  • دارچین: این ادویه مواد معدنی بسیاری دارد و باعث تحریک متابولیسم بدن شده و شما را به هدفتان نزدیک می کند. در وعده شام از این ادویه مفید استفاده کنید.
  • فلفل قرمز: در واقع فلفل قرمز و زردچوبه دمای بدن را افزایش داده و باعث سوخت و ساز بیشتر و کالری سوزی در خواب می شود.
  • زیره سبز: افزودن زیره سبز به وعده شام باعث چربی سوزی در خواب می شود.
  • قاصدک: این گیاه معمولا به عنوان گیاه هرز شناخته شده اما قاصدک باعث کاهش وزن و چربی سوزی می شود.
  • هل: از دیگر ادویه هایی که باعث سوخت و ساز بدن می شود، هل است. می توانید هل را با دارچین و زنجبیل مخلوط کرده و به صورت دمنوش در شب میل نمایید.

برای مطالعه : چطور شب‌ها راحت تر بخوابیم ؟

 

کالری سوزی در خواب با تنظیم روال خواب

 

قبل از خواب ورزش نکنید
قبل از خواب ورزش نکنید

از 6 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید.

احتمالا می دانید که فعال ماندن یکی از بهترین راه ها برای کالری سوزی است. اما ورزش قبل از رفتن رختخواب، باعث سخت تر شدن خوابیدن می شود. از آنجا که بدن در هنگام خواب برای ترمیم عضلات، کالری می سوزاند، سعی کنید تمرینات قدرتی را در طول روز انجام دهید. تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری به بدن کمک کرده تا کالری را برای مدت زمان طولانی تری نسبت به تمرینات قلبی متابولیزه کند.

 

دمای اتاق را در 19 درجه سانتی گراد قرار دهید.

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما خنک نگه داشتم محیط باعث شده بدن گرم‌تر بماند. اگر معمولا دمای اتاق را بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد نگه می دارید، پایین آوردن دما به 19 درجه سانتی گراد، به بدن کمک کرده تا کالری بیشتری بسوزانید. اگر تابستان است، قبل از رفتن به رختخواب، سیستم تهویه مطبوع را روشن کرده تا دمای اتاق به 19 درجه سانتی گراد برسد.

 

خاموش کردن لوازم الکترونیکی
خاموش کردن لوازم الکترونیکی قبل از خواب

حداقل یک ساعت قبل از خواب، لوازم الکترونیکی را خاموش کنید.

قبل از خوابیدن از نگاه کردن به تلفن همراه، تبلت، صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون خودداری کنید. نور این وسایل با ریتم خواب شما مخلوط شده که بر متابولیسم شما تاثیر می گذارد و خوابیدن را سخت تر می کند. طبق تحقیقات انجام شده، نور وسایل الکترونیکی قبل از خواب منجر به افزایش وزن شده، حتی اگر در حال ورزش و کالری سوزی هستید.

 

کالری سوزی در خواب
در تاریکی مطلق بخوابید

در تاریکی کامل بخوابید، تا ملاتونین بیشتری تولید کنید.

قبل از خواب تمامی چراغ ها را خاموش کنید. تاریکی مطلق به بدن کمک کرده تا ملاتونین بیشتری آزاد کند. احتمالا شنیده اید که ملاتونین به خواب بهتر کمک می کند، اما باعث ایجاد سلول های چربی نیز می شود که باعث کالری سوزی در خواب می شود. اگر اتاقتان به اندازه کافی تاریک نیست، می توانید از یک ماسک خواب روی چشمانتان استفاده کنید.

 

به میزان کافی بخوابید
به میزان کافی بخوابید

برای کالری سوزی در خواب حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید.

بدن هنگام خواب نیز در حال فعالیت است. در هنگام استراحت، بدن هورمون هایی تولید کرده که ماهیچه ها را ترمیم می کنند و به رشد سلول کمک می کند. هورمون هایی که سوخت و ساز را کنترل می کنند، در هنگام خواب نیز کالری می سوزانند. به همین دلیل افرادی که کمتر از 6 ساعت خواب شبانه دارند، بیشتر دچار اضافه وزن و چاقی می شوند.

پیشنهاد ما به شما: رویاهای بهتر در خواب با چند راهکار ساده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *