دستورات گیاهی دارویی برای سلامت مو

دستورات گیاهی دارویی برای سلامت مو

حفظ سلامت مو

  • اگر طالب بودید که همیشه سلامت مو خود را حفظ کنید در پاکیزگی آن بکوشید. از ماست شیرین و تازه، کلم، هویج، زرده تخم مرغ، لوبیا ژاپنی و انواع ویتامین ب استفاده کنید.

تمیز کردن مو

  • اگر میل دارید مو های شما بسیار تمیز شود قبل از شستوشو با هر موادی، یک دست سر را با مواد گیاهی زیر شستوشو دهید. با آب جوشانده ی حضض و آویشن یا آب جوشانده ی سنبل الطیب و یا آب جوشانده ی درمنه کوهی سر را بشویید.

براق و شفاف کردن مو

  • کتیرا را در آب جوش حل کرده و در حمام با آن سر را بشویید و کمی هم تحمل کنید روی سر بماند ( مثلا 10 دقیقه )
دستورات گیاهی دارویی برای سلامت مو

تقویت مو

  • مو دارای ریشه یا به قولی دارای پیاز است. هرچه از داخل یا خارج بدن بهتر تقویت شود کمتر دچار آسیب شده و انسان همیشه سلامت موی خود را حفظ خواهد کرد. لذا بهتر است برای حفظ سلامت مو و تقویت آن از دستورات زیر پیروی کنید.
  • هر دو تا سه ماه، یک شب 20 گرم برگ مورد پودر شده و 20 گرم آرد نخود خام و 20 گرم سمه نرم و 5 گرم قهوه نرم را مخلوط کرده و به آن سه یا چهار عدد زرده تخم مرغ و کمی آب اضافه کنید تا به صورت خمیری مانند ماست درآید و شب، هنگام خوابیدن آن ها را بر پوست سر بمالید و روی آن را بپوشانید و صبح در حمام سر را بشویید.
  • 200 گرم نخود خام و 100 گرم برگ مورد و 100 گرم گل ریواس و 50 گرم گل بنفشه و 50 گرم پرسیاوشان و 50 گرم قهوه سر و 50 گرم حنا و 50 گرم شنبلیله خشک همه را با هم مخلوط کرده، نرم بسایید و جداگانه مغز بادام خام و مغز پسته خام و مغز فندق خام و مغز گردو از هر کدام 50 گرم، با هم مخلوط کرده و نرم بسایید، سپس همه موارد را با 500 گرم سدر مخلوط کنید و هر سه شب در میان یعنی در هفته دو شب مقدار مورد نیاز از آن مخلوط را با تخم مرغ (شامل زرده و سفیده ) مخلوط کنید تا به صورت خمیری در آید. این مخلوط را شب هنگام خواب بر پوست سر بمالید و سپس سر را بپوشانید و صبح بعد از خواب شستوشو دهید.
  • گل ریواس و مغز حب المحلب و برگ مورد و سیاه دانه و قهوه سر و نخود خام و مغز گردو از هر کدام 50 گرم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. سپس مغز پسته خام، مغز فندق خام و مغز بادام خام و مغز گردو از هر کدام 50 گرم مخلوط کنید و نرم بسایید. همه مواد ساییده شده را مخلوط کرده و به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید و در هفته یک شب یک قسمت از آن را با تخم مرغ ( شامل زرده و سفیده ) مخلوط و بر پوست سر بمالید و سر را بپوشانید و صبح در حمام با آب گرم بشویید. در صورتی که پوست سر چرب نباشد می توانید شب ها روغن محافظ مو مانند روغن سیاه دانه یا روغن آمله یا روغن مورد و یا آب شاهی تازه یا آب جوشانده ی پرسیاوشان را بر سر بمالید و صبح حمام کنید.

برای تقویت و رشد مو

  • کلم، ترب سیاه، تربچه ی قرمز، نعنا، شاهی، شنبلیله پخته، پیاز، انجیر، هویج، بولاغ اوتی، چلتوک برنج، سبوس برنج، سبوس گندم، سبوس جو، سوپ سبوس برنج با ماست شیرین و تازه، سوپ با سبوس گندم، سوپ با سبوس جو، آب دمکرده چلتوک برنج، آب دمکرده آویشن شیرازی، همچنین ویتامین آ و ویتامین ب نیز مفید می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *