درمان لکه های سفید پوست ( برص ) به کمک طب سنتی

درمان لکه های سفید پوست ( برص ) به کمک طب سنتی

برای درمان لکه های سفید پوست (برص) از دست رفتن رنگدانه طبیعی در قسمت هایی از پوست است که بیشتر در صورت و دست ها رخ می دهد. این بیماری در بالغین جوان از همه شایع تر است و نیز گاهی به صورت خانوادگی مشاهده می شود. افراد مبتلا به برص دارای پچ های نامنظمی از پوست رنگ پریده، به علت از دست رفتن ملانین رنگ دانه ای که باعث ایجاد رنگ پوست می شوند هستند. این اختلال در افراد تیره پوست مشهود تر است. در حدود نیمی از همه موارد برص قبل از سن ۲۰ سالگی ایجاد می شود. این وضعیت منجر به ناراحتی جسمی نمی شود اما تعدادی از بیماران به علت تغیر رنگ پوستشان دچار مشکل روحی می شوند.

به نظر می رسد که برص یک اختلال خود ایمنی است که در آن پادتن هایی توسط بدن تولید شده که علیه بافت های خود عمل می کنند. در چنین شرایطی پادتن ها سلول های تولید کننده ملانین در پوست را تخریب می کنند. حدود یک نفر از هر ۳ فرد مبتلا به برص دارای سابقه خانوادگی هستند. به همین نسبت هم دارای یک نوع اختلال خود ایمنی دیگر مثل کم خونی بدخیم می باشند. از دست رفتن رنگ پوست به صورت تدریجی، در طی ماه ها حتی سال ها رخ می دهد.

در بعضی موارد بر روی نواحی پوستی مبتلا، موهای سفیدی به علت از دست رفتن رنگ دانه فولیکول های مو مشاهده می شوند. گاهی ممکن است بیماران در نواحی وسیعی از پوست خود رنگ دانه را از دست بدهند، در چنین مواردی احتمال دارد که بقیه پوست را سفید کنند تا رنگی کلی پوست یک نواخت تر به نظر برسد. هیچ علاج قطعی برای برص وجود ندارد و اغلب پچ های بدون رنگ دانه به آهستگی شروع به بزرگ شدن می کنند. با این وجود حدود ۳ نفر از هر ۱۰ فرد مبتلا، رنگ طبیعی پوستشان را به طور خود به خودی باز می یابند.

 

درمان لکه های سفید پوست ( برص ) به کمک طب سنتی
درمان لکه های سفید پوست ( برص ) به کمک طب سنتی

 

اگر مبتلا به لک های پیسی (لک های سفید)شده اید،ضمن پرهیز از خوردن ذرت،شیر،لبنیات،ماهی و خوراکی هایی که طبیعت آن ها سرد هستند و هم چنین خوردن آب زیاد و غذاهای شب مانده، باید از خوراک هایی که موافق این بیماری هستند زیاد استفاده کنید،مانند: آش گشنیز با آب غوره، آش تمر هندی، آش سماق، آش زرشک، آش آلو، آب لیمو، آبغور، آلو، زرشک، غازیاقی و ایارج فیقرا. ضمناً بوییدن گل نرگس هم مفید می باشد.

برای درمان آن می توانید زنیان و بادیان را به نسبت مساوی و به اندازه هر دوی آن ها تخم کرفس مخلوط کنید و هر روز صبح یک قاشق غذا خوری از آن را بجوشانید و آب صاف کرده آن را قبل از صبحانه بنوشیدو هفته ای یک روز از آن استفاده نکنید و به جای آن،صبح ناشتا یک قاشق شربت خوری اطریفل کبیر بخورید و در طول همان روز هم سه مرتبه، هربار مقداری مربای هلیله را با دانه هایش میل فرمایید.

چند نسخه طب سنتی برای درمان لکه های سفید پوست ( برص )

 •  زفت، خردل، خربق سفید، خربق سیاه، مویزج، کندش، آهک، زرنیخ، اوشق،بورق، پیاز عنصل خشک، شیطرج، عاقرقرها، سیاه دانه، گوگرد زرد و پوست ریشه کبر را به نسبت مساوی نرم بسایید، بعد با روغن تخم کتان مخلوط کنید و روزی سه مرتبه روی لک ها بمالید و لک را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا سرخ رنگ شود و بعد آن را با سرکه بشویید.
 • زراریح، فضله کبوتر، تخم ترب و فرفیون را نرم بشایید، بعد با مقداری سرکه و مقداری عسل مخلوط کنید و بمالید و مدتی صبر کنید تا روی لک بماند و کمی ایجاد زخم کند و پس از این که زخم ایجاد شده از داروهای ترمیم زخم استفاده کنید.
 • رناس، مرمکی، نیل،رنگ برگ، شیطرنج و براده آهن را نرم بسایید و با کمی سرکه مخلوط کنید و بمالید.
 • هر روز بامجان پخته شده له شده را روی لک ها ضماد کنید و قبل از هر بار مصرف، موضع را با آب جوشانده مازو یا آب زاج سفید بشویید.
 • اگر مقدار لک کم است و در محدوده چشم قرار ندارد،روی آن تیزاب بمالید، پس از چند روز حالت یک لایه خشک را ایجاد می کند و بعد درمان می شود.
 • گوگرد زرد و گوگرد سفید را به نسبت مساوی با کمی روغن زیتون مخلوط کنید و هر شب بمالید.
 • بورق، خربق سیاه، مازریون و فلفل سیاه از هر کدام ۱۰ گرم،همه را نرم بسایید، بعد در سرکه ریخته و بپزید و پس از پخته شدن، زاج، براده آهن، بوره سرخ و کف دریا از هر کدام ۵ گرم را با ۱۰ عدد زراریج بسایید و بعد همه را مخلوط کرده و اول موضع را با نطرون بشویید، بعد آن دارو را روی لک ها ضماد کنید. باعث می شود که پوست حالت زخم به خود بگیرد که در این صورت باید پس از آن از داروهای ترمیم زخم استفاده شود.
 • گل گاوزبان، تخم ترشک، غازیاقی، شاه تره، کشمش و جو از هر کدام ۵۰ گرم، بادرنجبویه و غافث از هر کدام ۳۰ گرم، ریشه خطمی، ریشه مجو و رازیانه از هر کدام ۴۰ گرم و تخم خرفه، تخم کاهو، تخم کاسنی، تخم گشنیز، سنامکی و بسفایج از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نیم کوب کرده و به پنجاه قسمت تقسیم کنید و هر روز یک قسمت از آن را بجوشانید و قبل از هر غذا یک سوم از آب صاف کرده آن بنشوید و نیز پوست هلیله زرد، پوست هلیله کابلی، هلیله سیاه، قاریقون، ریوند چینی، اذخرمکی و زنجبیل از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید و بعد از هر غذا یک قاشق چای خوری از آن را کفلمه کنید و در مدتی که مشغول معالجه هستید، روزی سه مرتبه روی لک ها روغن تخم شلغم بمالید.
 • دار فلفل، اگیر ترکی، کندر، پوست هلیله زرد،حب القار،مصطکی و زرآوند از هر کدام ۱۰ گرم،همه را نرم بسایید،بعد با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کنید و صبح و ظهر و شب،هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.
 • سلیخه، سعد کوفی، میخک، فلفل سیاه، برنگ کابلی، تربد، شکر سرخ، جوز هندی و تخم نیلوفر از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بسایید و با ۱ کیلو عسل مخلوط کنید و صبح ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.
 • شوری قلم یک برابر و زاج سیاه دو برابر، هر دو را با کمی تیزاب مخلوط کنید و روی لک ها بمالید.
 • هر روز صبح ناشتا ۵ گرم تخم شاهی کوبیده شده را با نیم یا یک لیوان شیر بز بخورید و صبح ظهر و شب، هر مرتبه به اندازه یک مغز فندق تریاق کبیر بخورید.
 • غازیاقی، رناس و شیطرج را نرم بسایید و با کمی سرکه مخلوط کنید و بمالید.
 • تخم شاهی، خون خشک پرستو و لاجورد را نرم بسایید، بعد با سرکه مخلوط کنید و بمالید.
 • پوست کدوی خشک، کف دریا، خون کبوتر خشک و سیاه دانه را نرم بسایید، بعد با کمی سرکه مخلوط کنید و بمالید.
 • ریشه درخت انجیر را نرم بسایید و با کمی سرکه مخلوط کنید و بمالید.
 • صندل سرخ و زاج سبز را نرم بسایید،بعد با آب لیمو مخلوط کنید و بمالید.
 • جدوار را نرم بسایید و با کمی سرکه مخلوط کنید مخلوط کنید و بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *