تنظیم دوره‌های قاعدگی با مصرف داروهای گیاهی

تنظیم دوره‌های قاعدگی با مصرف داروهای گیاهی

اگر دچار قاعدگی نامنظمی هستید، برای تنظیم قاعدگی ضمن پرهیز از خوردن گشنیز تازه و تخم گشنیز، باید از خوراکی هایی استفاده کنید که تنظیم کننده ی پریود هستند. برای مثال گیاهانی مانند هویج یا آب هویج، زردک، یا آب زردک، لوبیا، سیر، جعفری تازه یا تخم جعفری و روغن های نباتی برای تنظیم قاعدگی مناسب هستند. در ادامه بیشتر در مورد گذراندن قاعدگی های سخت و تنظیم آن صحبت خواهیم کرد.

قاعدگی های سخت

 • اگر دچار قاعدگی های سخت هستید، هربار 20 گرم رازیانه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را با هر وعده غذای روزانه، یک فنجان بنوشید.
 • هر روز 100 گرم تخم جعفری را در یک لیتر آب بجوشانید، سپس آب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید.
 • سی گرم گل خشک گزنه سفید را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را در طول روز به مرور بنوشید.
 • صبح و ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق غذاخوری تخم هویج را بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید.

برای مطالعه بیشتر: دردهای قاعدگی را با طب سنتی درمان کنید.

لکه بینی در فواصل قاعدگی
لکه بینی در فواصل قاعدگی

لکه بینی در فواصل قاعدگی

خونریزی های غیرطبیعی در خانم ها:

به طور طبیعی خونریزی از دستگاه تناسلی خانم ها فقط در روزهای قاعدگی رخ می دهد، بنابراین خونریزی هایی که غیر از زمان عادت ماهیانه اتفاق می افتند، غیرطبیعی هستند. در خانم های جوان که سن آن ها کمتر از 35 سال است، در شروع مصرف قرص های جلوگیری از حاملگی ممکن است خونریزی غیرطبیعی از دستگاه تناسلی دیده شود. در سنین بالاتر بروز خونریزی های غیرطبیعی به علت بیماری های دستگاه تناسلی خانم ها شیوع بیشتری دارند.

علت خونریزی های غیرطبیعی:

خونریزی مختصر در فاصله ی بین دو دوره قاعدگی را لکه بینی گویند. همان طور که قبلا نیز گفته شد، این نوع خونریزی مختصر یعنی لکه بینی در ماه های اول استفاده از قرص های ضدبارداری، یا هنگام تغییر نوع قرص های جلوگیری از حاملگی شایع است. معمولا لکه بینی جهت تعدیل بدن در موقع تغییرات سطح هورمونی حادث می شود، علاوه بر آن لکه بینی در اثر قرار دادن دستگاه جلوگیری حاملگی داخل رحم (IUD) نیز ایجاد می شود.

خونریزی از دستگاه تناسلی خانم ها به طور غیرطبیعی به ویژه حدود چند ساعت پس از مقاربت ممکن است به علت وجود ضایعه در دهانه رحم، نظیر تحلیل دهانه ی رحم و یا احتمالا به علت سرطان دهانه رحم باشد. علاوه بر آن ها در خانم های مسن مقاربت جنسی ممکن است باعث آسیب به دیواره های مجرای تناسلی شود؛ زیرا پس از یائسگی دیواره های واژن یا مجرای تناسلی خانم ها نازک و شکننده می شوند و در نتیجه مقاربت با آن ها معمولا باعث درد، ناراحتی و احتمالا خونریزی می شود.

خون ریزی غیر طبیعی از دستگاه تناسلی خانم ها که مربوط به آمیزش جنسی و یا به علت مصرف داروهای جلوگیری از حاملگی نباشد، ممکن است به علت بیماری هایی نظیر پولیپ رحم، اختلالات مخاط رحم و غیره باشد. ضمنا بعد از یائسگی، بیماری های مختلفی در دستگاه تناسلی خانم ها از جمله سرطان رحم می توانند باعث خونریزی شوند.

باید دانست در ابتدای حاملگی و موقع کاشته شدن سلول تخم در رحم، خونریزی مختصری ایجاد می شود. همچنین خونریزی از رحم می تواند به علت سقط جنین باشد. قویا تاکید می شود هر زمان که یک خانم متوجه خونریزی غیرطبیعی از دستگاه تناسلی می شود باید هرچه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کند تا علت آن معلوم شود. درمان های هورمونی در خانم های مسن می تواند برای بهبود حالت ارتجاعی دیواره های مجاری تناسلی آن ها موثر باشد. در بیشتر موارد خونریزی های غیرطبیعی از دستگاه تناسلی خانم ها در صورتی که عامل ایجاد آن ها مشخص شود با موفقیت درمان و رفع می گردند.

تنظیم قاعدگی با داروهای گیاهی
تنظیم قاعدگی با داروهای گیاهی

تنظیم کردن قاعدگی

 • می توانید مغزهای هسته ی هلو را بکوبید و در آب انگور بخیسانید و آن آب انگور را بنوشید.
 • هر بار 25 تا 40 گرم، ترخون را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را به مرور بنوشید.
 • سی گرم، برگ و گل همیشه بهار را در یک لیتر آب جوش دم کنید و 8 روز قبل از شروع پریود، بعد از هر غذا یک فنجان بنوشید.
 • بیست گرم، گل خشک اسطوخودوس هندی را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید.

عقب افتادگی عادت ماهیانه

در بعضی مواقع که خانم ها به موعد معمول و مرسوم همه ماهه که قاعده می شده اند، قاعده نمی شوند، در صورتی که در آن ماه نزدیکی نداشته و شک به حامله بودن نداشته باشند، ممکن است در اثر بادپیچ یا علت دیگری بوده باشد. لذا برای تنظیم قاعدگی و باز شدن خون بهتر است سه شب و هر شب گِنه گِنه تلخ را به اندازه 2 نخود در یک عدد کپسول خالی پر کنید و موقع خواب بخورید.

 • گل ریواس، گل گاوزبان، گل هماض، گل بابونه شیرازی، سنبل الطیب، ریشه کلمبو، ریشه اریسا، گل بومادران، مریم نخودی و ریشه شاه توت از هر کدام 4 مثقال، همه را پس از نیم کوب کردن، ابتدا در آب سرد بشویید، سپس در 5 لیتر آب بجوشانید تا 2 لیتر بماند، سپس صاف کرده و 4 روز، روزی 4 مرتبه آب آن را با نبات شیرین کرده و میل نمایید.
 • کاکنج، مغز ناخنک نیم کوب شده و بادرنجبویه از هر کدام 1 مثقال را با هم مخلوط کرده و بجوشانید و 3 روز صبح ناشتا آب آن را بخورید.
 • کاکنج، مریم نخودی و گل بومادران از هر کدام 1 مثقال بجوشانید، بعد آب آن را با شکر قرمز مخلوط کرده و روزی 3 بار و هر مرتبه نصف استکان از آن را بخورید.
 • کاکنج، ریشه شاه توت و ناخنک نیم کوب شده از هرکدام 1 مثقال، همه را بجوشانید و 3 روز، صبح ناشتا آب آن را بخورید و اگر وسط روز حال استفراغ و دل آشوبی دست داد، 100 گرم ماست را دوغ کنید و بخورید.
 • پوست گنه گنه، پوست بید، خرنوب شامی و خربق را مساوی نیم کوب کرده، بجوشانید و روزی سه بار و در هر مرتبه نصف استکان آب آن را بنوشید.
 • مشک ترامشک، ریشه ختمی، گل ختمی، بادرنجبویه، پوست هلیله زرد، تخم زردک، کاکنج، تخم ختمی، تخم شوید، تخم کرفس، تخم شاهی، تخم هویج فرنگی، شاه تره، افسنتین، بومادران، درمه ترکی، آویشن شیرازی، بابونه شیرازی، ریشه مجو، سنامکی، گل محمدی، رازیانه، سیاه دانه، ناخنک و مخلصه از هر کدام 3 مثقال را نیم کوب کنید، سپس به بیست قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را یک روز صبح، جوشانده و ناشتا آب آن را بخورید.
 • 10 گرم زعفران را پس از کوبیدن، در یم لیتر آب جوش دم کنید و هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار یک استکان از آن را بخورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *