برگزاری نوروز در کشورهای مختلف جهان

برگزاری نوروز در کشورهای مختلف جهان

نوروز باستانی از هزاران سال پیش در کشور ما برگزار شده و با عنوان جشن رستاخیز طبیعت، نو شدن زندگی و جشن سرشت شناخته می شود. از سال های کهن تا به امروز، نوروز همیشه نزد ایرانی ها گرامی و مورد احترام است. برگزاری نوروز در ایران با آغاز فصل بهار شروع شده و سال جدید خورشیدی رقم می خورد. اما جالب است بدانید که نوروز نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای جهان نیز به رسمیت شناخته شده و اقوام مختلفی آن را جشن می گیرند.

کشورهای مختلفی مانند آمریکا، آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا و… نیز نظرات مختلفی در مورد نوروز باستانی ایران داشته و هرساله با آمدن بهار سنت های جالبی برای نوروز برپا می کنند. در ادامه به برگزاری نوروز در تعدادی از این کشورها و همچنین اعتقاد آن ها درباره نوروز پرداخته ایم.

برگزاری نوروز در کشورهای مختلف

برگزاری نوروز در کشور آمریکا

هوستون در تگزاس، یکی از بی نظیرترین مکان ها در آمریکا برای برگزاری نوروز است. با طلوع خورشید بهار در ایالات متحده، خانواده ها در هوستون و شهرهای دیگر این کشور، این روز را جشن گرفته و به استقبال بهار می روند. این مراسم معمولا با موسیقی، رقص و غذاهای مختلف برگزار می شود. در شهرهای دیگری از آمریکا، از نیویورک گرفته تا لس آنجلس و شیکاگو نیز این مراسم برگزار می شود.

برگزاری جشن نوروز در لس آنجلس
برگزاری جشن نوروز در لس آنجلس

برگزاری نوروز در کشور چین

در چین قومی هستند به نام ایغورها، ایغورها عمدتا در سین کیانگ زندگی می کنند و از نظر آن ها جشنواره نوروز از 20 تا 22 مارس است و به عنوان جشنواره ای برای استقبال از آمدن بهار شناخته می شود. در جشنواره نوروز چین که از سحرگاه 20 مارس شروع می شود، خانم‌ها، آقایان و کودکان لباس های ملی و نو پوشیده و دسته ای از شاخه های کاج و سرو را در وسط خانه می سوزانند. نوروز در چین حداقل 3000 سال سابقه دارد. این جشنواره برای آماده سازی جهت سبز کردن، زیباسازی و تصفیه محیط است. چینی های ایغور معتقدند که کلمه نوروز از زبان ایران باستانی آمده و معادل روز باران بهاری است و مردم ایران همزمان با فرود ماهی و ظهور برج حمل جشنواره نوروز را برگزار کرده و این روز را به عنوان روز سال نو خودشان تعیین می کنند.

برگزاری نوروز در کشور ترکیه

شهرهای مختلف ترکیه نیز با آمدن نوروز باستانی، جشن هایی برپا کرده و به خصوص در شهرهای سنتی تر به جشن و پای کوبی می پردازند. در برخی از شهرهای ترکیه مانند شهر وان، سنت های جالبی برای نوروز برگزار شده و در واقع مردم سنتی‌تر ترکیه که به نوروز، سلطان نوروز نیز می گویند، در روزهای 23 و 24 مارس که مصادف با روز اول و دوم نوروز در ایران است، لباس های نو بر تن کرده و دور هم جمع می شوند، آواز می خوانند و رقص کننان نوروز را جشن می گیرند. افراد مذهبی ترکیه نیز که به این سنت اعتقاد دارند، آتشی درست کرده و برای آمرزش مردگان، به همسایه خود تعارف می کنند.

برگزاری نوروز در کشور بنگلادش

در بنگلادش، مسلمانان شیعه در داکا، چیتاگونگ، راجشاهی و خولنا این جشن را به طور سنتی برگزار می کنند. امپراتوری، جشن نوروز را به مدت 19 روز و به طور باشکوهی با رقص و پای کوبی جشن می گیرد. بسیار دیده شده که مسلمانان شیعه در بنگلادش در اطراف خانه ها آب پاشیده و همان آب را می نوشند تا از بیماری در امان باشند.

برگزاری نوروز در کشور گرجستان

نوروز توسط گرجی ها به رسمیت شناخته نمی شود، اما به طور گسترده توسط اقلیت بزرگ آذربایجانی های این کشور و همچنین ایرانی های مقیم گرجستان جشن گرفته می شود. هر ساله جشن های بزرگی در عید نوروز در پایتخت تفلیس و همچنین مناطقی که تعداد قابل توجهی آذربایجانی دارند برگزار می شود. سیاستمداران گرجی نیز در جشن های پایتخت شرکت کرده و نوروز را به اقوام و اتباع تبریک می گویند.

نوروز باستانی در کشورهای مختلف
نوروز باستانی در کشورهای مختلف

برگزاری نوروز در کشور هند

هندی ها سال نو پارسی را در 16 تا 17 آگوست جشن گرفته و با استفاده از تقویم شاهنشاهی که سال های کبیسه را در نظر نمی گیرد، آن را برگزار می کنند. این جشنواره به مدت 19 روز و با شکوه و جلال بسیاری در قلمرو آن ها جشن گرفته می شود.

برگزاری جشن نوروز در تانزانیا

در بین تمام کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند شاید تانزانیا کمتر از همه شناخته شده باشد. حدود هزار سال پیش گروهی از شیرازی ها به جزیره زنگبار در ساحل تانزانیا مهاجرت کردند. این مهاجرت با افزایش روابط از طریق خلیج فارس افزایش یافت. شیرازی ها همراه با خود جشن نوروز را به زنگبار بردند. با گذشت زمان این جشن با نام موکا کوگوا پذیرفته شد و مانند تعطیلات کریسمس، جشن نوروز را نیز همراه با سنت های خاص خود جشن گرفته می گیرند.

 

اعتقاد برخی از کشورها درباره نوروز

اعتقاد انگلیسی ها در مورد عید نوروز

ماری شیل انگلیسی در مورد عید نوروز ایران چنین می گوید: «ایرانی ها در مورد برگزیدن جشن سال نو معقول تر و منطقی تر از ما بودند؛ زیرا به جای آن که تحویل سال خود را در وسط زمستان برگزار کنند، آن را طوری انتخاب کرده که در لحظه ورود خورشید به نیم کره شمالی و در حقیقت آغاز سال خورشیدی باشد. نوروز در حقیقت اول سال رسمی ایرانی است. ایام تعطیل آن سیزده روز است.»

اعتقاد مردم اسپانیا در مورد نوروز

مردم اسپانیا به ندرت با جشن نوروز آشنایی داشته، اما افرادی که با آن آشنایی داشته بر این باورند که جشن نوروز از سنت زرتشت نشات گرفته و با اولین روز بهار مصادف است. نوروز به معنای روز جدید و نمادی از یک آغاز است. تهیه هفت سین از آیین های برجسته این سنت است و میزی با سفره ای که روی آن هفت عنصر قرار گرفته که با حرف S الفبا فارسی آغاز می شود.

اسپانیایی ها معتقدند که برگزاری نوروز مانند همه جشن هایی که به تغییر فصل مربوط می شود، باروری زمین و رسیدن زمان مناسب برای شروع دوباره کاشت را جشن می گیرد، زیرا روزهای گرم برگشته است. با این حال، بیشتر آیین هایی نوروز از آن زرتشتیان است، دینی که 3000 سال پیش در ایران ظهور کرد و مبارزات دو نیروی متضاد را روایت می کند.

نوروز باستانی
نوروز باستانی

اعتقاد مردم ایتالیا در مورد نوروز

کارلا سرنا ایتالیایی در مورد نوروز نوشته است: اگر در نوروز حادثه ناخوشایندی برای کسی اتفاق بیفتد، تا پایان سال احساس بدبیاری دامن وی را رها نخواهد کرد.

اعتقاد مردم فرانسه در مورد عید نوروز

اوژن اوبن فرانسوی در باره عید نوروز می گوید که: بزرگ‌ترین نماد نوروز سفره‌ هفت ‌سین است. ایرانی ها سفره هفت سین را از اصلی ترین لوازم آغاز سال نو دانسته که عبارتند از ماهی که از سین عربی و کلمه سمک گرفته شده، سیب، سیر، سبزه، سرکه، سنجد و سنگک. مذهب تشیع تغییری بر قامت نوروز داده که مطابق آن، این روز را مصادف با خلقت آدم می دانند و از جمله تبریک های که گفته می شود: «صد سال به این سال ها در حمایت از امام زمان (عج)» است.

اعتقاد مردم اتریش در مورد نوروز باستانی

یاکوب ادوارد پولاک اتریشی در مورد نوروز باستانی چنین اعتقاد دارد: «از جمله عادات پسندیده ایرانی ها در هنگام نوروز، خونه تکانی است. مردم در نزدیکی سال جدید به تمیز کردن خانه می پردازند. معمولا این سنت سالی یک بار انجام می شود و در تمام طول سال گرد و غباری که زیر فرش پنهان شده است را در این روز می تکانند.»

کلام آخر

موارد ذکر شده، تنها برخی از روش ها و اعتقادات مختلف کشورهای جهان در مورد جشن نوروز باستان است. اگر شما نیز در مورد اعتقادات دیگر کشورها و برگزاری نوروز در کشورهای مختلف اطلاعاتی دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *