آیا می دانید تأثیر کافئین بر بدن شما چه می باشد

آیا می دانید تأثیر کافئین بر بدن شما چه می باشد

آیا می دانید تأثیر کافئین بر بدن شما چه می باشد: کافئین یک مادهٔ شیمیایی خوراکی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود و نوعی داروی محرک است که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه‌ است. کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌است. کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی در میان انسان‌ها به‌شمار می‌رود که تقریباً ۹۰ درصد انسان‌ها به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.

 

کافئین شما را بیدار نگه می دارد
  • کافئین انرژی و خلق و خوی شما را تقویت می کند و شما را هوشیارتر می کند. این ممکن است بعضی اوقات به خصوص در هنگام صبح یا هنگام تلاش برای کار های روزانه بسیار مفید باشد. کافئین بعد از بلع آن تا 6 ساعت می تواند در شما تأثیر بگذارد.

 

کافئین با خواب تداخل دارد
  • کافئین زیاد می تواند هنگام خواب شبانه خوابیدن را سخت کند. حتی مقادیر متوسط نیز ممکن است در بعضی از افراد بی خوابی ایجاد کند، به خصوص اگر آن را خیلی نزدیک به زمان خواب مصرف کنید. این مهم ممکن است با افزایش سن بدتر شود. اگر متوجه شدید که در خواب شما تأثیر می گذارد، از مصرف کافئین در بعد از ظهر و عصر خودداری کنید. و به یاد داشته باشید، فقط در چای و قهوه نیست. همچنین در شکلات ، نوشیدنی های انرژی زا و سایر غذاها و نوشیدنی های بسته بندی شده وجود دارد.

 

ضربان قلب را بالا می برد
  • کافئین یک ماده محرک است و ممکن است باعث شود که ضربان قلب شما بیشتر شود زیرا باعث بیدار شدن شما می شود. این موضوع برای اکثر افراد مشکلی ندارد. اما اگر کافئین زیادی مصرف کنید یا بیش از حد حساس هستید، ممکن است نبض شما بیش از حد بالا رود یا خیلی طولانی بماند. حتی ممکن است احساس کنید که قلب شما با ریتمی عجیب و غریب ضرب می شود، که این موضوع تپش قلب نامیده می شود.

 

باعث سردرد می شود
  • اگر هر روز کافئین مصرف می کنید، چه در یک قرص، نوار انرژی و یا یک فنجان قهوه، ممکن است دچار سردرد “بازگشتی” شوید. این موضوع ممکن است با ترک مصرف کافئین به یکباره بدتر شود. اگر کم کم کافئین را کاهش دهید، احساس می کنید سرتان احساس بهتری خواهد داشت.

 

ادرار آور می باشد
  • کافئین یک داروی ادرارآور است، به لحاظ فنی کافئین ادراد اور است اما این بدان معنا نیست که یک فنجان قهوه بتواند ادرار زیادی تولید کند. در واقع قهوه مثانه را تحریک می‌کند و به موجب آن باعث افزایش ادرار می‌شود.
باعث افزایش عملکرد ورزشی می شود
  • اگر ورزش “استقامتی” انجام می دهید، مانند دویدن، دوچرخه سواری یا شنا، کافئین ممکن است به شما کمک کند سریعتر پیش بروید. به نظر می رسد بهتر است به صورت غیر مایع مانند قرص، حدود یک ساعت قبل از ورزش گرفته شود تا بدن بتواند آن را به طور کامل جذب کند. حدود 200 تا 400 میلی گرم (2 تا 4 فنجان قهوه) می باشد.

 

به شما در بهبود بازیابی کمک می کند
  • برخی از مطالعات نشان می دهد که کافئین با ساختن و بازگرداندن یک فرم ذخیره شده از سوخت به نام گلیکوژن، می تواند به بدن شما بعد از ورزش سخت در ترمیم بافت ماهیچه ای کمک کند. فقط دقت کنید که کافئین را بیش از حد مصرف نکنید ، که در صورت تداخل در خواب شما می تواند اثر متضادی در بهبود یا عملکرد داشته باشد.

 

فشار خون را بالا می برد
  • اگرچه دلیل آن مشخص نیست، کافئین می تواند فشار خون شما را برای مدت کوتاهی و گاهی در طولانی مدت نیز افزایش دهد. دلیل این امر می تواند این باشد که هورمونی را که باعث می شود شریان شما گسترده شود و فشار بیاورد، مسدود می کند. یا ممکن است باعث شود بدن شما آدرنالین بیشتری آزاد کند، هورمونی که باعث افزایش فشار خون می شود. اگر فشار خون بالا یا مشکلات قلبی دارید، با پزشک خود مشورت کنید که چقدر کافئین می توانید در روز مصرف داشته باشید.

 

در برابر بیماری از شما محافظت می کند
  • به نظر می رسد کافئین می تواند از بروز سایر مشکلات پزشکی مانند جلوگیری از سنگ صفرا و التهاب ها کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهد که کافئین به طور منظم ممکن است به دور نگه داشتن برخی از بیماریهای عصبی مانند پارکینسون، آلزایمر، هانتینگتون، بیماری اسکلروز و صرع کمک کند.

 

یائسگی را تحت تأثیر قرار می دهد
  • زنان در حدود 50 سالگی از یائسگی عبور می کنند، مرحله ای که به چرخه ماهانه خود پایان می دهد. کافئین می تواند گرمای ناگهانی بدن و عرق های معروف به گرگرفتگی ها را بدتر کند که اغلب در این زمان از زندگی اتفاق می افتد. علائم می توانند 10 سال یا بیشتر ادامه یابد. پزشک ممکن است در صورت انجام امور روزمره شما بتواند به شما در هورمون درمانی کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *