آیا بیماری های مرتبط با آزبست را می شناسید ؟

آیا بیماری های مرتبط با آزبست را می شناسید ؟

بیماری های مرتبط با آزبست: آزبست نارسایی ریوی است که بر اثر استنشاق آزبست در سال های گذشته به وجود می آمد. این بیماری معمولا در زیر سن 40 سال نادر می باشد و با افزایش سن معمولا شایع تر می باشد و در مردان بر اثر خطرات بیشتر کاری رایج تر می باشد. معمولا این بیماری با قرار داشتن در معرض آزبست در خانه یا محل کار به وجود می آید. آزبست ها ( پنبه نسوز ) یا ماده معدنی فیبری هستند که اگر استنشاق شوند می توانند صدمات و آسیب های زیادی به ریه و دستگاه تنفسی وارد کنند.حتی فرو بردن مفدار کمی از این مواد می تواند در آینده مشکل آفرین شود.

 

صدمه حاصل از استنشاق آزبست غیر قابل جبران می باشد و جلوگیری از قرار گرفتن بیشتر در معرض آن بسیار مهم می باشد. افراد خانواده هایی که در معرض آزبست در محیط کار قرار دارند در خطر مشکلات مربوط به آن می باشند چون این مواد می توانند از محیط کار به خانه توسط لباس منقل گردند. در طول 25 سال گذشته کاهش عمومی در مصرف آزبست ها بر اثر آزمایشات مختلف به وجود آمده است. البته تعداد افرادی که دچار بیماری های مرتبط با آن می گردند کماکان در حال افزایش می باشد. چون یک فاصله 25 ساله بین قرار گرفتن در معرض آزبست ها و شروع بیماری وجود دارد.

 

 

علت بیماری : فیبر های آزبست به شکل سوزن می باشند، به همین علت در صورت استنشاق به شدت وارد بافت های ریه ها می گردند و به درون آن نفوذ می کنند. این مواد سپس باعث ایجاد واکنشی از سوی گلبول های سفید ریه شده که تلاش می کنند فیبرها را از بین ببرند. اما معمولا فیبرها گلبول های سفید را از بین برده و باعث تورم و زخمی شدن بافت ریه می شوند.

 

انواع آزبست : آزبست ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند، سفید و آبی و قهوه ای که تمام این ها خطرناک می باشند. آزبست های سفید بیش از بقیه برای مقاصد تجاری استفاده می شوند. آزبست های آبی و قهوه ای کمتر رایج بوده اما در واقع خطرناک بوده و می توانند باعث بیماری های مربوط به آزبست شوند.استنشاق آزبست ها می تواند باعث سه نوع بیماری گردد: آزبستوز ضخیم شدن منتشر پلورا که در آن پلورا (غشا دو جداره ای که ریه ها را از سینه جدا می سازد) به طور غیر طبیعی قطور می گردد و باعث ایجاد مزوتلیوما که یک تومور سرطانی در پلورا است می شمد. معمولا بیش از یک بیماری مربوط به آزبست به طور همزمان در یک فرد بروز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *